کد خبر: 1122369 A

مطالعات ارزیابی ایمنی شیوه‌های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی ترک‌های تنشی مجسمه نادرشاه تکمیل شد.

به گزارش ایلنا، پرستو نعیمی طرئی (راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه) واقع در مجموعه باغ نادری مشهد، گفت: این پروژه بزرگ میان رشته‌ای با پیشنهاد اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان‌رضوی و حمایت اداره کل موزه ها، توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در سال ۱۳۹۴کلید خورد.

او با بیان اینکه درفاز نخست پروژه ضمن جمع آوری سوابق موجود، مراحل مستندنگاری از اثر با تجهیزات به روز و شیوه‌های ممکن انجام شد تصریح کرد: درفاز دوم سال ۱۳۹۵ تمامی مطالعات علمی و تخصصی لازم با هدف تشخیص آسیب‌ها و ارزیابی وضعیت اثر برای برنامه‌ریزی‌های مورد نیاز حفاظتی، توسط متخصصین مرتبط درون سازمانی در پژوهشکده حفاظت ومرمت آثارتاریخی-فرهنگی صورت گرفت.

این پژوهشگرافزود: در این راستا از همکاری متخصصین مراکز برون سازمانی مختلف پژوهشی، آموزشی وصنعتی، شرکت‌های دانش بنیان و فارغ التحصیلان رشته حفاظت و مرمت آثار تاریخی در بخش خصوصی استفاده شده است.

نعیمی طرئی خاطرنشان ساخت: پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد در سال پژوهشی ۹۹-۹۸ در فاز جدیدی با هدف برنامه‌ریزی کنترل خوردگی و تقویت شرایط سازه به لحاظ ترک‌های تنشی با استناد به مطالعات پیشین برنامه‌ریزی شده است.

او گفت: دراین راستا در فاز سوم پروژه، ضمن تکمیل اطلاعات تخصصی از پاتین سطح، مدلسازی استاتیکی و دینامیکی مجسمه و انجام محاسبات مهندسی بیشترین تنش وارده و تخمین عمر مجسمه از ناحیه ترک‌های مذکور، تمامی مطالعات تخصصی مورد نیاز برای ارزیابی ایمنی شیوه‌های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی ترک‌های تحت تنش با تهیه و شبیه‌سازی آلیاژ مجسمه و انجام عملیات پیش بینی شده جوش ذوبی، لحیم سخت، لحیم نرم و چسب کاری با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و تحت نظارت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی انجام گرفته است.

راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد در پایان اظهارکرد: تمامی مطالعات تخصصی انجام شده در این پروژه بزرگ توسط متخصصین حوزه‌های مختلف حفاظت آثار تاریخی، تصویربرداری تخصصی اسکن لیزر، مجسمه سازی، مهندسی مواد و متالورژی، شیمی، مهندسی مکانیک و با مشاوره اساتید برجسته و بنام دانشگاه صنعتی شریف در حوزه‌های خوردگی و جوش فلزات انجام ومطالعات تکمیل شده است.

انتهای پیام/
  • دبیر :

مجسمه نادرشاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر