کد خبر: 515416 A

دو رمان جدید نشر روشنگران منتشر شد؛

دو رمان جدید در مجموعه داستان‌های فارسی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده‌ا‌ند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دو رمان «بن‌بست خاله رُزا» و «سه نقطه در رویا...» به تازگی در مجموعه داستان‌های فارسی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده‌ا‌ند.

 «بن‌بست خاله رُزا»

رمان «بن‌بست خاله رُزا» سومین اثر علیرضا مجابی است که توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده است.

علیرضا مجابی «بن‌بست خاله رزا» را رمان سیاسی و اجتماعی تلخ معرفی می‌کند که با بهره‌گیری از زبان طنز (کمدی سیاه) درصدد جستجو و رمزگشایی از پاره‌ای ایده‌آل‌های انقلابی و رمانتیک جنبش انقلابی و دانشجویی دههٔ چهل و پنجاه است. جریان‌هایی که چون با ماهیت وجودی (طبقاتی) و وضعیت دوگانهٔ زندگی اقشار متوسط جامعه و روشنفکران برخاسته از دل آن جنبش ناسازگاری داشت، در بسیاری از موارد به ضد خودش مبدل شد و سرنوشت کمیک و اغلب تراژیک اندوهباری را برای طرفداران خود (نظریهٔ چپ دانشجویی نه کارگری) به ارمغان آورد.

رمان «بن‌بست خاله رُزا» در صدد است تا تفاوت‌های جامعه‌شناختی و روان‌شناختی بسیاری از جریانات شبه کارگری (اصالتن دانشجویی) را با دیگر لایه‌های اجتماعی برملا کند.

طراحی و صحنه‌آرایی بسیاری از ماجراهای این رمان واقعی هستند و مملو از تناقضات ویرانگری که سال‌ها زیسته شده و نهایتا نتیجه‌ای به جز سردرگمی و استحاله و فروپاشی برای طرفداران این جریان در بر نداشته است.

 «بالای شهر... پایین شهر»، «کروات، افسار تمدن»، «سوسول پرولتاریا»، «نام: شهلا... نام ‌خانوادگی: کارگر»، «دشمن دشمن من، دوست من است»، «کارگران جهان متفرق شوید» و... عنواین فصل‌هایی از این داستان سه بخشی هستند.

رمان «بن‌بست خاله رزا» نوشته علیرضا مجابی در ۱۵۹ صفحه و به قیمت ۱۵۰۰۰ تومان توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده است.

mojabi-bonbaste khale roza

 «سه نقطه در رویا...»

رمان «سه نقطه در رویا...» نوشته سهیلا مهاجرایروانی توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده است.

نویسنده این رمان را قصه‌ سه زن از سه گوشه‌ متفاوت دنیا و با یک نقطه اشتراک... معرفی کرده و در یادداشتی درباره آن نوشته است:

 «این داستان من است. داستان آمدنم به این دنیا و تکرارشدن جزیی از یک کل. کلیتی بنام زندگی که شناخت آن با شناخت از خودم شروع شد.

جریانی که درک آن منوط شد به اندازهٔ حجم کلافی سفید و پیچ ‌در پیچ بنام مغز که در رأس نشسته و لبریز شدن از احساساتی که در سرازیری از رأس با طپش ماهیچه‌ای پررگ و پی بنام قلب در گوشهٔ سمت چپ اندامم جا خوش کرده است.

داستانم داستان ضعف‌ها و قوت‌ها، امیال و آرزو‌ها، تلخی‌ها و شیرینی‌هاست. اضدادی که برایم به مانند‌‌ همان کلاف سفید است و تنها فرامین صحیح‌‌ همان در رأس نشسته ما را از پیچ در پیچ شدن رهانیده‌، گره‌خوردگی‌ها را باز کرده و آنگاه خانواده و جامعه را شکل می‌دهیم.»

سهیلا مهاجرایروانی همچنین در ابتدای این کتاب با تقدیم رما نش به کلاریسا پینکولا‌استس از تاثیر کتاب «زنانی که با گرگ‌ها می‌دوند» این نویسنده در نگارش رمان «سه نقطه در رویا...» گفته است.

رمان «سه نقطه در رویا...» نوشته سهیلا مهاجرایروانی در ۱۹۴ صفحه و به قیمت ۱۶۰۰۰ تومان توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده است.

soheila mohajer-3noghte dar roya

انتهای پیام/
علیرضا مجابی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان سهیلا مهاجرایروانی رمان ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر