کد خبر: 1039124 A

گلنوش خالقی، هنرمند پیشکسوت موسیقی درگذشت

گلنوش خالقی، فرزند روح‌الله خالقی (نوازنده پیانو، آهنگساز و رهبر ارکستر) روز گذشته در سن هشتاد سالگی چهره در نقاب خاک کشید.

گلنوش خالقی، هنرمند پیشکسوت موسیقی درگذشت

به گزارش خبرنگار ایلنا، گلنوش خالقی (موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر ارکستر) فرزند روح‌الله خالقی روز گذشته یکشنبه 26 بهمن‌ماه دار فانی را وداع گفت. این خبر را صفحه رسمی مراسم سال‌نوای موسیقی ایران منتشر کرده است. 

گلنوش خالقی، دی‌ماه سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۳۰ به هنرستان موسیقی ملی راه یافت و از محضر استادانی چون حسین صبا، جواد معروفی و مصطفی کمال پورتراب بهره برد. 

زنده‌یاد گلنوش خالقی پس از دریافت دیپلم هنرستان موسیقی ملی، با رتبه نخست به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و تحت تعلیم امانوئل ملیک اصلانیان قرار گرفت. در ادامه پس از یک سال، دیپلم هنرستان عالی موسیقی را نیز با رتبه اول دریافت کرد و پس از آن به عنوان دستیار استاد به آموزش پیانو و سرایش در هنرستان عالی موسیقی مشغول شد. 

این هنرمند در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیل به اتریش رفت و در آکادمی «موتزارتئوم سالزبورگ» به تحصیل در رشته «رهبری کر» مشغول شد و پس از ۳ سال به آمریکا مهاجرت کرد و در کالج اوبرلین (اوهایو) تحصیلات خود را ادامه داد. پس از آن در سال ۱۳۵۳ مدرک فوق لیسانس رهبری کر را از دانشگاه ویسکانسین در شهر مدیسون دریافت کرد. 

او در سال ۱۳۵۳ به دعوت رادیو و تلویزیون ملی به ایران بازگشت و گروه «هم آوازان» را برای اجرای آثار کلاسیک ویژه گروه کر و ارکستر، بنا نهاد. گلنوش خالقی در سال ۱۳۵۸ مجددا به آمریکا مهاجرت و فعالیت‌های هنری خود را در «کانون دوستداران فرهنگ ایران» آغاز کرد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

انتهای پیام/
فوت موسیقی درگذشت نوازنده آهنگساز روح‌الله خالقی گلنوش خالقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر