خبرگزاری کار ایران

استاندار تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

تجمعات مردمی مقابل مجلس ابعاد امنیتی ندارد/ در ۴ سال اخیر با تجمعات مردمی هیچ برخوردی نشد

asdasd
کد خبر : ۵۵۵۰۴۶

استاندار تهران با اشاره به لزوم بررسی طرح ارتقای سطح امنیتی مجلس در شهرداری تهران و ارائه گزارش نهایی به وزارت کشور و استانداری تهران برای تصمیم‌گیری نهایی، بر لزوم تخصیص محوطه‌ای برای برگزاری تجمعات مردمی مقابل پارلمان تاکید کرد و گفت: هیچ برخوردی با تجمعات انتخاباتی، سیاسی و اعتراضی در ۴ سال اخیر صورت نگرفت.

محمدحسین مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره دیوارکشی مجلس باتوجه به تشکیل شورای ۵۳ نفره امید تهران متشکل از ۳۰ نماینده تهران، ۲۱ عضو شورای شهر، شهردار و استاندار تهران اعلام کرد: امنیت فضاهای عمومی ضروری است و مجلس نیز از اماکن مهم و حساس کشور است.

بررسی طرح ارتقای سطح امنیتی مجلس در شهرداری تهران

وی افزود: پس از حمله داعش به مجلس، توجه به مسائل امنیتی ساختمان پارلمان مورد توجه قرار گرفت اما این‌که طرحی که در دست اجراست، قادر به حل همه مسائل امنیتی به گونه‌ای که مشکلی برای شهروندان ایجاد نکند، خواهد بود یا خیر، مسئله‌ای است که باید در شهرداری تهران مورد بررسی قرار گیرد.

استاندار تهران یادآور شد: باتوجه به انسداد خیابان مردم مشرف به ساختمان پارلمان، شهرداری تهران باید مسئله را مورد ارزیابی قرارداده و نتیجه کار خود را برای استانداری تهران و وزارت کشور ارسال کند تا بتوانیم تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهیم.

وی در واکنش به کاهش تجمعات مردمی مقابل ساختمان مجلس گفت: این طرح ارتباطی به تجمعات مردمی ندارد و اجرای آن ارتباطی به تجمعات مردمی ندارد. در واقع علت اصلی اجرای این طرح آن است که مسائل امنیتی همچون حمله داعش است.

تجمعات مردمی مقابل مجلس ابعاد امنیتی ندارد

مقیمی یادآور شد: تجمعات مردمی مقابل مجلس ابعاد امنیتی ندارد و مردم هر بار که مشکلی دارند، به‌راحتی مقابل مجلس جمع می‌شوند، حرف‌شان را به گوش نمایندگان می‌رسانند و محل را ترک می‌کنند و ما هیچ‌گاه از ناحیه این نوع تجمعات مردمی با مشکلات و چالش امنیتی روبرو نبودیم.

وی در توضیح علت اعمال محدودیت‌ها در برگزاری برخی تجمعات مقابل مجلس اعلام کرد: اعمال این محدودیت‌ها عمدتاً به‌خاطر شرایطی است که در دوره فعلی با آن روبرو هستیم. در واقع هر زمان که شرایطی که از خارج از کشور به ما تحمیل شده، تغییر کند طبیعتاً محدودیت‌های احتمالی نیز دچار تغییر و تحول خواهد شد.

لزوم تخصیص محوطه‌ای برای برگزاری تجمعات مردمی مقابل پارلمان

استاندار تهران در واکنش به این‌که اعمال محدودیت در برگزاری تجمعات مردمی به بهانه شرایط خاص امنیتی منطقه ممکن است تا مدتی نامعلوم ادامه یابد، گفت: اتفاقاً به همین دلیل به‌دنبال این هستیم که محوطه‌ای را به‌طور انحصاری برای برگزاری این نوع تجمعات درنظر بگیریم تا کسانی که اعتراضاتی دارند، بتوانند در این محوطه صدای‌شان را به گوش نمایندگان مجلس برسانند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که عمده کسانی که در این تجمعات شرکت می‌کنند، می‌خواهند خواسته خود را به نمایندگان بگویند و علت تجمع‌شان مقابل ساختمان مجلس نیز برقراری همین ارتباط با وکلای ملت است. با این حساب، باید فضا و محوطه‌ای را برای این منظور درنظر بگیریم.

مکاتبات استانداری تهران و مجلس برای محوطه تجمعات مردمی مقابل پارلمان

مقیمی با اشاره به انجام مکاتباتی با مجلس برای تحقق این مسئله گفت: درگذشته مکاتباتی با مجلس انجام شد که هنوز به نتیجه نرسیده و اکنون نیز به‌دنبال این هستیم که این مکاتبات را پی‌گیری کنیم تا به نتیجه برسد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مکان احتمالی برگزاری این تجمعات یادآور شد: علی‌القاعده این محوطه باید اطراف ساختمان مجلس در میدان بهارستان باشد؛ چراکه طبیعتاً مردم می‌خواهند با نمایندگان‌شان صحبت کنند و نمایندگان نیز داخل این ساختمان هستند.

هیچ برخوردی با تجمعات انتخاباتی، سیاسی و اعتراضی در  ۴ سال اخیر صورت نگرفت

استاندار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره این‌که آیا دولت بنا دارد با تهیه لایحه یا برنامه‌ای نسبت به تامین امنیت مراسم و میتینگ‌های سیاسی اقدام کند، تاکید کرد: مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که طی ۴ سال گذشته یعنی در دولت نخست آقای روحانی در ارتباط با اجتماعات قانونی انتخاباتی، سیاسی و اعتراضی که مجوز رسمی دریافت کردند، هیچ‌گونه برخوردی نداشتیم و تمام کسانی که برای برگزاری اجتماعات خود از وزارت کشور مجوز گرفتند، موفق به برگزاری تجمعات خود شده و هیچ‌گونه برخوردی نیز با آن‌ها صورت نگرفته است.

برگزاری صدها سخنرانی و مراسم سیاسی در جریان انتخابات اخیر در پایتخت

وی اضافه کرد: این درحالی است که در طول همین انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر صدها سخنرانی در سراسر تهران برگزار شد و حتی در یک مورد مشکل نداشتیم و هیچ‌گونه برخوردی با برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان صورت نگرفت.

مقیمی در پایان تصریح کرد: واقعیت این است که از این منظر هم دستگاه‌های امنیتی و انتظامی ما با شرکت‌کنندگان در این تجمعات برخوردی مناسب داشتند و هم دیگر همکاران‌مان در شورای تامین استان و شهر تهران، مجوزهای لازم را اعطا کرده و از آن سو برگزارکنندگان این تجمعات نیز قوانین و مقررات را رعایت کرده و عملاً مشکل و معضل خاصی نداشتیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز