خبرگزاری کار ایران

چرا فدراسیون نمی‌تواند سقف بودجه را کنترل کند؟

چرا فدراسیون نمی‌تواند سقف بودجه را کنترل کند؟
کد خبر : ۱۵۰۱۳۶۹

درحال حاضر باشگاه استقلال در میان تیم‌های پرهوادار فوتبال ایران بیشترین تمایل را به اجرای قانون دارد.

به گزارش ایلنا، برخی باشگاه‌ها با پرداخت‌های خارج از عرف کار را برای باشگاه‌هایی که راه قانون‌محوری را پیش گرفته‌اند، عملاً دشوار کرده‌ و یک رقابت نابرابر به وجود آورده است. درحالی‌که باشگاه استقلال از روزهای آغازین نقل‌وانتقالات به طرف‌های مورد مذاکره تأکید کرد که نمی‌تواند خارج از عرف به بازیکنی دستمزد بدهد و براساس آیین‌نامه‌ای که فدراسیون فوتبال تنظیم کرده ملزم به رعایت سقف قرارداد است، اما برخی باشگاه‌ها بدون توجه به دستور فدراسیون فوتبال علاوه بر پیشنهادهای آنچنانی و خارج از عرف به برخی بازیکنان، در تلاش هستند با پرداخت‌های خارج از سیستم مالی باشگاه‌ها اهداف خود را در نقل‌وانتقالات پیش برانند. اخیراً باشگاه استقلال با یک بازیکن که در نقل‌وانتقالات حجم زیادی از اخبار را به خود اختصاص داده است، به توافق رسید اما تماس یکی از باشگاه‌ها که از منابع دولتی ارتزاق می‌کند سبب شد این بازیکن مذاکره با باشگاه استقلال را رها کرده و به سمت باشگاه مورد نظر گرایش پیدا کند.

گفته می‌شود رقمی که باشگاه رقیب پیشنهاد داده دوبرابر رقمی است که باشگاه استقلال به این بازیکن پیشنهاد داده بود و شرایط نابرابری برای جذب گزینه باشگاه استقلال در نقل‌وانتقالات به وجود آمده و این بازیکن در آستانه عقد قرارداد با باشگاه دیگری است.

علاوه بر آن برخی باشگاه‌ها می‌کوشند با کمک به اصطلاح هواداران خود از کارزار نقل‌وانتقالات عبور کرده و کفه ترازو را به سمت‌وسوی خود سنگین کنند درحالی که اگر قوانین مالی در فوتبال ایران سفت و سخت اجرا شود هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نیز قادر به پرداخت دستمزد به بازیکنان، تحت عنوان پاداش یا هر چیزی را ندارد اما به دلیل اینکه در فوتبال ایران این مسائل رصد نمی‌شود و قانونی برای جلوگیری از چنین فرایندی وجود ندارد، برخی تحت عنوان هوادار که البته نیت دیگری هم دارند، پرداختی‌های خارج از سیستم باشگاه به بازیکنان انجام می‌دهند تا بازیکن مذکور را برای تیم مورد نظر خود حفظ کنند. باشگاه استقلال اما از داشتن چنین مزیتی بی‌بهره است و حتی افرادی که قصد داشتند با همین سلسله اقدامات به نوعی جریان نقل‌وانتقالاتی را به سود باشگاه استقلال پیش برانند از سوی مدیران این باشگاه طرد شدند چون مدیران کنونی هلدینگ اعتقاد دارند که نباید به هر شکل ممکن قانون را به اصطلاح دور بزنند و همه باید مطیع قوانینی باشند که فدراسیون فوتبال تنظیم کرده است.

اما دایره چنین اقداماتی به حدی گسترده و غیرقابل تحمل شده که مدیران باشگاه استقلال اخیراً به گوش مسئولان فدراسیون فوتبال رسانده‌اند که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، آنها نیز دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهند زد و بدون توجه به سقف 500 میلیاردی تیم‌های نخبه‌ای که از سوی فدراسیون فوتبال به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی شدند تا در رقابت برون مرزی حضور یابند، به جذب بازیکنان مورد نظر از طرق گوناگون خواهند پرداخت تا شاید در رقابت نقل‌وانتقالاتی متحمل شکست نشوند.

درحال حاضر باشگاه استقلال در میان تیم‌های پرهوادار فوتبال ایران بیشترین تمایل را به اجرای قانون دارد اما تردیدی نباید داشت که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود و برخی باشگاه‌ها بخواهند برای بازیکنی که ارزش واقعی‌اش 30 میلیارد تومان است، 80 میلیارد تومان هزینه کنند و یا اینکه فلان هوادار متمول رقم‌های عجیب‌وغریبی خارج از سیستم مالی باشگاه به حساب بازیکنان بریزد یا از طریق اهدای سکه یا دلار بازیکنان مورد نظر را جذب کنند، باشگاه استقلال نیز سکوت نخواهد کرد و اقدامات مشابه را انجام خواهد داد تا در رقابت نقل‌وانتقالاتی از رقبای خود عقب نیفتد. البته فدراسیون فوتبال از هشدار و تهدید باشگاه استقلال مطلع است و گفته می‌شود قرار است در این راستا نشستی با حضور تاج انجام شود و مسائل پیگیری شود تا شاید عدالت در کوران رقابت نقل‌و‌انتقالاتی برقرار شود.

به هرحال وقتی باشگاهی راضی می‌شود برای یک قلم خرید خود 80 میلیارد تومان هزینه کند، مشخص است که بودجه کلی آن چه میزان خواهد بود و قطع به یقین چنین باشگاهی با 500 میلیارد تومان تیم خود را برای فصل بعد نخواهد بست و رقم، بسیار بالاتر از این اعداد خواهد بود و شاید همان بودجه هزار میلیاردی که شایعه‌اش را چند روزی است می‌شنویم کاملاً صحت داشته باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز