کد خبر: 735633 A

در ادامه بررسی اصلاح لایحه انتخابات؛

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماده مربوط به شرایط عمومی و اختصاصی نامزدهای انتخاباتی مجلس را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ارجاع کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جریان بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس نمایندگان با ارجاع ماده ۱۲ این طرح به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور جهت بررسی بیشتر موافقت کردند.

از مجموع مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن ۱۷۰ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع با این ارجاع موافقت کردند.

گفتنی است این ماده مربوط به شرایط عمومی و اختصاصی نامزدهای انتخابات است و از جمله موارد مطروحه در آن دارا بودن مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد، حداقل سن ۳۰ سال و حداکثر سن ۷۵ سال، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و انقلاب، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه است.

 در ادامه جلسه ماده ۱۳ این طرح را با ۱۴۰ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به کمیسیون شوراها ارجاع دادند که در این ماده موضوع چگونگی ثبت‌نام داوطلبان در حوزه‌های انتخابیه فرعی قید شده بود.

علاوه بر این در این ماده آمده است که هر داوطلب نمایندگی باید خود یا یکی از والدینش متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه فرعی محل ثبت نام باشد یا سابقه حداقل ۱۰ سال سکونت غیر مستمر یا سابقه حداقل پنج سال سکونت مستمر متصل به زمان ثبت نام در آن محدوده با سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در آن حوزه را داشته باشد.

 

 

 

 

 

انتخابات لایحه مجلس شورای اسلامی کمیسیون شوراها کمیسیون شوراها و امور داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر