خبرگزاری کار ایران

واکنش همایون اسعدیان به حرف‌هایی که علیه وی در برنامه هفت زده شد

همایون اسعدیان (کارگردان سینمایی ایران) با انتشار نامه‌ای سرگشاده به حرف‌های که علیه وی در برنامه هفت مطرح شد و دعوت تهدیدآمیزش به این برنامه واکنش نشان داد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا؛ متن نامه همایون اسعدیان که خطاب به  رئیس سازمان صداوسیما ارسال و در اختیار ایلنا قرار گرفته، بدین شرح است:

به نام خدا

نامه سرگشاده به ریاست محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی

جناب آقای سرافراز

 با سلام

بسیار متاسفم که اولین و شاید آخرین یاداشتی که برای شما می‌نویسم درد دلی است تلخ و تاسف‌بار. اما دیدن برنامه سینمایی هفت مورخ 15 آبان 94 و فضای مسمومی که این برنامه درصدد ایجاد آن است راهی جز نگارش این نامه برایم باقی نگذاشت.

در برنامه مذکور، آقای افخمی مجری و کارگردان برنامه، در گفتگویی با آقای علی معلم، در یک هماهنگی از پیش طراحی شده و به ظاهر خودجوش و دلسوزانه برای دستیابی به راهکارهای نجات!!! سینمای ایران که آقایان این وظیفه را از طرف اهالی سینما برای خود قائل شده‌اند، من را نیز مورد لطف و نوازش خود قرار دادند. که البته این محبت را تا پایان برنامه و به بهانه‌های مختلف از من دریغ نداشتند. گویی تنها هدف تولید از برنامه دیشب نوازش من بود و بس.... و‌ ای کاش بجای طنازی و شیرین زبانی، ابتدایی‌ترین اصول اخلاقی را رعایت می‌کردند که البته با‌شناختی که از آقای افخمی دارم چنین توقعی شاید زیاده‌خواهی باشد.

در برنامه مذکور، دیگر بر همگان معلوم شد که این برنامه نه تریبون اهالی سینمای ایران، که تریبون محفل خودساخته آقای افخمی و دوستانشان است. محفلی که اکثر اعضای آن با پول دولت؛ تهیه‌کننده و کارگردان شده‌اند و امروز از سر خیرخواهی پرچم مبارزه با مشارکت و مداخله دولت در تولید را برافراشته‌اند، و جالب آنکه هنوز هم فیلم‌هایشان را با مشارکت بنیاد فارابی و دیگر نهادهای دولتی می‌سازند که البته رویش اینگونه محافل در زمانه ما چندان هم عجیب نیست.

آقای افخمی از من هم برای شرکت در برنامه دعوت کرده بودند (که شرح آن را خواهم گفت) و بدیهی است که نپذیرفتم. و برنامه غیرزنده و کارگردانی بهروز افخمی!!! و ایشان‌‌ همان کردند که در دعوت تهدید آمیزشان گفته بودند. تکه تکه کردن حرف‌های من در برنامه آقای مدقق، شبکه خبر، آن هم به شکلی مبتذل و در ‌‌نهایت بی‌اخلاقی و سپس با همراهی میهمانشان نقدی آتشین نسبت به آن حرف‌ها....

جناب آقای سرافراز

 اینکه حقیقتا چقدر آقای افخمی و محفلشان درد سینمای ایران را دارند مسئله من نیست. شیوه زشت و غیراخلاقی سازندگان برنامه در تکه تکه کردن حرف‌های من و سوءاستفاده از آن هم چندان اهمیتی ندارد چراکه تکلیف همه ما برای اهالی سینما روشن است، هم من را می‌شناسند هم ایشان را.

اینکه برنامه هفت و رسانه ملی به تریبونی برای محفلی کوچک تبدیل شده که تظاهر به دلسوزی برای سینمای ایران می‌کند و منافع دیگری را در سر می‌پروراند و ایجاد فضایی اینگونه مسموم و آلوده هم دل نگرانی من نیست، اما امیدوارم به دغدغه شما تبدیل شود..... آنچه مرا نگران می‌سازد شیوه دعوت تهدیدآمیز آقای افخمی است از من، که اگر نگویم بی‌سابقه، کم‌سابقه است. و ادامه این روند آن خواهد شد که نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان...... و متاسفانه همه این‌ها و شروع مجدد این برنامه در دوران تصدی شما بر ریاست این سازمان اتفاق می‌افتد....

 دوشنبه، بعداز ظهر:  افخمی: سلام همایون، من بهروز افخمی هستم، و میخواستم تورو به جدل در برنامه هفت دعوت کنم، زنگ بزن وگرنه .....  ساعت چهار و چهل و نه دقیقه افخمی: وگرنه گفتگو تو با مدقق تو شبکه خبر تکه تکه باز پخش میکنیم و تکه تکه  پنبه میزنیم و میگیم دعوت کردیم و نیومد.  ساعت پنج و چهارده دقیقه من: سلام و عالیه، میمیرم برا این وگرنه ....  ساعت پنج و شانزده دقیقه افخمی: وگرنه پس نمیای؟ ساعت پنج و هفده دقیقه من: نمیام و خوشحال میشم از پنبه زنید ساعت پنج ونوزده دقیقه

جناب آقای سرافراز، صمیمانه در مسئولیتی که به عهده گرفته‌اید برایتان آرزوی موفقیت می‌کنم.

با سپاس

 همایون اسعدیان

94/8/16

کد خبر : ۳۱۹۷۸۰