کد خبر: 1291689 A

چاپ چهارم «صدور انقلاب اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش ها»

چاپ چهارم کتاب «صدور انقلاب اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش ها» اثر غلامرضا عراقی در ۱۹۴صفحه روانه بازار نشر شد.

چاپ چهارم «صدور انقلاب اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش ها»

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چاپ چهارم کتاب «جریان‌شناسی تفاسیر و برداشت‌های سیاسی از قرآن کریم در انقلاب اسلامی» اثر غلامرضا عراقی است که به همت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۱۹۴ صفحه منتشر شد. 

صدور انقلاب اسلامی از اصول راهبردی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود؛ در حالی که نه تنها در حوزه عمل، بلکه حتی در حوزه نظر نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته است. 

اثر حاضر تلاش کرده است از طریق شناخت و تحلیل فرایند صدور انقلاب، راهبردهایی برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تدوین و پیشنهاد کند. 

این پژوهش به دنبال آن است شرایط جدید منطقه‌ای و بین المللی را که ناشی از فرایند بیداری اسلامی است، تحلیل و فرصت‌ها و چالش‌ها را در جهت صدور ارزش‌های انقلاب شناسایی کند و در آخر راهکارهایی را برای بهره گیری بهینه از فرصت‌ها و عبور از چالش‌های فرارو به سیاستگذاران سیاست خارجی انقلاب ارائه کند. 

این اثر در شش فصل تألیف شده است؛ در فصل اول ضمن بیان ماهیت صدور انقلاب و پیدایش مفهوم صدور انقلاب، دیدگاه‌های موجود درباره صدور انقلاب اسلامی تشریح شده و روش‌های صدور انقلاب (غیر نظامی و نظامی) ابزارهای فرهنگی صدور انقلاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. 

نویسنده در دومین فصل از کتاب حاضر، به «بیداری اسلامی و تحولات آن» پرداخته و عوامل بیرونی پیدایش بیداری اسلامی را تبیین و عوامل درونی بیداری اسلامی را مورد اشاره قرار داده و در پایان این فصل، به ایران و انقلاب‌های عربی می‌پردازد. 

سومین فصل از این اثر که به «بررسی محیط داخلی: قوت‌ها و ضعف‌های صدور انقلاب اسلامی در عصر بیداری اسلامی» می‌پردازد، و دین گرایی، کارکردهای دین، مواجهه با اندیشه سیاسی غرب، مرجعیت شیعه، هویت اسلامی، عدالت خواهی مسلمان و تأثیر از قیام امام حسین (ع) به عنوان قوت‌های صدور انقلاب اسلامی در عصر بیداری اسلامی عنوان شده و چالش‌های اقتصادی، غرب گرایی، چالش‌های قومی و مذهبی و غفلت از ارزش‌های انقلاب اسلامی از ضعف‌های این صدور مطرح شده است. 

«بررسی محیط خارجی: فرصت‌ها و تهدیدهای صدور انقلاب اسلامی در عصر بیداری اسلامی» عنوان چهارمین فصل از کتاب مذکور است که در این فصل، دیپلماسی رسانه ای، دیپلماسی ورزشی، محبوبیت انقلاب و شباهت مذهبی از جمله فرصت‌ها شمرده شده و سیاست‌های ضد ایرانی، فشار بین المللی، رقابت منطقه‌ای و تهدیدات سلفی و تکفیری از تهدیدات این صدور است. 

در فصل پنجم و ششم نیز به ترتیب «راهبردهای مبتنی بر قوت – فرصت و قوت - تهدید» و «راهبردهای مبتنی بر ضعف – فرصت و ضعف - تهدید» پرداخته شده است. 

در بخشی از کتاب آمده است:

رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی مستلزم تبیین واقع بینانه وضعیت نظام بین الملل است. تحلیل نادرست از فرصت‌ها و تهدیدها از یک سو و ضعف و قوت‌های مرتبط با انقلاب اسلامی می‌تواند به تضعیف پیام انقلاب منجر شود. 

انقلاب اسلامی ایران ساختار نظام بین الملل را متحول ساخت. آغاز قیام ملت‌های عربی در کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا نقطه عطف دیگری در تاریخ منطقه خاورمیانه است که متأثر از انقلاب اسلامی است. 

آنچه در قیام‌های کنونی منطقه بدان تأکید می‌شود، غالباً الگوپذیری از انقلاب اسلامی ایران است. فرصت‌های صدور انقلاب اسلامی در عصر بیداری اسلامی مشتمل بر دیپلماسی رسانه ای، دیپلماسی ورزشی، گرایش متفکران به انقلاب اسلامی، محبوبیت انقلاب، موقعیت جغرافیایی و شباهت مذهبی است. 

علاقمندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام/
نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی جریان‌شناسی تفاسیر و برداشت‌های سیاسی از قرآن کریم در انقلاب اسل
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر