کد خبر: 888038 A

مدیرکل میراث و گردشگری استان کرمانشاه به ایلنا خبر داد:

۲۵ درصد بنای بیمارستان مسیح مرادیان در آتش‌سوزی تخریب شد/ ارسال شکایت میراث فرهنگی کرمانشاه به دادستانی و شورای تامین

در اثر وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان مسیح مرادیان کرمانشاه ۲۵ درصد بنا تخریب شد و میراث فرهنگی استان شکایت‌های لازم را درخصوص عمدی بودن آتش‌سوزی به دادستانی و شورای تامین ارائه داد.

۲۵ درصد بنای بیمارستان مسیح مرادیان در آتش‌سوزی تخریب شد/ ارسال شکایت میراث فرهنگی کرمانشاه به دادستانی و شورای تامین

به گزارش خبرنگار ایلنا، شامگاه گذشته (سه‌شنبه) شاهد وقوع آتش‌سوزی در بنای بیمارستان مسیح مرادیان در کرمانشاه بودیم. خاموش کردن این آتش‌سوزی بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامید و بخشی از بنای دومین بیمارستان کشور که زمانی در فهرست میراث ملی جای داشت، سوخت.

امید قادری (مدیرکل میراث و گردشگری استان کرمانشاه) با اشاره به آنکه بنای بیمارستان مسیح مرادیان در سال ۱۳۹۰ بنا بر حکم دیوان عدالت اداری از فهرست میراث ملی خارج شده است، گفت: این بنا دومین بیمارستان ایران به‌شمار می‌رود و باتوجه به موقعیت استراتژیکی که کرمانشاه در غرب کشور داشت، ساخته شد. بعدها این بنا توسط دکتر مسیح مرادیان که یک پزشک ارمنی بود، خریداری شد و نام آن را بیمارستان مسیح گذاشت. 

او ادامه داد: با وجود آنکه این بنا در فهرست میراث ملی ثبت شده بود اما در سال ۱۳۹۰ با شکایت‌های مالک (داماد مسیح مرادیان) از ثبت خارج می‌شود. از آن زمان مالک به دنبال تخریب بنا و ساخت پاساژ و کاربری تجاری بود اما میراث نیز درصدد حفظ بنا برآمد. از آنجا که مالک دارای حکم قضایی بود، وزارت بهداشت با انجام مکاتباتی با وزارت بهداشت خواستار عدم تغییر کاربری شد که مورد موافقت قرار گرفت تا بتوانیم تا حدودی مانع تخریب بنا شویم. 

قادری در ادامه از شکایت مالک خبر داد و گفت: مالک به دلیل عدم موافقت با تغییر کاربری بنا از ما شکایت کرد و این روند همچنان ادامه دارد. با این وجود طی بحران‌هایی که در استان شاهد بودیم از سیل گرفته تاکنون برخی کارها را شاهد بودیم که سبب تخریب عمدی بنا شود به‌طور مثال آب‌ها را به زیرزمین بنا هدایت کرده بودند تا از پی، ساختمان تخریب شود. این بنا خالی از سکنه است و به نوعی متروکه شده و مالک از بنا نگهداری نمی‌کند. حتا تبدیل به پاتوق معتادان شده بود البته در حوادث آبان ۹۸ نیز آتش‌سوزی کوچکی در مجموعه شاهد بودیم که خاموش کردیم. 

مدیرکل میراث وگردشگری کرمانشاه با اشاره به آتش‌سوزی شامگاه گذشته که در سقف طبقه چهارم بنای بیمارستان مسیح مرادیان اتفاق افتاد، گفت: خاموش کردن این آتش‌سوزی بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامید و به گفته آتش‌نشان‌ها شاهد سوختن حجم عظیمی از بنزین و مواد اشتعالزا بودیم که می‌تواند احتمال عمدی بودن این آتش‌سوزی را بیشتر کند. میزان مواد اشتعالزایی که سبب آتش‌سوزی بنا شده بود قطعا برای مراسم چهارشنبه‌سوری نبود آنهم در سقف طبقه چهارم بنا که از تیر و چوب درست شده است. ضمن آنکه موقعیت مکانی این بنا به نوعی نیست که بگوییم کسی آنجا برای چهارشنبه‌سوری آتش روشن کرده است مگر آنکه عمدی آتش‌سوزی را تدارک دیده باشند. آتش‌نشانی هم شفاهی به ما اعلام کرده است که آتش‌سوزی عمدی بوده است.

او در ادامه از طرح شکایت‌هایی توسط اداره کل میراث و گردشگری کرمانشاه و ارسال آن به دادستانی و شورای تامین خبر داد و گفت: درصدد آن هستیم تا مصوبات لازم درخصوص بنای واجد ارزش را برای این بنا دریافت کنیم. هم اکنون نیز باتوجه به آنکه آتش‌سوزی فقط در طبقه چهارم اتفاق افتاده و بنا کامل فرو نریخته و می‌توان گفت فقط ۲۵ درصد بنا تخریب شده، امکان مرمت و بازسازی وجود دارد و می‌توانیم شاهد بازسازی آن باشیم که باید عین به عین باشد. اکنون دعوای ما با مالک تبدیل به دعوای حقوقی و قضایی شده است.

قادری با اشاره به آنکه از استاندارد کرمانشاه درخواست اعتبار برای مرمت بنای مسیح مرادیان را ارایه داده است، گفت: خواستار اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی برای مرمت اضطراری بنا شدیم ضمن آنکه باید الزام قضایی بگیریم که مالک جلوی کار ما را نگیرد. در تلاش هستیم تا این احکام قضایی را بگیریم. رایزنی‌هایی انجام شده و درصدد جمع‌آوری مستندات قانونی هستیم. 

مدیرکل میراث وگردشگری کرمانشاه همچنین از طرح چند شکایت دیگر از مالک بنای بیمارستان مسیح مرادیان طی سال جاری خبر داد و گفت: در آذر ماه و البته خردادماه سال جاری شکایت‌هایی درخصوص وضعیت بنا و عدم رسیدگی مالک داشتیم که این شکایت‌ها تاکنون راه به جایی نبرده است. البته در شکایت جدید به جنبه‌های اجتماعی و امنیتی موضوع استناد کرده‌ایم. 

او درخصوص کاربری احتمالی که می‌توان برای بنای بیمارستان مسیح مرادیان تعریف کرد، گفت: ما خواستار عدم تخریب بنا و ساخت پاساژ به جای آن هستیم. با تغییر کاربری بدوون تخریب بنا موافقت می‌کنیم. این بنا می‌تواند تبدیل به مکان پذیرایی اقامتی شود یا حتا تبدیل به موزه یا کاربری فرهنگی شود اما مالک خواستار تخریب بناست.

انتهای پیام/
بیمارستان مسیح مرادیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر