کد خبر: 342518 A

افتتاح جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با تقدیر از مدیران

هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با حضور علی مرادخانی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، برخی از سفرای کشورهای مختلف و جمعی از هنرمندان پیشکسوت عرصه‌های مختلف هنری در موسسه فرهنگی هنری صبا فرهنگستان هنر افتتاح شد.

به گزارش ایلنا؛ مجتبی آقایی (دبیرکل هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی) از این رویداد هنری با عنوان سال نو هنرهای تجسمی کشور یاد کرد و گفت: سال نو هنرهای تجسمی کشور را با طراوت بهتر و متنوع‌تری شاهد هستیم که این طراوت ناشی از حضور ریش سفیدان و هنرمندان پیشکسوت در کنار هنرمندان جوانان است که در این دوره با رویکردی تازه حضور یافته و ظرفیت هنرهای تجسمی کشور را وسعت داده‌اند.

آقایی با اشاره به رویکرد تازه جشنواره هنرهای تجسمی فجر به سمت هنرهای جدید، یادآور شد: این دوره از جشنواره تجسمی فجر با تکیه بر سنت‌های اصیل هنر کشورمان، فضای جدیدی را در هنر جستجو می‌کند که در این فضای جدید با رویکرد توسعه محور حدود ۱۰ هزار اثر از ۵ هزار هنرمند در سایت جشنواره به ثبت رسید و آثار منتخب راه یافته به نمایشگاه با توجه به این ظرفیت، بسیار اندک است اما روند تکامل آن می‌تواند فضای هنرهای تجسمی کشور را رونق بخشد و در آینده شاهد حضور گسترده‌تر هنرمندان ایرانی و خارجی باشیم.

وی با تأکید بر اینکه ارزش‌ها و ظرفیت‌های هنر کشور نباید در قالب‌های سنتی گذشته محدود شود، ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های این دوره از جشنواره که در قالب برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی مختلف، همایش و برنامه‌های جنبی ارائه شده است، بتوان از راهنمایی‌های هنرمندان استفاده کرد و با کالبدشکافی این جشنواره کاستی‌های آن را شناسایی کرده و بتوان برای دوره‌های آتی برنامه‌ریزی‌های بهتری را انجام دهیم.

دبیرکل هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در پایان با اشاره به بخش های مختلف این دوره از جشنواره تجسمی فجر ابراز امیدواری کرد که تجربیات این دوره بتواند اندوخته مناسبی برای دوره های بعدی جشنواره باشد.

امیدواریم بتوانیم به هنرمندان کمک کنیم

 علی مرادخانی نیز از حضور خوب هنرمندان در این دوره از جشنواره یاد کرد: این جشنواره به نسبت دیگر جشنواره‌ها، یک قدم رو به جلو در حوزه هنرهای تجسمی برداشته است و می‌توان چنین استنباط کرد که جشنواره توانسته است در وحدت بخشی به نظرات مختلف و حرکت رو به جلو موفق باشد.

مرادخانی در بخش دیگری از سخنانش درباره نقش دولت در حوزه هنرهای تجسمی بیان کرد: دولت در حوزه هنرهای تجسمی تمام تلاش خود را بر این قرار داده است که حمایت و همکاری‌هایی را که در این حوزه لازم است، انجام دهد و از فعالیت‌هایی که در بخش خصوصی و سایر بخش‌ها در این زمینه صورت می‌گیرد، حمایت کند به طوری که پس  از این فعالیت‌های تجسمی از جمله این جشنواره و نظایر این جشنواره در درون دولت انجام نشود بلکه با حضور هنرمندان و دست اندرکاران بخش خصوصی شاهد برگزاری برنامه‌های تجسمی باشیم و دولت نقش حمایتی خود را انجام دهد.

معاون هنری وزیر ارشاد با بیان این که در حوزه هنرهای تجسمی تاکنون گام‌های خوبی برداشته شده است، اظهار کرد: در بخش اقتصاد هنر وضعیت بخش هنرهای تجسمی به نسبت قبل بهتر شده است و فضای پویاتری در این زمینه بوجود آمده است که امیدوار هستیم ما هم با دست بازتر بتوانیم کمک‌هایی را در این جهت برای کسانی که می‌خواهند در بخش اقتصاد هنر فعالیت داشته باشند، ارائه کنیم و با ایجاد زیرساخت‌های لازم مثل دایر شدن گالری‌ها و فضاهایی برای ارائه آثار هنری و در بخش تربیت نیروهای هنری از قبیل آموزشگاه‌ها و ... هر امکانی که برای حمایت وجود داشته باشد، از سوی دولت ارائه شود.

وی تأکید کرد: در بخش اقتصاد هنر آن چه برای دولت مهم است، این است که شرایطی ایجاد شود تا اگر هنرمندی فعالیتی می‌کند، به لحاظ اقتصادی نیز فضایی برای عرضه آثارش داشته باشد و این آثار را در منزل و گالری‌ها انباشته نکند، بلکه در جامعه مخاطب خود عرضه کند.

شرایط جدید بین‌‌المللی فرصت همکاری‌ها را پدید آورده

در ادامه این مراسم کانچولا گوتییرس (سفیر مکزیک در ایران) با ابراز خشنودی از حضور آثار هنری هنرمندان کشورش در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: این اولین بار است که مکزیک از طریق سفارت خود در تهران در بخش هنرهای تجسمی این جشنواره مهم شرکت می‌کند، در گذشته نزدیک، ما حضورمان را در این سالانه آغاز کردیم. سال گذشته اقدام به نمایش فیلم‌های مکزیکی در موزه هنرهای معاصر کردیم که بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت.

وی افزود: طی توافقی که با مسئولان جشنواره داشته‌ایم، «هنر مکزیک» را در جشنواره برگزار کردیم که طی آن مردم ایران می‌توانند از آثار مکزیکی در سه رشته مجسمه‌سازی، حکاکی و عکاسی لذت ببرند. این نمایشگاه «برگشت پذیری یا دوران نور» نام دارد.

کانچولا ادامه داد: این مجموع خیال برانگیز از مجسمه‌ها توسط استاد گابرئیلا رودریگز در بزرگداشت سال ۲۰۱۵ به عنوان «سال بین‌المللی نور» گردآوری شده است که این نام‌گذاری سال گذشته از سوی مجمع عمومی سازمان ملل و به ابتکار مکزیک صورت گرفت و خوشحالم که اعلام کنم برگزاری نمایشگاه سیار «برگشت پذیری یا دوران نور» برای اولین بار در ایران انجام می‌شود و انعکاسی است از روشنایی علمی و در عین حال انسانی و معنوی.

وی در پایان یادآور شد: مکزیک و ایران در روابط دوجانبه خود به خصوص در غنای فرهنگی کهن سهیم‌اند، شرایط جدید بین‌‌المللی و نیز اراده متقابل دولت‌هایمان برای گسترش و تحکیم مبادلات دو کشور، پایه‌ای فوق‌العاده برای نزدیکی بیشتر مکزیکی‌ها و ایرانی‌ها به شمار می‌رود و خوشحالم که در چارچوب جشنواره هنرهای تجسمی فجر دو فرهنگ باستانی ایران و مکزیک می‌توانند با هم ملاقات کرده، یکدیگر را بیشتر بشناساند و غنای مظاهر هنری یکدیگر را ارج نهند.

دنبال زبان نو در عرصه تجسمی هستیم

مجید ملانوروزی (مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در این مراسم گفت: سعی می‌کنیم که جشنواره هنرهای تجسمی فجر را قدم به قدم نوتر کنیم و به زبان جهانی‌تری سخن بگوییم چراکه رویدادهای هنری تمام دنیا به سمت آرت گرایش دارند و در این جشنواره نیز بخش نقاشی، عکس، گرافیک و ... جدا از هم نیست و هر هنرمند با هر مدیومی که از قابلیت هنری برخوردار باشد، آثارش را ارائه کرده است.

ملانوروزی با بیان اینکه قرار است منتخبی از آثار این جشنواره در ایتالیا به نمایش درآید، بیان کرد: ما سعی کرده‌ایم که بیان هنری‌تری را به آثار این جشنواره بدهیم چراکه قرار است بخشی از آنها در ایتالیا به نمایش گذاشته شود  اما با این حال برای احترام به میراث ملی خود، بخش خوشنویسی و نگارگری را هم داریم که این بخش در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و در واقع میراث ملی جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران یادآور شد: در این جشنواره به کمک مشاوران هنری، مرزهای هنری برداشته شده و بدون توجه به مدیوم‌های هنری همه آثار در کنار هم قرار گرفته است چراکه هر روز به تعداد این رسانه‌های هنری و این مدیوم‌ها هنری افزوده می‌شود ولی در جشنواره فجر، این بخش از هنرهای مفهومی حضور نداشت و امسال این فرصت را در اختیار هنرهای جدید قرار دادیم تا هنرمندان بتوانند به زبان جهانی‌تری آثارشان را به نمایش بگذارند.

وی در پایان تأکید کرد: این جشنواره نیز با همه تلاش‌هایی که برای برگزاری آن صورت گرفته است، کاستی‌هایی خواهد داشت که این کاستی‌ها را بر ما نبخشایید چراکه نظرات شما می تواند به ارتقای فضای هنرهای تجسمی کشور کمک کند.

تقدیر از مدیران

در  ادامه این مراسم سازمان‌ها، نهادها و رسانه‌های منتخب که در زمینه هنرهای تجسمی کشور تأثیرگذار بوده‌اند، معرفی شده و جوایزی به آنها اهدا شد.

رضا ملکی (رایزن فرهنگی و هنری ایران در مسکو)، عیسی علیزاده (رییس سازمان زیباسازی شهر تهران)، مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، سیدمحمد مجتبی حسینی (رییس کتابخانه و موزه ملک)، سیدسعید سرابی (رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی)، مسعود زنده روح کرمانی (رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران)، علی اصغر صفری (مدیرعامل بانک گردشگری) و شهریار توکی (سردبیر فصلنامه حرفه)هنرمند به عنوان منتخبان این دوره معرفی شدند.

پس از آن خامه یار (معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) که جایزه بخش رایزن فرهنگی و هنری را به نمایندگی از برگزیده آن دریافت کرد، پیام این سازمان را در جمع هنرمندان خواند و این سازمان را آماده همکاری با هنرمندان برای برقراری پل ارتباطی با دنیا اعلام کرد.

اجرای موسیقی تک نوازی سه تار الکتریکی گروه نیوش با حضور سروش قهرمانلو و بریدن کیک هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به دست هنرمندان پیشکسوت پایان بخش این مراسم بود. سپس نمایشگاه هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به روی علاقمندان به هنر گشوده شد.

نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، دربرگیرنده آثاری از هنرمندان نسل‌های مختلف هنر ایران طی 4 دهه 40 تا 70 است که در بخش مفاخر به نمایش درآمده است و در کنار این آثار، 205 اثر از هنرمندان سراسر کشور که در بخش رقابتی هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شرکت کرده‌اند در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  تا 17 اسفندماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا میزبان دوستداران به هنر است.

انتهای پیام/
هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر