خبرگزاری کار ایران

| 18:21   
کد خبر : ۱۳۸۹۶۵۱
توراپراتور ارمنستانی در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح کرد:

سفر نکردنم به ایران یک اشتباه بود

در سفر به ایران، نخستین چیزی که به چشم می‌آید مهمان‌نوازی است

توراپراتور ارمنستانی گفت: در سفر به ایران، نخستین چیزی که به چشم می‌آید مهمان‌نوازی است. این اولین چیزی است که برای مسافران وجود دارد اینکه مردم ایران دوست دارند کشورشان را خیلی خوب به خارجی‌ها نشان دهند، بسیار اهمیت دارد. این نگاه را برای نخستین بار است که در ایران و در میان مردمان ایرانی می‌بینم.

سفر نکردنم به ایران یک اشتباه بود

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش شاهد حضور گروهی از توراپراتورها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی ارمنستان برای شرکت در تور آشناسازی بودیم که به ایران سفر کردند و از جاذبه‌های تهران بازدید کردند. 

مارینا (Marine Kpryan) (مدیر یکی از دفاترخدمات مسافرتی ارمنستان) با اشاره به آنکه آژانس مسافرتی که او آن را ده‌ها سال پیش افتتاح کرده یکی از قدیمی‌ترین آژانس‌های خدمات مسافرتی در ارمنستان است، گفت: این آژانس مسافرتی در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و با وجود آنکه سالهاست در حوزه گردشگری فعالیت دارم اما شخصا برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳) به ایران سفر کردم. خیلی خوشحالم که در قالب فم تور (تور آشناسازی) امکان بازدید از ایران برایم فراهم شد تا بتوانم از نزدیک جاذبه‌های گردشگری ایران با ببینم. 

او ادامه داد: این بازدید قطعا می‌تواند آغازگر ارائه پیشنهادات ما به گردشگران و مسافران‌مان برای سفر به ایران باشد. اگر امکانش هم باشد می‌توانیم مسافران ایرانی را نیز به ارمنستان ببریم. 

مارینا در پاسخ به سوالی مبنی برآنکه ۳ دهه از فعالیت او در عرصه گردشگری می‌گذرد چرا به گفته خودش تاکنون به ایران سفر نکرده است، این درحالی است که ایران کشور همسایه ارمنستان است و شاید به واسطه تاریخ مشترکی که داریم بهترین گزینه نیز برای سفر به حساب آید، گفت: سوال خیلی خوبی مطرح کردید. ۲۷ سال است که در این بازار هستیم و عمدتا با کشورهای دیگر ارتباط داشتیم و بسته‌های سفر به سایر کشورها را تعریف می‌کردیم. اما اکنون خوشحال هستم که اکنون دارم اشتباهی که تاکنون انجام داده بودم را ازبین می‌برم. درواقع معتقد هستم که سفر نکردنم به ایران یک اشتباه بود. 

او تاکید کرد: می‌خواهم قید کنم که چرا تاکنون این اشتباه را مرتکب شدم و این کار را انجام ندادم. کشور ایران، همسایه کشور من است و برای ارمنستان بسیار ارزشمند است و خیلی خوب کشور من را حمایت می‌کند. درواقع همسایه‌ای بسیار خوب برای کشور من است. از این رو از این پس سعی می‌کنم اشتباهم را جبران کنم و روی بازار گردشگری ایران کار خواهم کرد. 

این فعال گردشگری کشور ارمنستان در پاسخ به این سوال که آیا یکی از دلایلی که تاکنون به ایران سفر نکرده بود و بسته سفر به ایران را نیز برای گردشگران ارمنستانی در نظر نمی‌گرفت، تبلیغات منفی رسانه‌های خارجی درخصوص ایران بوده یا خیر، گفت: خیر چنین چیزی نیست. فعالیت آژانس خدمات مسافرتی من به گونه‌ای شروع شده بود که بسته‌های سفر به کشورهای اروپایی را در نظر گرفت و اولویت نیز حضور در نمایشگاه‌های خارجی بود. همینطور بازار گردشگری لندن را در نظر داشتیم و همچنین در نمایشگاه ITB برلین شرکت می‌کردیم. درواقع شروع کار ما با بازار اروپا بود که همین امر سبب شد تا کشورهای همسایه مانند ایران را کمتر مورد توجه قرار دهیم. 

او ادامه داد: البته با توجه به آنکه در آژانسم دو بخش گردشگری ورودی و خروجی فعال است از این رو سعی می‌کنیم در دو طرف بتوانیم کار کنیم. سعی داریم روابط‌مان در حوزه گردشگری ایران را فعال کنیم. بیشترین فعالیت آژانس مسافرتی ما در حوزه گردشگری فرهنگی (Cultural tourism) است و گردشگری ماجراجویانه فعال است ضمن آنکه بسته سفرهای دیگر را نیز تعریف می‌کنیم. حتا توریست‌هایی داشتیم که از اروپا آمده بودند و وارد ارمنستان شده بودند و سفری از ارمنستان به ایران برایشان تدارک دیدیم. هرگز توریست از طرف ایران به سمت ارمنستان را قبول نکرده بودم اما از این پس سعی می‌کنم فعالیت در بازار ایران را بیشتر کنم. 

این تور اپراتور ارمنستانی درخصوص حضورش در ایران و سفری که داشته، گفت: از مهمان نوازی ایرانی‌ها بسیار لذت بردم. درست است که فقط چند روز در ایران بودم که قطعا امکان بازدید از همه جاذبه‌های ایران را نمی‌داد اما از دیدن فیلم‌های معرفی و البته مقاصدی که در نظر گرفته شده بود لذت بردیم. دیدن موزه‌ها بسیار تاثیرگذار بود. 

او درخصوص وضعیت زیرساخت‌های گردشگری ایران برای حضور گردشگران خارجی گفت: نخستین چیزی که به چشم می‌آید مهمان‌نوازی است. این اولین چیزی است که برای مسافران وجود دارد اینکه مردم ایران دوست دارند کشورشان را خیلی خوب به خارجی‌ها نشان دهند، بسیار اهمیت دارد. این نگاه را برای نخستین بار است که در ایران و در میان مردمان ایرانی می‌بینم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز