خبرگزاری کار ایران

| 22:42   
کد خبر : ۱۳۷۲۴۵۴

ماسک طلایی باستانی از پرو با خون انسان نقاشی شده است

تجزیه و تحلیل‌های جدید باستان‌شناسان نشان از آن دارد که ماسک طلایی باستانی پرو احتمالا با خون انسان نقاشی شده است نه رنگدانه قرمز رنگ مرسوم در آن دوره.

ماسک طلایی باستانی از پرو با خون انسان نقاشی شده است

به گزارش ایلنا به نقل از لایوساینس، بر اساس یک مطالعه جدید، ماسک هزارساله کشف شده روی سر یک اسکلت باستانی با استفاده از خون انسان نقاشی شده است. 

باستان‌شناسان پروژه باستان‌شناسی سیکان این ماسک طلا را در اوایل دهه ۱۹۹۰ هنگام حفاری یک مقبره باستانی در پرو کشف کردند. این مقبره که مربوط به حدود سال ۱۰۰۰ پس از میلاد است، متعلق به مردی میانسال از فرهنگ باستانی سیکان است که از قرن نهم تا چهاردهم در سواحل شمالی پرو ساکن بوده. 

این اسکلت که با رنگ قرمز روشن نیز نقاشی شده بود، بدون سر و وارونه در مرکز یک دفینه مربعی به عمق ۳۹ فوت (۱۲ متر) نشسته بود. سر که به عمد از اسکلت جدا شده بود، سمت راست به سمت بالا قرار گرفته بود و با ماسک قرمز رنگ پوشانده شده بود. در داخل مقبره، باستان‌شناسان ۱.۲ تن (۱.۱ متریک تن) اثاثیه قبر و اسکلت چهار نفر دیگر را کشف کردند که شامل دو زن جوان که احتمالا یکی از آن‌ها ماما و دیگری زنی در حال زایمان و دو کودک می‌شود. 

در زمان حفاری، دانشمندان رنگدانه قرمز روی ماسک را سینابار شناسایی کردند که یک ماده معدنی قرمز روشن ساخته شده از جیوه و گوگرد است. اما علیرغم اینکه برای هزار سال در اعماق زمین مدفون بود، تا کنون باقی مانده و از بین نرفته است. اما در مطالعه جدید، محققان نمونه کوچکی از رنگ قرمز را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. ابتدا، با یک تکنیک طیف‌سنجی مادون قرمز که از نور مادون قرمز برای شناسایی اجزای یک ماده استفاده می‌کند، متوجه شدند که پروتئین در رنگ قرمز وجود دارد. آن‌ها سپس از طیف‌سنجی جرمی استفاده کردند، روشی که می‌تواند یون‌های مختلف را در یک ماده بر اساس بار و جرمشان دسته‌بندی کند تا پروتئین‌های خاص را شناسایی کنند. 

محققان دریافتند رنگ قرمز حاوی شش پروتئین موجود در خون انسان است. رنگ همچنین حاوی پروتئین‌هایی بود که از سفیده تخم پرنده نشات می‌گرفت. محققان معتقد هستند: رنگ‌های مبتنی بر سینابار معمولاً در زمینه افراد با جایگاه بالای اجتماعی و موارد مهم آیینی استفاده می‌شدند و برای افراد با جایگاه اجتماعی پایین‌تر از نوع دیگری از رنگ‌های اخرایی برای نقاشی اشیا استفاده می‌کردند. 

هرچند باستان‌شناسان پیش از این فرض کرده بودند که چینش اسکلت‌ها نشان دهنده «تولد مجدد» مورد نظر رهبر متوفی سیکان است و برای اینکه این تولد دوباره «مطلوب» اتفاق بیفتد، ممکن است کل اسکلت را با این رنگ خونین پوشانده باشند، که احتمالاً نمادی از خون قرمز اکسیژن یا یک «نیروی حیات» است اما تجزیه و تحلیل اخیر نشان داد که سیکان، انسان‌ها را با بریدن گردن و قسمت بالایی قفسه سینه قربانی می‌کردند تا خونریزی را به حداکثر برسانند. بنابراین از دیدگاه باستان‌شناسی، استفاده از خون انسان در رنگ تعجب‌آور نخواهد بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز