کد خبر: 207859 A

قرار بود با سوبارو رانندگی کنم، نه پژو ۲۰۶؛

این رقابت در ۱۰ کیلومتری تخت جمشید برگزار خواهد شد و حتی پارکینگ اتومبیل های حاضر در این مسابقات، همان پارکینگی است که در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.

قهرمان اتومبیلرانی بانوان ایران گفت: رالی خاورمیانه هیچ خطر و تبعات منفی برای ابنیه تاریخی شیراز نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسابقات رالی خاورمیانه در حالی از روز پنجشنبه به میزبانی شیراز برگزار می شود که در روزهای اخیر از سوی برخی افراد و نهادهای فرهنگی، مخالفت هایی با برگزاری این رویداد ورزشی شده بود. یکی از شرکت کنندگان این رقابت بین المللی، لاله صدیق قهرمان اتومبیلرانی بانوان کشورمان است که به سوالات خبرنگار ایلنا پاسخ داد.

مدت ها بود خبری از شما نبود.
- بله، بنده در رالی فعالیتی نداشتم، اما در مسابقات سرعت، حضور پیدا می کردم.

گویا در زمینه مسائل آموزشی بیشتر فعالیت می کردید.
- همین طور است. من ۲ سال است به عنوان مسئول آموزش بخش بانوان فدراسیون کار می کنم. با توجه به اینکه ما در ایران راننده حرفه ای در قسمت خانم ها نداریم، کلاس های آموزشی مختلفی را در برخی استان ها برگزار کردیم تا خانم های آماتور به حرفه ای تبدیل شوند.

در حال حاضر چند راننده زن مطرح در کشور داریم؟
- در ۶ دوره ای که برگزار کردیم، ۲۰۰ نفر شرکت داشتند که از این بین، ۳-۴ نفر آینده روشنی دارند.

مسابقات رالی خاورمیانه در حالی از امروز در شیراز برگزار می شود که شما نیز یکی از شرکت کنندگان در این رویداد بین المللی هستید.
- با توجه به اینکه این مسابقات به صورت بین المللی برگزار می شود، به پیشنهاد فدراسیون و همچنین تشویق برخی از دوستان، تصمیم گرفتم در این رالی شرکت کنم.

گویا تنها نماینده ایران نیز هستید.
- بله، بنده چه در بخش بانوان و چه در قسمت آقایان، تنها شرکت کننده کشورمان هستم.

از مسیر رالی بگویید.
- دیروز و امروز(۴ شنبه و ۵ شنبه) از مسیر بازدید کردم. مسیر خوبی تعریف شده و تنها یکی دو نقطه خطرآفرین دارد.

چقدر آماده هستید؟
- وضعیتم خوب است و انشاءالله که بتوانم نتیجه بگیرم.

مثل اینکه قرار است با پژو ۲۰۶ در رالی شیراز شرکت کنید.
- بله. البته ابتدا قرار بود با اتومبیل سوبارو رانندگی کنم، اما به دلیل اینکه خودرو از گمرک ترخیص نشد، با پژو ۲۰۶ و در کلاس ۱۶۰۰ در رالی خاورمیانه شرکت خواهم کرد.

در روزهای اخیر صحبت هایی درخصوص رالی خاورمیانه مطرح شده مبنی بر اینکه این رویداد ممکن است به ابنیه تاریخی شیراز آسیب برساند. نظر شما در این باره چیست؟
- فکر می کنم در این باره اطلاع رسانی غلطی انجام شده. این رقابت در ۱۰ کیلومتری تخت جمشید برگزار خواهد شد و حتی پارکینگ اتومبیل های حاضر در این مسابقات، همان پارکینگی است که در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.

پس چرا اینقدر در مورد نتایج منفی احتمالی این رالی بر آثار باستانی شیراز صحبت و خبرسازی شده؟
- معتقدم این کار به اشتباه صورت گرفته، ضمن اینکه فکر می کنم بیشتر شبیه نوعی جوسازی باشد. بنده در این ۲ روزی که مسیر را بازدید کردم، هیچ موردی دال بر خطر آفرینی برای بناهای تاریخی شیراز ندیدم. مسیر مسابقه حتی نزدیک تخت جمشید و سایر ابنیه تاریخی شیراز هم نیست. بنابراین بهتر است از برگزاری چنین رویدادهایی در کشورمان حمایت کنیم، چون علاوه بر جنبه های ورزشی، درخصوص جذب توریست برای ایران نیز تاثیرات زیادی دارد.

از سازمان های بین المللی و جهانی اتومبیلرانی هم نماینده ای در رالی شیراز حضور دارند؟
- بله، اتفاقا آنها نظارت خاصی بر روی این مسابقات دارند. ابتدا قرار بود رالی در کیش برگزار شود، اما نماینده فدراسیون جهانی با آن موافقت نکرد. به همین دلیل است که می گویم اگر همه کمک کنیم تا رالی خاورمیانه به خوبی برگزار شود، در دوره های آینده نیز باز هم میزبانی این رقابت بین المللی به کشورمان خواهد رسید.

راستی، در مورد شرکت در فرمول ها برنامه ای ندارید؟
- فعلا که نه. البته برای مسابقات ریسک یا همان حرکات نمایشی با سرعت بالا، در نظر دارم ابتدا در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کنم و بعد در بازی های خاورمیانه که به احتمال زیاد در لبنان برگزار خواهد شد، حضور خواهم یافت.

به عنوان سوال پایانی، تکلیف پروژه لاله بالاخره چه شد؟
- من از اول هم در این پروژه نقشی نداشتم. البته این طرح مدتی معلق شد، اما بعد از روی کار آمدن دولت جدید و آغاز به کار مجدد خانه سینما، دوباره آغاز به کار کرد. جالب است علیرغم برخی اخبار، من حتی در صحنه های بدلکاری پروژه لاله نیز حضور ندارم و این کار را سارا امیری انجام می دهد. در مجموع باید بگویم به این پروژه باید نگاه ملی داشت تا در تاریخ هنر کشورمان ماندگار شود.

آثار تاریخی ایران بازی باستانی پژو خاورمیانه خودرو رقابت سازمان های بین المللی گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر