کد خبر: 405141 A

درجریان بررسی استفساریه قانون انتخابات؛

ایلنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز و در جریان بررسی جزئیات استفساریه قانون انتخابات مجلس با تعیین ساز و کار جدید برای ابطال انتخابات مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز پارلمان در حالی با سازوکار جدید تعیین‌شده برای ابطال انتخابات که در طرح استفساریه قانون انتخابات مورد اشاره قرار گرفته، مخالفت کردند که در این استفساریه آمده بود:

آیا عبارت «ابطال انتخابات» در ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی صرفاً ناظر به کل حوزه انتخابیه است یا می‌تواند ناظر به هر یک از منتخابان نیز باشد؟ 
 
پاسخ: بلی، منظور قانون‌گذار از عبارت «ابطال انتخابات» مندرج در ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس صراف ناظر به کل حوزه انتخابیه است و نه برخی از منتخبان.

ابطال آرای یک منتخب صرفاً در صورتی است که از مصادیق ماده ۱۹ این قانون باشد.

نمایندگان مجلس با ۱۰۹ رای موافق، ۷۴ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر با این استفساریه مخالفت کردند.

در ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس، آرای ناخوانا و سفید و همچنین صندوق فاقد لاک و مهر آرای زائد بر تعداد تعرفه، آرای کسانی که به سن قانونی نرسیده باشد و آرای فوت شدگان و غیرایرانیان در زمره آرای باطله محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا، نمایندگان مجلس هفته گذشته بند یک استفساریه قانون انتخابات را به تصویب رسانده بودند که براساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از انتخاب یک نماینده با رای سالم مردم درباره صلاحیت آن منتخب اظهار نظر مجدد کند.

اصلاح قانون انتخابات نشست علنی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر