کد خبر: 175054 A

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته:

صادرات صنایع پیشرفته کشورهای عضو این اتحادیه نسبت به کل صادرات این کشورها حدود ۱۲ درصد است و این در حالی است که حجم وسیعی از صادرات صنایع پیشرفته این کشورها تنها توسط سه کشور سنگاپور، مالزی و تایلند انجام می شود.

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تاکید اسناد بالادستی بویژه سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور و وجود پتانسیل های علمی و فناوری، توسعه صنایع پیشرفته از ملزومات توسعه صنعتی و توسعه اقتصادی کشور است.

به گزارش ایلنا، حسن آقاکثیری در اولین نشست نمایندگان عضو مرکز منطقه­ای علوم و انتقال فناوری اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند IORA بر لزوم همکاری های تکنولوژیک به عنوان یکی از مولفه های اصلی در تحقق اقتصاد دانش بنیان و توسعه پایدار تاکید کرد.

وی ادامه داد: صادرات صنایع پیشرفته کشورهای عضو این اتحادیه نسبت به کل صادرات این کشورها حدود ۱۲ درصد است و این در حالی است که حجم وسیعی از صادرات صنایع پیشرفته این کشورها تنها توسط سه کشور سنگاپور، مالزی و تایلند انجام می شود.

آقاکثیری اضافه کرد: بر این اساس ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای مهم عضو اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و با توجه به استقرار مرکز انتقال علوم و فناوری های این اتحادیه در کشورمان، مصصم است تا جایگاه خود را در تجارت جهانی صنایع پیشرفته ارتقاء دهد.

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعریف مدل های توسعه و ترسیم موقعیت ایران از لحاظ توسعه صنعتی، تصریح کرد: در شرایط فعلی تولید محصولات صنایع پیشرفته قابل رقابت با بازار جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی راهکارهای توسعه صنایع پیشرفته را مدیریت و سیاستگذاری نظام مند، حمایت از ایجاد و توسعه بنگاه های صنایع پیشرفته، سازماندهی فعالیتهای صنایع پیشرفته از مرحله ایده تا بازار، یکپارچگی و انتشار اطلاعات حوزه فناوری و تقویت تعاملات منطقه ای و بین المللی در حوزه صنایع پیشرفته برشمرد.

توسعه صنایع پیشرفته از ملزومات توسعه صنعتی کشور است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر