خبرگزاری کار ایران

| 10:41   
کد خبر : ۱۳۹۴۸۰۰

«سوگ شفق» برای اربعین روایت شد/یک رویداد ارکسترال در پنج پرده

شامگاه ۱۶ شهریورماه اولین شب از اجرای مناسبتی‌مذهبی «سوگ شفق» در پنج پرده روی صحنه رفت.

«سوگ شفق» برای اربعین روایت شد/یک رویداد ارکسترال در پنج پرده

به گزارش ایلنا به نقل از  روابط‌عمومی انجمن موسیقی ایران، «سوگ شفق» روایتی از حماسه کربلا در ۵ پرده با همراهی ارکستر بزرگ متشکل از نوازندگان به رهبری عرفان وکیلی و خوانندگان کر به رهبری سرژیک میرزائیان با خوانندگی مجتبی عسگری (امام حسین (ع) )، هادی فیض‌آبادی حضرت عباس (ع) )، سید محسن حسینی (جناب حُر)، امیرحسین سمیعی (عمر بن سعد)، محمدرضا صفی (شمر) و ستار روزبه (ابلیس) و آهنگسازی میلاد آقایی به روی صحنه رفت. 

این در حالی است که تمام پرده‌های اجرای «سوگ شفق» با نقاشی امیرمحمد سرمدی و با نظارت حسن روح‌الامین همراه است که به صورت موشن‌گرافی و با توجه به مضمون هر پرده به نمایش درمی‌آیند. 

در پرده اول «سوگ شفق» به گونه‌ای تقابل خیر و شر است. روایتی موسیقایی که ابتدا توسط گروه کر و با اشعاری از حافظ شیرازی مرور می‌شود و در نهایت ابلیس وارد صحنه می‌شود و ستار روزبه اشعاری از فردوسی را می‌خواند. 

پرده دوم اما راوی صبح عاشورا است و با رجز خوانی عمر سعد (امیرحسین سمیعی) آغاز می‌شود.

سپس امام حسین (ع) (مجتبی عسگری) وارد صحنه می‌شود و به رجزخوانی عمر سعد پاسخ می‌دهد. زیستن با ظلم غیر از ننگ نیست…این گفتگو با همراهی گروه و سازهای ارکستر ادامه می‌یابد و در نهایت وارد پرده سوم می‌شود. 

 

IMG-20230908-WA0016

پرده سوم اجرای خواننده بازگشت جناب حر نزد لشگر امام حسین (ع) است که در نهایت با آواز مجتبی عسگری در اوج پایان می‌گیرد.

در پرده چهارم سازها و نواها برای روایت شهادت حضرت عباس (ع) هم‎صدا می‌شوند و گروه کر آغازکننده است.

سپس یک عاشقانه آرام میان هادی فیض‌آبادی (حضرت عباس (ع) ) و مجتبی عسگری (امام حسین (ع) ) شکل می‌گیرد.

پرده پنجم اجرا همان پایان کار یعنی شهادت امام حسین (ع) است. گروه کر شعری از مولانا «کجاییدای شهیدان خدایی» را می‌خواند و شمر همچنان رجز می‌خواند و مجتبی عسگری (امام حسین (ع) ) می‌خواند.

اجرای «سوگ شفق» به تهیه‌کنندگی انجمن موسیقی ایران و با مشارکت برج میلاد به مناسبت اربعین حسینی (ع) به مدت ۳ شب (شانزدهم، هفدهم و نوزدهم شهریورماه) از ساعت ۱۹:۳۰ در برج میلاد تهران درحال برگزاری است و عموم علاقمندان می‌توانند جهت رزرو بلیط بصورت رایگان به سامانه miladticket. com مراجعه کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز