خبرگزاری کار ایران

اعتراض کارگران معدن کوشک بافق وارد پنجمین روز شد؛

حقوق دی ماه کارگران معدن کوشک پرداخت شد / تعیین مهلت کارفرما برای اعلام همکاری کارگران

حقوق دی ماه کارگران معدن کوشک پرداخت شد / تعیین مهلت کارفرما برای اعلام همکاری کارگران
کد خبر : ۲۵۵۸۲۴

«در حالی که اعتراض صنفی کارگران معدن کوشک بافق از طریق ادامهٔ توقف کاردر معدن وارد پنجمین روز خود شده‌است؛ این کارگران صبح امروز موفق به دریافت حقوق دی‌ماه خود شدند اما هنوز تکلیف دستمزد بهمن ماه و سایر مطالبات آنها روشن نشده است.».

در حالی که اعتراض صنفی کارگرانمعدن کوشکبافق از طریق ادامهٔ توقف کاردر معدن وارد پنجمین روز خود شده‌است؛ این کارگران صبح امروز موفق به دریافت حقوق دی‌ماه خود شدند اما هنوز تکلیف دستمزد بهمن ماه و سایر مطالبات آنها روشن نشده است.

یکی از کارگران معد ن کوشک بافق در رابطه با اتفاقاتی که از روز گذشته تاکنون در معدن سرب و روی کوشک به وقع پیوسته است به خبرنگار ایلنا گفت: در چهارمین روز اعتراض، مدیریت معدن از کارگرانی که قصد کار در این معدن را دارند خواسته است تا خود را به سرپرستان قسمت معرفی ‌کنند.

وی افزود: براساس گفته‌های کارفرما معدن کوشک، کارگران تا پایان وقت اداری امروز(چهارشنبه ششم بهمن) فرصت داشته‌اند تا اگر قصد ادامهٔ همکاری با معدن را دارند، خود را معرفی کنند.

این کارگر در عین حال گفت: از نظر کارفرما ۱۷ کارگری که توسط کارفرما اخراج شده‌اند مجاز به ادامهٔ همکاری نیستند.

اقدام اخیر کارفرمای معدن کوشک برای دادن مهلت اعلام آمادگی به کارگرانی که خواستار ادامه فعالیت خود در این واحد معدنی هستند در حالی است که به گفته کارگران همه آنها در ابتدای ماه جاری قراردادهای جدید کار را امضا کرده بودند.

به ادعای کارگران در حال حاضز نزدیک به یک هفته از زمانی که آنها قراردادهای کاری یک ماهه تنظیم شده توسط کارفرما را امضا کرده‌اند می‌گذرد و به اعتبار همین توافق از ابتدای ماه اسفند در معدن کوشک به انجام کار مشغولند.

از نظر کارگران معدن کوشک که به تازگی قرارداد کاری جدید خود را امضا کرده‌اند، بر اساس مواد ۱۰ و ۱۲ قانون کار(موضوع چگونگی انعقاد قرارداد کتبی کار و شرایط تغییر قراردادکار) نامه اخیر کارفرما بعید است که اعتبار قانونی داشته باشد.

در ماده ۱۰ قانون کار آمده است: تمامی نسخه‌های هز قرارداد کتبی کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین، باید حاوی اطلاعاتی در مورد نوع کار یا حرفه، میزان و نحوه محاسبه مزد، ساعات کار، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب می کند باشد.

همچنین در ماده ۱۲ همین قانون آمده است: هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه، از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل، تغییر نوع تولید، ادغام درموسسه دیگر، ملی شدن کارگاه، فوت مالک و امثال اینها، در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمی‌باشد و کارفرمای جدید، قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق خواهد بود.

لازم به یادآوری است، بیش از ۲۸۰ نفر از کارگران معدن سرب و روی کوشک در بافق یزد، در ۵ روز گذشته نسبت به عدم پرداخت معوقات حقوقی شان و اخراج ۱۷ کارگر دست از کار کشیدند. این کارگران در ماههای گذشته بارها نسبت به اجرایی نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، بی توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت نشدن حق سختی کار و حق پله و تونل، عدم پرداخت حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، افزایش پیدا نکردن مدت قراردادهای منعقده و موارد دیگر اعتراض کرده اند و علی رغم پیگیری های بسیاری که از طریق اداره کار شهرستان و استان، فرمانداری و سایر نهادهای مربوطه انجام داده اند هنوز به نتیجه ی مطلوب نرسیده اند.

ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز