کد خبر: 496093 A

یک متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل خبرداد:

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از راه اندازی بخش تشخیص اختلالات کروموزومی و ژنتیکی با روش آمنیوسنتز در بیمارستان روحانی بابل خبرداد.

به گزارش ایلنا از بابل ، دکتر زینب پهلوان متخصص زنان و زایمان این مرکز و عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل , از راه اندازی بخش تشخیص اختلالات کروموزومی و بیماریهای ژنتیکی ارثی با روش آمنیوسنتز  یا نمونه برداری از پرزهای جفت( cvs)  خبر داد.
دکتر پهلوان گفت : آمنیوسنتز روشی است که طی ان مقدار کمی از مایع امنیوتیک اطراف جنین نمونه برداری و جهت بررسی ازمایشات کروموزومی به ازمایشگاه ژنتیک فرستاده میشود.
وی ادامه داد : بهترین زمان انجام آمنیوسنتز  15 تا 20 هفتگی می باشد و کشت کروموزومی جهت کاریوتیپ 10 تا 15 روز به طول می انجامد.
فلوشیپ طب مادر و جنین , بارداریهای پرخطر گفت:  آمنیوسنتز تست تشخیصی است که میتواند بگوید جنین دارای مشکل کروموزمی است یا نه و در بیش از 99 درصد موارد ,نتایج کروموزومی صحیح می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: این بخش برای نخستین بار در بخش دولتی در بابل راه اندازی شده است و روزهای شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه شیفت صبح آماده ارائه خدمات به مادران عزیز می باشد.
وی گفت: سندروم داون شایعترین اختلال ژنتیکی شناخته شده است که باتوجه به شیوع نسبتا بالای این بیماری لاعلاج, در طول دو دهه ی اخیر روشهای گوناگونی مانند امنیوسنتز برای تشخیص پیش از تولد آن ابداع شده است.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی گفت: انجام تستهای غربالگری در طول سالهای اخیر در کشورهای پیشرفته دنیا و همچنین کشور ما باعث کاهش شدید تعداد کودکان مبتلا به بیماریهای خطرناک مادرزادی شده است.
دکتر پهلوان ادامه داد: آمنیوسنتز  اغلب به جهت شناسایی وجود یک ناهنجاری کروموزومی در جنین انجام میشود که سندروم داون یکی از انواع این اختلالات است که ناشی از وجود یک کروموزوم 21 اضافی است .
وی اضافه کرد : داشتن تعداد کمتر یا بیشتر کروموزومها منجر به عقب افتادگی ذهنی و جسمی میشود.
این متخصص گفت: افرادی که دارای نتایج غربالگری پرخطر و یا سابقه فرزند با مشکلات کروموزومی مثل سندرون داون هستند و همچنین افراد حامل جابجایی یا ناهنجاری کروموزومی ، کاندید روش امنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی می باشند.
وی ادامه داد: زوجهایی که در معرض خطر داشتن فرزند مبتلا به بیماری ژنتیکی قابل تشخیص مثل تالاسمی یا کم خونی داسی شکل و یا فیبروز کیستی هستند و یا افراد دارای جنین مبتلا به ناهنجاری ساختمانی در سونوگرافی نیز باید با روش آمنیوسنتز  مورد بررسی قرار گیرند.
دکتر پهلوان درباره چگونگی روش آمنیوسنتز  بیان داشت:  ابتدا با سونوگرافی محل دقیق جنین ، جفت و مطمین ترین نقطه برای وارد کردن سوزن را مشخص نموده ,سپس سوزن ریز و بلند را از طریق شکم به داخل حفره امنیون ,جاییکه بیشترین مایع وجود دارد  وارد مینماییم و به اندازه 10 تا 20 میلی لیتر مایع می کشیم.
دکتر پهلوان به مادران دارای مشکلات ذکر شده توصیه کرد: جهت پیشگیری از تولد نوزاد معلول در صورت توصیه ی پزشک ,از این روشهای تشخیصی استفاده کنند.
 

وی در پایان از زحمات دکتر صادقی ریاست بیمارستان و دیگر مسئولین جهت راه اندازی این بخش تقدیر و تشکر کرد.

 

بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی زایمان زنان کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر