کد خبر: 744675 A

آنیس واردا، سینماگر فرانسوی که از وی به عنوان مادربزرگ سینمای موج نو فرانسه نام می‌برند، در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، آنیس واردا که به تازگی از سوی انجمن نویسندگان سینمایی آمریکا نیز مورد تقدیر قرار گرفته و جایزه افتخاری «ژان رنوار» این انجمن را دریافت کرده بود به گفته نزدیکانش در پی بیماری سرطان از دنیا رفته است.

خانواده و نزدیکان این هنرمند مشهور فرانسوی با انتشار بیانیه‌ای مرگ او را تأیید و خاطرنشان کرده‌اند که تا آخرین ساعات زندگی در کنار وی بوده‌اند.

سسیلیا رز، مدیر شرکت تولید محصولات سینمایی که از هفده سال پیش تهیه کنندگی فیلم‌های آنیس ورادا را برعهده دارد ضمن ابراز تأسف از مرگ این سینماگر پیشکسوت به خبرگزاری فرانسه گفت: «خانم واردا قرار بود جمعه شب نمایشگاهی را در «شومون - سور - لوار» در مرکز فرانسه افتتاح کند که با این اتفاق نمایشگاه یاد شده بدون وی گشایش خواهد یافت.»

آنیس واردا از معدود بازماندگان سینمای موج نو فرانسه بود که در عرصه بین المللی به شهرت و محبوبیت بالایی دست یافت. او از پیشگامان صنعت سینما و مبدع سبکی جدید و مؤلف در فیلمسازی بود که در آن مرزهای سینمای مستند و داستانی بسیار به یکدیگر نزدیک می‌شود.

«نقطه کوتاه» نخستین فیلم بلند داستانی آنیس واردا بود که سال ۱۹۴۵ ساخته شد. آخرین ساخته وی نیز «واردا به روایت آنیس» نام دارد که فوریه گذشته در بخش غیر رقابتی فستیوال فیلم برلین به نمایش در آمد.

آنیس واردا در سال ۲۰۱۱ برای سالها فعالیت خلاقانه در عرصه هنر و فرهنگ فرانسه جایزه لژیون دونور را دریافت کرد. دریافت جوایز متعدد و نشان های افتخار از جشنواره های لوکارنو، سزار، کن، اسکار از جمله دیگر افتخارات این سینماگر فقید محسوب می شود.

فیلم «چهره‌ها، روستاها» از آخرین آثار وی سال ۲۰۱۷ موفق شد به جمع نامزدهای نهایی بهترین آثار مستند بلند جشنواره اسکار راه یابد تا نام این فیلمساز برجسته فرانسوی به عنوان کهن‌سال‌ترین نامزد اسکار در شاخه‌های رقابتی معتبرترین فستیوال سینمایی جهان به ثبت برسد.

از دیگر آثار سینمایی آنیس واردا می توان به فیلم های «قله های کوتاه»، «کلئو از ۵ تا ۷»، «سواحل آنیس» و «خانه بدوش» اشاره کرد.

فرانک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه با انتشار توییتی به درگذشت آنیس واردا واکنش نشان داد و از خدمات او تقدیر کرد.

درگذشت مادربزرگ سینمای موج نو فرانسه آنیس واردا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر