کد خبر: 281911 A

عراقچی پیش از ترک وین:

ایلنا: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: که بنای ما در مذاکرات بر بی اعتمادی است و این یک واقعیت است.

به گزارش ایلنا٬ سید عباس عراقچی پیش از ترک وین در خصوص نحوه برگشت‌پذیری تحریم ها و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها گفت: برگشت پذیری یک اصل مهمی است که هر دو طرف روی آن نظر دارند، بنای ما در این مذاکرات بر بی‌اعتمادی است و این یک واقعیت است. ما به هیچ وجه به طرف مقابل اعتماد نداریم، طرف مقابل هم اعتماد ندارد٬ لذا همه ترتیبات در توافق به گونه‌ای خواهد بود که هر طرف اگر احساس کند که طرف مقابل دارد تعهدات را نقض می‌کند، بتواند برگردد و دوباره آنچه را که قبل از توافق وجود داشته٬ اجرا بکند.

همه تمهیدها را پیش بینی کردیم

وی افزود: ما همه تمهیدهای لازم را  پیش‌بینی کردیم که این اتفاق برای ما هم بیفتد. طرف مقابل هم درباره تحریم‌های خودش به طور طبیعی چنین تمهیدهایی را خواهد داشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره دو روز مذاکرات فشرده هسته‌ای در وین گفت: ما یک دور دیگر جلسه با مجموعه 1+5 در سطح معاونان در وین داشتیم و جلسات دو جانبه در حاشیه این جلسات با هیات‌های روسیه، چین و مجموعه کشورهای اروپایی و آمریکا برگزار شد. یک دور دیگر در کلیات مسایل و راه حل‌هایی که در لوزان به دست آوردیم، مروری صورت گرفت.

عراقچی با اشاره به اینکه در کنار جلسات معاونان، کار نگارش متن هم ادامه پیدا کرد، افزود: چندین جلسه کارشناسی برگزار شد که همچنان پس از رفتن ما جلسات کارشناسی ادامه خواهد داشت.

کار خیلی کُند پیش می رود

عراقچی با بیان اینکه در سطح معاونان هم روی متون اصلی کار بیشتری صورت گرفت، تاکید کرد: به هرحال کار سخت و پیچیده‌ای است و کار خیلی کُند پیش می‌رود. این موضوع حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خودش را دارد، ولی به هرحال مشغول هستیم.

توافق نهایی، یک متن اصلی خواهد داشت

وی درباره مشخصات متن و ضمائم متن در حال نگارش گفت: توافق نهایی اگر به آن برسیم، یک متن اصلی خواهد داشت و فکر می‌کنم تا 5 ضمیمه برای آن پیش‌بینی شده است. یک ضمیمه مربوط به بحث تحریم‌هاست و همه جزییاتی که مربوط به تحریم‌ها می‌شود، قوانینی که برداشته می شود و تاثیر این قوانین در عمل، همه اینها با جزییات در ضمیمه بحث خواهد شد.

وی افزود: یک ضمیمه مربوط به بحث‌های فنی و ابعاد مختلف مربوط به هسته‌ای است؛ اینکه در تصمیماتی که گرفته شده و راه حل هایی که در لوزان به دست آمده٬ چگونه در عمل اجرا می‌شود.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته‌ای گفت : یک ضمیمه دیگر در خصوص همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای با ایران خواهد بود؛ اینکه کشورها در چه حوزه‌هایی می‌توانند با ایران همکاری کنند. در حوزه‌های مربوط به راکتورهای آب سبک قدرتی، نیروگاه‌ها و راکتورهای تحقیقاتی، آب شیرین کن هسته‌ای، تحقیق و توسعه، گداخت هسته‌ای و همه مسائلی که در حوزه صلح آمیز هسته‌ای قرار می‌گیرد در این ضمیمه شرح داده خواهد شد.

وی گفت: ضمیمه دیگری خواهیم داشت در خصوص کمیسیون مشترکی که قرار است تشکیل شود، نحوه و قوانین کارکرد آن و اینکه چگونه و به چه مسائلی رسیدگی خواهد شد. در همه موضوعات مورد توافق و در نهایت ضمیمه آخر هم مربوط به برنامه اجرایی خواهد بود، اینکه اقداماتی که دو طرف باید انجام بدهند در چه جدول زمانی صورت خواهد گرفت.

عراقچی تاکید کرد: آنچه که محصول نهایی خواهد بود یک سند بسیار مفصل و ریزی خواهد بود حدود بیش از 20 صفحه متن اصلی و حدود 40 و 50 صفحه مجموعه ضمائم است و کلمه به کلمه این سند جای بحث و بررسی دارد و کلمه به کلمه آن بعضا مورد مشاجره و منازعه و اختلاف نظر است. قسمت‌های مختلف این متن و ضمائم آن هنوز در پرانتز است، بعضی مواقع مورد اختلاف هست ولی کار پیش می رود، اما خیلی کند و آهسته.

تلاش برای کاهش تعداد پرانتزها

عراقچی گفت: در هرجلسه تلاش ما این است که تعداد پرانتزها را کمتر کنیم. ممکن است یک یا دو ساعت بحث کنیم و فقط یک پرانتز برداشته شود و روی یک پارگراف و روی یک جمله می توانیم توافق بکنیم.

وی با اشاره به اینکه این کار حساسیت های بسیار حقوقی، فنی و هم سیاسی دارد، گفت: در نگارش متن یک موضوعی از لحاظ فنی حل می‌شود، اما از لحاظ سیاسی حل نمی‌شود،یک موضوع از لحاظ سیاسی و فنی حل می‌شود اما از نظر حقوقی مشکل دارد، در اینجا باید حقوقدانان نظر بدهند.

عراقچی تاکید کرد، ان‌شاء‌الله اگر بتوانیم جمع بندی کنیم٬ هموطنان عزیز خواهند دید که یک مجموعه مفصلی خواهد بود از متن‌های مختلف در ابعاد مختلف که روی کلمه به کلمه‌اش بحث و دقت نظر شده است.

عراقچی در پایان این گفت‌وگو که با صداوسیما انجام شد٬ افزود: مذاکرات تا دهم تیر حتما ادامه خوهد داشت.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ سید عباس عراقچی ضمائم مذاکرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر