خبرگزاری کار ایران

| 23:40   
کد خبر : ۱۳۷۶۱۶۴

هشدار سازمان دامپزشکی کشور نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو/ ابتلای ۲۸ نفر و ۳ فوتی

سازمان دامپزشکی کشور ضمن هشدار نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور، اعلام کرد: بر اساس آمار وزارت بهداشت و درمان تاکنون 28 نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده است که متاسفانه سه آنها نفر فوت کردند؛ بنابراین انتظار می‌رود هم‎وطنان نکات بهداشتی را در این مورد رعایت کنند.

هشدار سازمان دامپزشکی کشور نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو/ ابتلای ۲۸ نفر و ۳ فوتی

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، گرچه شرایط تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو که از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود در کشور مهیا شده است، اما رعایت اصول بهداشتی در این مورد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رعایت نکات بهداشتی لازم

بنابر این گزارش، بیماری تب کریمه کنگو با رعایت اصول بهداشتی شامل حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام‌ها و سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر دامپزشکی؛ خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام؛ خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن (نظیر چشم و دهان) با ترشحات و خون دام آلوده؛ خودداری از کشتار دام در محل ‎های غیرمجاز؛ تهیه گوشت مورد نیاز از محل‎های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی؛ نگهداری گوشت تازه دام به ‎صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت در مای ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد(دمای یخچال)؛ روش‌های حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان مانند: پوشیدن دستکش، لباس بلند، چکمه، ماسک و عینک و اجتناب از خوردن جگر خام و نیم پخته قابل کنترل است.

از جمله دیگر نکات قابل توجه این است که تولیدکنندگان و افرادی که در کشتارگاه‌ها و مراکز بسته‌بندی کار می‌کنند، در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علائم بیماری، سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

این اطلاعیه همچنین عنوان می‌کند که ویروس عامل بیماری تب کریمه در برابر حرارت حساس است؛ بنابراین پختن گوشت باعث از بین رفتن آن می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز