خبرگزاری کار ایران

| 08:16   
کد خبر : ۲۹۷۷۴۱
صبح امروز اتفاق افتاد؛

تجمع کارگران پست‌های فشار قوی برق در مقابل مجلس

صبح امروز نزدیک به 800 نفر از کارگران شرکت‌های برق منطقه‌ای استانهای مختلف کشور صبح امروز در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کارگران پست‌های فشار قوی برق در مقابل مجلس

نمایندگان این کارگران که به عنوان بهره‌‌برداری پست­­‌های فشار قوی انتقال نیرو مشغول کارند در گفتگو با ایلنا در خصوص علت برپایی این تجمع صنفی گفتند: حدود  4700 کارگر متخصص هستیم که در شرکت‌های برق منطقه‌ای سراسر کشور در کاری سخت و زیان آور را انجام می دهیم و با وجود مستمر بودن این حرفه هنوز در پرونده استخدامی ما هیچ اشاره‌ای به مدرک تحصیلی، تخصص و سمت شغلی ما نشده است.

معترضان با اشاره به تاکیدی که در قانون کار برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در مشاغل تخصصی شده است خواستار اجرای این بخش از مقررات قانون کار شدند و در عین حال  از اینکه هنوز وضعیت استخدامی‌شان در مقابل شرایط همکاران تازه استخدام شده پیمانی آنها مشخص نیست انتقاد کردند.

این گروه از کارگران معترض با یادآوری اینکه در میان آنها میانگین سابقه کار در پست‌های فشارقوی برق تا حدود 15 سال هم می‌رسد، افزودند:سالها قبل به عنوان اپراتور شرکتی در این مجموعه کارکردیم و در سالهای پایانی دهه 80 پس از برگزاری تجمع‌های صنفی متعدد توانستیم از مصوبه دولت وقت استفاده کرده و وضعیت استخدامی خود را به قرارداد مستقیم تبدیل کنیم.

آنها بابیان اینکه در نتیجه این پیگیری‌های صنفی از ابتدای دهه 90 تا کنون برای مدت موقت بصورت مستقیم با وزارت نیرو قرارداد کار معین امضا کرده‌اند، ادامه دادند: در تمامی این سالها در مورد ما مزایای مربوط به طبقه بندی مشاغل نادیده گرفته شده است.

معترضان با یادآوری اینکه مسئولان وزارت نیرو درسال 92 اقدام به جذب نیروی پیمانی از طریق آزمون استخدامی کردند؛ افزودند: در این استخدام‌ها هیچ امتیازی برای آنها و همکارانشان که نزدیک به 15سال سابقه کار در شرکت نیرو را دارند در نظر گرفته نشد.

آنها با بیان اینکه دیگر شرایط سنی به آنها اجازه استخدام شدن در هیچ موسسه‌ای را نمی دهد، ادامه دادند: شنیده‌ایم که قرار است وضعیت استخدامی نیروهای تازه جذب شده پیمانی پس از گذشت پنج سال به قراردادی تبدیل شود و تازه در همین مدت نیز به آنها مزایای شغلی مناسبی تعلق می‌گیرد.

این کارگران افزودند این شرایط در برابر وضعیت نامعلوم و سرگردانی که آنها از ابتدای دهه 90 تجربه کرده‌اند نوعی تبعیض شغلی است و به همین دلیل آنها از مسئولان وزارت نیرو و نمایندگان مجلس می‌خواهند تا دست کم برای آنها طرح طبقه‌بندی مشاغل را به اجرا دربیاورند.

معترضان در تشریح تفاوتی که اکنون میان آنها با دیگر همکاران تازه استخدام شده وجود دارد، گفتند: برای سال 94 دستمزد ما با احتساب پایه سنواتی روزانه یک هزار تومان چیزی در حد و اندازه حداقل‌های قانونی است و در این در حالی است که به کارگران پیمانکاری تازه استخدام شده مزایایی به مراتب بیش از این پرداخت می شود.

این گروه از کارگران پست‌های فشار قوی برق با یادآوری اینکه پیشتر از سوی آنها و همکارنشان تجمعات مشابهی در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شده است افزودند: در جریان تجمع امروز تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله «عبادی» نماینده بیرجند، یک نماینده از ارومیه و «غضنفری» نماینده شهر بم با حضور در جمع معترضان وعده دادند که خواسته‌های آنها را از کمسیون انرژی پیگیری خواهند کرد.

1

23

46

7

 

نرم افزار موبایل ایلنا
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز