خبرگزاری کار ایران

| 18:19   
کد خبر : ۱۳۸۴۸۹۹

جلد هجدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» در بازار کتاب

جلد هجدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» در ۶۴۸ صفحه روانه بازار نشر شد

جلد هجدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» در بازار کتاب

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، جلد هجدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۶۴۸ صفحه تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

نخستین و جامع‌ترین دائره المعارف قرآنی در جهان اسلام است و یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های قرآنی در حال انجام در سطح کشور است.

بیش از ۲۰ سال است که پروژه دائره‌المعارف قرآن کریم شروع شده و تاکنون ۱۸ جلد از این پروژه منتشر شده است؛ این کار با معیارها، استانداردها و معیارهای شناخته‌شده دایره‌المعارفی در کشور، در حال تدوین است که بر اساس حروف الفبا و به زبان فارسی انجام شده است.

جلد ۱۸ این دائره‌المعارف از حرف «ط» شروع شده و تا حرف «ع» ادامه دارد؛ جلد مذکور مشتمل بر ۱۱۱ مدخل است و بخشی از این مداخل که در جلد ۱۸ دائره‌المعارف قرآن کریم استفاده شده، عبارتند از: طوبی، طور، طور سینا، طیبات، طوفان، طیور، ظرف، ظلم، ظنّ، ظهر، عاد، عاریه، عاصم، عافی، عالم، عالم آخرت، عالم غیب، عالم قبر، عام و خاص، عاید، عبادت، عبد، عبرت، عبس، عترت، عتق، عجب، عجز، عجله، عجم، عداوت، عدالت، عدد، عدل الهی، عذاب، عذر.

هدف اصلی این دائره المعارف، ارائه و آسان‌یاب‌کردن اطلاعات ناب و اصیل در قلمرو معارف، اعلام و علوم قرآنی است؛ به گونه‌ای که اهل تحقیق را به مثابه منبعی مادر و ماندگار از منابع فرعی بی‌نیاز کند. در کنار این هدف، غرض عمومی تدوین دایره‌المعارف حاضر این است که مخاطبان دانش‌پژوه در حد مطالعات پایه اسلامی نیز بتوانند از پژوهش‌های استوار و اصیل قرآنی بهره گیرند.

نثر این کتاب به‌صورت دائره‌المعارفی و معیار است و تلاش شده که مقالات ویژگی جامعیت را داشته باشد و مشتمل بر منابع دسته اول و معتبر بوده و در عین حال، مختصر باشد.

دائره‌المعارف قرآن کریم حدود سه هزار موضوع اعم از معارف، مفاهیم و اعلام قرآن را در بردارد و در بخش‌های فلسفه و کلام، عرفان و اخلاق، ادیان، فقه و حقوق، اعلام و تاریخ، معارف، مفاهیم و علوم قرآنی در حال انجام است.

مهم‌ترین ویژگی‌های دائره‌المعارف قرآن کریم عبارتند از: نگاه جامع به هریک از موضوعات و انعکاس همه دیدگاه‌های علمی، استواری بر پایه نظام الفبایی در چینش مدخل‌ها، استفاده از منابع اصیل و متقن و دست اول، ارائه همه آراء و دیدگاه‌های مهم و مبنایی در موضوعات قرآنی، برخورداری از نظام ارجاع درون‌مقاله‌ای و برون‌مقاله‌ای، بهره‌وری از نثر معیاری در مقالات و اثر برگزیده در موارد متعدد در مجامع علمی و پژوهشی.

علاقمندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www. bustaneketab. ir مراجعه کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز