کد خبر: 664921 A

در اوج هیاهویی که هواخواهان پرسپولیس بابت دعوت نشدن برخی بازیکنان این تیم به تیم ملی به راه انداخته‌اند و انتقاد‌های تند پیشکسوتان این باشگاه، که البته بخشی از آن هم درست است، استقلال نیز به واسطه حضور 6 بازیکن خود در اردوی تیم ملی لطمه خواهد دید اما مربیان و مسوولان این باشگاه هیچ اعتراضی را رسانه‌ای نکرده‌اند.

به گزارش ایلنا، شاید پرسپولیسی‌ها تصور کنند که بی‌توجهی کی‌روش به بازیکنانی همچون سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، محمد انصاری و حتی کمال کامیابی نیا موجب کاهش روحیه این بازیکنان شود و احتمالا پرسپولیس در بازی‌های آتی از بی‌توجهی کی‌روش آسیب ببیند اما وینفرد شفر نیز از جدایی 6 بازیکن کلیدی‌اش به دلیل حضور در تمرینات و بازی تدارکاتی مقابل ازبکستان صدمه خواهد دید.

مشکل استقلالی‌ها گرچه مانند سرخ‌ها روحی و روانی نیست اما از جنبه‌های فنی بخصوص مسائل بدنی کاملا بارز و مشخص است. برای اینکه به وضعیتی که استقلال بعد از بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ازبکستان خواهد داشت، پی ببریم کافی است، به زمان برگزاری بازی تیم ملی با تیم ملی فوتبال ازبکستان و نفت مسجد سلیمان نگاه کنیم. تیم ملی فوتبال ایران طبق برنامه‌ای که از قبل طراحی شده باید سه شنبه هفته آینده یعنی در تاریخ بیستم شهریور ماه مقابل حریف خود قرار بگیرد. 2 روز بعد از این بازی یعنی در تاریخ بیست و دوم شهریور ماه استقلال باید در مسجد سلیمان مقابل تیم نفت این شهر قرار بگیرد. دیداری که ساده به نظر می‌رسد اما ممکن است خستگی‌های ناشی از حضور 6 بازیکن استقلال در تمرینات و بازی با ازبکستان اساسا موجب خودداری شفر از استفاده از ملی‌پوشانش شود.

لااقل بین بازی‌ها باید 72 ساعت فاصله باشد و حرفه‌ای نیست که ملی‌پوشان استقلال اگر در بازی با ازبکستان به میدان بروند، در کمتر از 24 ساعت در مسجد سلیمان مقابل نفت بازی کنند. بعد از بازی با ازبکستان به طور معمول لازم است که بازیکنان ملی‌پوش حداقل یک جلسه تمرین ریکاوری انجام دهند تا خستگی‌های ناشی از بازی تدارکاتی مقابل ازبکستان از وجودشان خارج شود. طبیعتا بازیکنی که امروز ریکاوری کرده نمی‌تواند فردا در یک بازی مهم لیگ به میدان برود و از همین نقطه می‌شود پیش بینی کرد که وینفرد شفر قطعا به ملی پوشانی که مقابل ازبکستان به میدان بروند، در بازی با نفت مسجد سلیمان بازی نخواهد داد. البته آنهایی هم که بازی نکنند جایی در ترکیب او نخواهند داشت چون زمان زیادی از تمرین گروهی دور بوده‌اند.

شاید یکی از دلایلی که موجب شده باشگاه استقلال خواستار برگزاری یک روز زودتر بازی با نفت مسجد سلیمان در هفته ششم شود، همین مساله است. باشگاه استقلال می‌داند که حتی اگر با فاصله دو روز از بازی تیم ملی مقابل ازبکستان مقابل نفت مسجد سلیمان بازی کند، باز هم نمی‌تواند از ملی‌پوشان بهره بگیرد. بنابراین ظاهرا آنها از اساس قید استفاده از بازیکنان ملی پوش خود را زده‌اند تا لااقل این بازیکنان را برای بازی مهم‌تر مقابل السد در اختیار داشته باشند و در آن بازی اقبال خود برای صعود به مرحله بعد را آزمایش کنند.

هر چند که استقلال شانس‌های آنچنانی مقابل حریف قطری هم ندارد اما اینطور که از رفتار مسوولان باشگاه استقلال پیدا است، آنها تلاش می‌کنند شرایط فنی و تاکتیکی بهتری برای تیم خود در بازی سخت مقابل السد ایجاد کنند تا آن بازی را هم به مانند بازی با نفت مسجد سلیمان از دست ندهند.

سوالی که در این میان پیش می‌آید این است که چرا باشگاه استقلال هیچ توجهی به بازی با نفت مسجد سلیمان ندارد و نسبت به امتیاز این بازی که به احتمال بسیار در غیاب 6 ملی‌پوش خود انجام می‌شود، بی‌اهمیت است؟ استراتژی باشگاه استقلال ممکن است منجر به از دست رفتن امتیاز‌های بیشتری در لیگ شود، مگر آنکه در بازی با نفت مسجد سلیمان، آبی‌ها بدون ملی پوشان به نتیجه‌ای متفاوت برسند و بعد از هفته‌ها 3 امتیاز از بازی‌های لیگ دشت کنند.

مجموع این فعل و انفعالات یک نتیجه مهم را پیش روی‌مان قرار می‌دهد. نتیجه این است: «استقلال بیش از پرسپولیس از فهرست کی‌روش لطمه خواهد دید.» حال شاید در ظاهر طور دیگری به نظر برسد و هیاهوی به پا شده از جانب سرخ‌ها همه را متوجه اردوگاه قرمز کند اما برای استقلال سناریوی دیگری شبیه آنچه بعد از جام جهانی رخ داد در حال تکرار است و دعوت چشمگیر از بازیکنان این تیم خطر از دست دادن امتیاز‌های بیشتری در لیگ را قوت بخشیده است و مشخص نیست که با این رویه استقلالی‌ها بتوانند در لیگ به نتایج مطلوبی برسند و ناکامی چندین ساله در قهرمان نشدن‌های پی در پی را جبران کنند یا خیر.

برای استقلال مطلوب‌ترین حالت ممکن این بود که اردوی میان فصل تیم ملی در زمان بهتری انجام می‌شد و یا بازی با ازبکستان در روزهای یکشنبه یا نهایتا دوشنبه هفته آینده برگزار ‌می‌شد تا بازیکنان بتوانند با یک جلسه تمرین ریکاوری و با آمادگی بیشتر در اردوی این تیم به جهت حضور در بازی‌های لیگ برتر حاضر شوند.

 اردویی که برای تیم ملی در نظر گرفته شده بدون شک لازمه موفقیت در بازی‌های جام ملت‌های آسیا است اما زمانبندی‌ها نباید به گونه‌ای باشد که تیم‌های باشگاهی که تازه روی دور برگزاری بازی‌ها افتاده‌‌‌‌اند، در این راستا لطمه‌ای ببینند.

این زمزمه هم آزاردهنده است که می‌گویند ازبکستان با ترکیبی جوان گام به این میدان می‌گذارد. در واقع آنها تیمی را به تهران می‌آورند که از لحاظ سنی به تیم ملی ایران نزدیک نیست.

جام حذفی استقلال تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر