خبرگزاری کار ایران

ساداتیان در گفت‌وگو با ایلنا:

با عدم تصویب لوایح FATF، در تحریم‌‌ ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران به ترامپ کمک کردیم/ از راه‌های دیگری تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم/ تسلیم نمی‌شویم

asdasd
کد خبر : ۹۷۹۹۸۴

سفیر پیشین ایران با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک‌ها و نهادهای مالی ایران این کار را در راستای اهداف انتخاباتی ترامپ دانست و تاکید کرد که می‌توانیم از راه‌های دیگری تحریم‌های آمریکا را دور بزنیم.

ایالات متحده آمریکا در جدیدترین اقدامات خود ، ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران را تحریم کرد. حامیان این طرح معتقدند که این محدودیت‌ها در راستای تلاش دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ایران به منظور آوردن این کشور پای میز مذاکره است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و مقام‌های بین‌المللی تاکید دارند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، با شکست رو‌به‌رو شده و تلاش‌ها برای اعمال فشار به منظور حاضر کردن این کشور پای میز مذاکره، راه به جایی نخواهد برد.

«سید جلال ساداتیان» دیپلمات پیشین ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا،‌ درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه بانک‌ها و مؤسسه‌‌های مالی ایران، گفت: ترامپ در حال به کارگیری همه تلاش‌های خود است تا بتواند از این طریق پایگاه و جایگاه بهتری در انتخابات ایالات متحده پیدا کند و دل کسانی را که به پیروزی او چشم دوخته‌اند، شاد کند. از سویی نیز او همه توان خودش را به کار برده تا تمامی منافذی که ایران می‌تواند با دنیای خارج مراوده داشته باشد را مسدود کند.

وی با بیان اینکه البته ما هم با نپذیرفتن و تصویب نکردن FATF  در این تحریم‌‌ها به ترامپ کمک کردیم، یادآور شد: ما از طریق برجام تنفس‌گاهی را داشته و داریم که بر اساس آن تمامی تحریم‌های آمریکا هم نتوانست ایران را کاملا محدود کند؛ چرا که از ترکیه، پاکستان و سایر کشورهای همسایه مراوداتمان را داشتیم و خرید و فروش کالا و همچنین فروش نفت یا فرآورده‌های نفتی ما به برخی از نقاط دنیا انجام شده است و مراوده‌های ما از طریق همین ۱۸ بانکی که نام برده شده، برقرار بود و با کشورهایی رابطه داشتیم که به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا اعتنایی نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه کمتر از چند هفته تا برگزاری انتخابات آمریکا در روز ۱۳ آبان مانده است، گفت: جدای از مسائلی که درون خود آمریکا در جریان است، به تعبیر عامیانه خودمان جرزنی‌های ترامپ، برای اینکه نتیجه انتخابات را نپذیرد و بگوید تقلب شده است شروع شده و تلاش می‌کند با کمک سنا که جمهوری‌خواهان اکثریت آن را در اختیار دارند این کار را انجام دهد و یا اگر در آنجا به نتیجه نرسید در دیوان عالی نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهد اما اکنون ترامپ به طور قاطعی از رقیب خود عقب است.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی با اشاره به مناظره مایک پنس و کامیلا هریس معاونان دو نامزد ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: آراء نظرسنجی اختلاف فاحشی را نشان می‌دهد به طوریکه فاصله بایدن و ترامپ به یک فاصله ۵۹ درصد در مقابل ۳۸ درصدی رسیده و اختلاف ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد که البته در مناظرات بعدی بایدن و ترامپ باید دید که چه می‌شود، اما اکثریت کسانی که طرفدار هر دو گروه هستند و خود نامزدها، بیشتر روی آراء قشر خاکستری کار می‌کنند. البته مشخص نیست که این قشر خاکستری چقدر بر انتخابات اثرگذار هستند، برخی نظرشان این است که آمارها نمی‌تواند بیش از ۲ تا ۳ درصد؛ تغییر کند.

وی اضافه کرد: از سویی در ایالت‌هایی که بیشترین آرا الکترال را دارند بایدن پیشتاز است و بیش از ۲۷۰ رای حداقلی مورد نیاز را در اختیار دارد، در نتیجه تیم ترامپ همه تلاش‌ها را به کار می‌برد تا بتواند این شرایط را تغییر دهد و مسیر را عوض کند.

‌این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا با تلاش‌های بیرونی در موضوع سیاست خارجه‌اش تلاش می‌کند که ایران را تحت فشار قرار دهد و ادعا کند که شاخ ایران را را شکانده  و آن را در محاصره قطعی قرار داده است، گفت: دلیل این کار برای این است که بتواند لابی صهیونیستی و عرب‌ها را به دست بیاورد و آنها را در روزهای آخر نزدیک به انتخابات بیشتر ترغیب کند که در راستای اهداف‌شان رفتار و پول بیشتری هزینه و تلاش کنند که بر قشرهای مختلف آمریکا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا در مدت باقی‌مانده تا انتخابات تاثیر عملی جدی نخواهند گذاشت و ایران کار خودش را انجام می‌دهد؛ ایران نیز چندان از کانال این بانک‌هایی که تحریم شده‌اند، اقدامات مالی خود را انجام نمی‌داد و از طرق دیگر تحریم‌های یک طرفه و ظالمانه آمریکا را دور می‌زد.

ساداتیان با تاکید بر اینکه این تحریم‌ها پشتوانه سازمان ملل و بین‌المللی ندارد، خاطرنشان کرد:‌ ترامپ از نظر قانونی و چارچوب‌های قوانین بین‌الملل هیچ محمل و جایگاهی برای تحریم‌ها علیه ایران ندارد، این تحریم‌ها یک جانبه و یک طرفه از سوی ایالات متحده است که با قلدرمآبی آنها را اعمال می‌کند. این تحریم‌ها بیش از این تاثیر نخواهد گذاشت؛ چراکه آمریکا حداکثر فشاری را که می‌توانسته بر مردم انجام داده است که البته نظام ایران تسلیم خواسته‌های آنها نشده و نخواهد شد.

 وی در پایان با بیان اینکه این چند روز نیز خیلی تاثیری بر شرایط به وجود آمده نخواهد داشت، گفت: باید دید که بعد از انتخابات چه خواهد شد، اگر ترامپ پیروز شود شرایط دیگری رقم خواهد خورد، اما بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها هنوز بایدن جلوتر است و ترامپ در حال تلاش برای جلب آرا است و با این اقدامات تلاش دارد که نظر لابی صهیونیست و اعراب را به نفع خودش جلب کند تا بتواند وضعیت را تغییر دهد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز