خبرگزاری کار ایران

در همایش «روز ملی اصناف» در شیراز مطرح شد؛

اصناف تأثیرگذار ترین بخش‌ جامعه در چرخه اقتصادی کشور است

اصناف تأثیرگذار ترین بخش‌ جامعه در چرخه اقتصادی کشور است
کد خبر : ۱۴۹۷۶۸۳

اصناف نقش پر‌رنگی در اقتصاد کشور و استان برعهده دارند

همایش بزرگ «روز ملی اصناف» با حضور مسوولان کشوری و استانی در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم گفت: دولت شهید رئیسی اقدامات تحولی و زیرساختی انجام داد که هیچ دولتی مشابه آن را انجام نداد.

علی کارگر با تصریح اینکه ملت ایران یک میدان ترسیم می‌کنند که هر کسی از دل میدان بیرون بیاید پیروز می‌شود و آن میدان قدرت است، گفت: ملت ایران باید خودش میدان رقابت را مشخص کند. میدان رقابتی که در آن حل مشکل از رشد اقتصادی منفی به رشد اقتصادی ۷ درصدی می‌رسد. این الگوی ارزشمندی است که اگر امروز در تبیین این الگو و انتخاب رئیس جمهور جدید بی‌توجهی کنیم، مدیون هستیم.

وی ادامه داد: شهید رئیسی، طراز خدمت را بالا برد و تبدیل به الگوی خدمت شد.

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  با بیان اینکه ایران قبل و بعد از عملیات وعده تفاوت دارد، افزود: این عملیات ابعاد بسیار بزرگی داشت. دیپلماسی و میدان در کنار هم عملیات وعده صادق را ساختند.

کارگر همچنین یاد شهید جمهور، آیت‌الله رئیسی را گرامی داشت و افزود: با شهادت رئیس جمهور، کشور وارد چهارمین حادثه یا تحول شد. بخشی از تحولات، قابل مدیریت است که خیلی مشکلی ایجاد نکرده و نمی‌کند اما کار اصیل در جریان سیاسی اتفاق افتاد.

معاون سیاسی سپاه با بیان اینکه امروز دشمن تلاش می‌کند تا فضای سیاسی را به گونه‌ای بچیند که خودش بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد، افزود: در عالم سیاست، میدان رقابت، جریانات سیاسی است و این جریانات سیاسی هستند که میدان رقابت ساختند و این میدان رقابت هم بر اساس دوگانه‌هایی که وجود دارد، ساخته می‌شود.

کارگر با تأکید بر اینکه شهید رئیسی، طراز خدمت را بالا برد و تک بعدی نبود، افزود: شهید رئیسی حتی یک بار نگفت که مقصر مشکلات دولت قبل بوده است بلکه همیشه می‌گفت باید مشکلات حل شود لذا این شهید بزرگوار الگویی برای خدمت شد.

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه شهید رئیسی در حوزه اقتصاد طرح‌های تحولی ایجاد کرد، اگرچه این طرح‌ها نیاز به تکمیل دارد، گفت: هدف اصلی دولت این بود که موانع کسب و کار را بردارند و در این زمینه هم اقداماتی انجام داد.

اصناف تأثیرگذار ترین بخش‌ جامعه در چرخه اقتصادی کشور است

رئیس جمهوری انتخاب کنیم که اقتدار ایران را حفظ کند

در ادامه جانشین فرماندهی سپاه فجر فارس نیز در این مراسم گفت: نقش اصناف در پیروزی انقلاب بر هیچکس پوشیده نیست. حمایت‌های مالی از جریان انقلاب در زمان رژیم ستمشاهی توسط اصناف انجام می‌شد لذا اصناف نقش مهمی در تحول انقلاب داشته‌اند.

سردار هاشم جمالی با بیان اینکه در دفاع مقدس هم اصناف هم در جبهه و جنگ و هم در پشتیبانی نقش مهمی ایفا کردند، افزود: از آن زمان تاکنون هر جا که نیاز شده است، اصناف جزو پیشتازان و پیشگامان کمک به نظام و انقلاب اسلامی بوده‌اند.

جانشین فرماندهی سپاه فجر فارس یادآور شد: از ۱۵ هزار شهید استان فارس، ۶۰۰ نفر شهدای اصناف بوده‌اند که قطعاً تعداد آن‌ها بیشتر هم بوده است اما این شهدا برگ زرینی در راستای تداوم انقلاب است.

وی تأکید کرد: اگر امروز کشور ما به عنوان مظهر قدرت در دنیا معرفی می‌شود، بخشی از آن به دلیل وجود اصناف همیشه پای کار انقلاب و نظام است.

جمالی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: بزرگ‌ترین و مهمترین کار در انتخابات حضور است. فرقی نمی‌کند به چه کسی رأی می‌دهیم و چه کسی رأی می‌آورد چون هر رأی یک رأی به نظام جمهوری اسلامی و پشتوانه‌ای برای دولت منتخب است.

وی حضور در انتخابات را اولویت نخست عنوان کرد و افزود: در انتخابات بهترین گزینه را پیدا کرده و به او رأی دهیم. به کسی رأی دهیم که اقتداری که به سختی به دست آورده‌ایم را از دست ندهد.

اصناف تأثیرگذار ترین بخش‌ جامعه در چرخه اقتصادی کشور است

تلاش دولت سیزدهم حمایت از اصناف است

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در حاشیه این مراسم گفت: اصناف در تمام عرصه‌های انقلاب اسلامی همواره پای کار بوده‌اند.

مرتضی شریفی با اشاره به اینکه نگاه دولت سیزدهم به اصناف نگاه حمایتی است و در بحث نظارت بر کار آنان هم بیشتر نگاه کمک است، افزود: در تمام رویدادها و عرصه‌ها و اوج دوران کرونا که شرایط کسب و کار بحرانی بود، دولت سیزدهم تلاش کرد تا حمایت‌هایی از اصناف داشته باشد.

وی ادامه داد: تلاش شده است تا دولت حداقل دخالت در بازار داشته باشد و بازار توسط بازاریان اداره و نظارت شود.

شریفی با تأکید بر اینکه استانداری فارس در کنار اتاق اصناف است و از آنان حمایت می‌کند، گفت: تلاش بر این است جایگاه اتاق اصناف در استان تقویت شود تا به صورت ویژه هم کار نظارتی داشته باشد؛ در همین راستا مدیریت کارگروه ستاد مشترک نظارت بر بازار به اتاق اصناف واگذار شد که این کارگروه متشکل از دستگاه‌هایی است که کار نظارت بر بازار را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه اصناف در بحث تأمین کالاهای اساسی در استان فارس پیشگام شده است، افزود: در همین راستا با محوریت اتاق اصناف و دعوت از تجار و بازرگانان تلاش شده است تا بتوانیم بحث تأمین کالاهای اساسی مردم را به خوبی دنبال کنیم.

شریفی تأکید کرد: نگاه استانداری و دستگاه‌های دولتی بر این است که نگرشی که بر اتاق اصناف وجود دارد، تقویت شده تا بتوانیم همه کارها را با محوریت اصناف دنبال کنیم و دولت حداقل دخالت در بازار داشته باشد و بازار توسط بازاریان اداره و نظارت شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس ادامه داد: در همین راستا نیز تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است که ناظر به همین است تا محوریت کار به خود اصناف واگذار شود و در نهایت اصناف هم به بهبود معیشت مردم کمک کنند.

اصناف نقش پر‌رنگی در اقتصاد کشور و استان برعهده دارند

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت فارس نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه اصناف در چرخه اقتصادی کشور و استان و تلاش این مجموعه بزرگ در تحقق شعار سال  ابلاغی مقام معظم رهبری در جهش تولید با مشارکت مردم ، گفت: اصناف به‌عنوان تأثیرگذار ترین بخش‌های جامعه، نقش پر‌رنگی در اقتصاد کشور و استان بر عهده دارند.

حمید رضا ایزدی با تاکید بر عملکرد خوب صنوف و بازاریان بر ایجاد رضایتمندی بین مردم، رشد تولید، کاهش تورم و همچنین توسعه اقتصادی کشور افزود: اصناف به عنوان پل ارتباطی در عرضه خدمات و کالا در فضای رقابتی بازار، تولید و اشتغال، نقش مؤثری در پویایی اقتصاد و توسعه صادراتی دارد.

ایزدی اضافه کرد: توسعه زیر ساختهای لازم با رشد سریع دانش و تکنولوژی، نوسازی و بازسازی سیستم‌های صنفی دربهره وری تولیدی و توسعه خدمات کیفی، همچنین برنامه ریزی و آموزش های مناسب کسب و کار متنوع فنی و مدیریتی و شغلی جهت دانش فنی بیشتر نیروی کار برای افزایش کیفیت و کمیت صنفی و تولیدی ضرورت دارد.

وی اظهار داشت: استان فارس دارای حدود ۱۸۰ هزار صنوف تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی با اشتغالی بیش از ۳۶۰ هزار  نفر و ۵۶۲ اتحادیه و ۳۶ اتاق اصناف است  همچنین در شیراز  ۵۹ هزار واحد صنفی و ۷۶ اتحادیه فعالیت دارند که در بحث حمایت از کالای ایرانی، بهبود کسب و کار و اشتغال زایی مسایل اقتصادی ، تجاری ، تولیدی ،موضوعات اجتماعی، فرهنگی و ... نقش‌آفرینی می کنند.

درهمایش روز ملی اصناف در مرکز استان فارس به پاس مجموعه فعالیت ها و خدمات دهی صنوف و بازاریان نیز ازخانواده شهدا و جانبازان اصناف و همچنین از کسبه ، معتمدین و پیشکسوتان صنفی، با اهدا لوح و تندیس  تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز