خبرگزاری کار ایران

امام جمعه قم:

کسی که بگوید «دین از سیاست جداست» چیزی از اسلام نفهمیده

asdasd
کد خبر : ۱۴۷۶۳۷۴

خطیب نماز جمعه قم با بیان اینکه تمام رنج‌هایی که به ائمه (ع) رسید به خاطر این بود که داعیه برپایی حکومت الهی داشتند، گفت: ما هم به پیروی از مکتب و سیره امام صادق علیه السلام نمی‌توانیم بگوییم دین مردم به حکومت ربطی ندارد و دین از سیاست جدا است؛ کسی که می‌گوید دین از سیاست جدا است و حکومت به دین مردم ربطی ندارد از اسلام، دین و سیاست هیچ چیزی نفهمیده است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با اشاره به جریان‌شناسی نفاق در عصر نبوی بر اساس آیات سوره توبه به آیه ۹۹ این سوره اشاره و اظهار کرد: افراد ضعیف و ناتوان، افراد بیمار و افرادی که وسیله لازم برای رفتن به جبهه را نداشتند در آیه قبل از رفتن به جبهه معاف شدند و در این آیه خداوند خطاب به رسول اکرم (ص) به گروه چهارمی اشاره می‌کند که از رفتن به جبهه معذورند و آنها افرادی هستند که توان مالی برای رفتن به جبهه را ندارند ولی از این مسأله ناراحت بودند و اشک حسرت می‌ریختند.

وی با بیان اینکه روحیه خوب، قوی و عالی که برخی از سربازان در صدر اسلام داشتند و عاشق رفتن به جبهه بودند یکی از عوامل پیشرفت سریع اسلام در صدر اسلام بود، گفت: در ایام ۸ سال دفاع مقدس هم افرادی بودند که در شناسنامه خود دست می‌بردند تا بتوانند در جبهه حضور یابند و مطمئناً این افراد در نزد خداوند با افرادی که به هر دری می‌زدند تا در جبهه و جهاد شرکت نکنند فرق دارند.

وی در خطبه دوم با اشاره به ۲۵ شوال سالروز شهادت امام صادق (ع) اظهار کرد: در چنین روزی عوامل مزدور شاه خائن به مدرسه فیضیه قم حمله کردند و مراسم سوگواری که به همت آیت‌الله گلپایگانی برگزار شده بود را به هم زدند و مردم را کتک زدند ولی این حادثه سرآغاز نهضت اسلامی بود که به پیروزی انقلاب منجر شد.

سعیدی با اشاره به دو قطعه تاریخی در رابطه با شهادت امام صادق (ع) گفت: منصور دوانیقی قصری به نام حمراء داشت که وقتی در آن قصر می‌نشست آن روز را روز ذبح و سربریدن می‌گفتند؛ روزی منصور درون قصرش نشسته بود و دستور داد که امام صادق (ع) را در هر حالی که باشند به قصر بیاورند؛ پسر سنگدل منصور بدون اذن امام وارد منزل ایشان شد و ایشان را با پای پیاده و تنها با پیراهنی که در تن داشتند به قصر منصور آورد و منصور به‌محض ورود ایشان شرع به فحاشی و بی‌احترامی کرد و قصد جان ایشان را داشت که به خواست خدا خواسته‌اش محقق نشد و اوضاع دگرگون شد و نتوانست به نیت شوم خود برسد.

وی ادامه داد: منصور دوانیقی یک بار دیگر در یک اقدام بی شرمانه به حاکم خود در مدینه دستور داد تا خانه امام را در مدینه آتش بزنند و آن مرد خبیث هم این کار را کرد و آتش وارد خانه و اتاق‌ها شد و امام در حالی که برای نجات اهل‌بیت خود از میان آتش عبور می‌کردند می‌فرمودند من فرزند ابراهیم خلیل‌الله هستم.

وی به نکته‌ای درس‌آموز از وقایعی که برای امام صادق (ع) افتاده اشاره کرد و گفت: تمام این مصیبت‌ها بر اهل‌بیت برای این بود که ائمه در طول امامتشان دنبال برپایی حاکمیت الهی بودند درحالی‌که اگر ائمه گوشه‌ای می‌نشستند و چند نفر را دور خود جمع می‌کردند و به بیان مسائل شرعی و اخلاقی می‌پرداختند کسی با آنها کاری نداشت.

وی با بیان اینکه حاکمان زمان می‌دانستند که امام صادق (ع) بر حسب وظیفه الهی داعیه امامت دارند و امام از طرف خداوند مسئول دین و دنیای مردم است، گفت: ما هم به پیروی از مکتب و سیره امام صادق علیه‌السلام نمی‌توانیم بگوییم دین مردم به حکومت ربطی ندارد و دین از سیاست جدا است؛ کسی که می‌گوید دین از سیاست جدا است و حکومت به دین مردم ربطی ندارد از اسلام، دین و سیاست هیچ چیزی نفهمیده است.

وی در رابطه با حوادث این روزهای دانشگاه‌های آمریکا و اروپا و اعلام حمایتشان از مظلومان فلسطین و انزجار از جنایات وحشتناک اسرائیل، گفت: این اقدامات یادآور تدبیر رهبر انقلاب است که چند سال پیش در کمال امید به آینده روشن و با توجه به پیچ تاریخی دنیا برای جوانان اروپا و آمریکا دو نامه نوشتند و از جمله ابعاد این نامه‌ها بُعد مخاطب‌شناسی آن است که در برقراری تعامل فرهنگی، مخاطب خود را نه دولت مردان، سیاست‌مداران و نخبگان غربی؛ بلکه جوانان و نسل آینده‌ساز آن کشورها قرار دادند.

سعیدی افزود: از ابعاد این نامه‌ها تلاش برای تحقق امر بیداری جوانان و ملت‌های آزاده است زیرا این یک راهبرد اسلامی است که خداوند وضعیت انسان‌ها را هنگامی تغییر می‌دهد که انسان‌ها خودشان را تغییر دهند و بیداری اولین گام در تغییر است.

وی با بیان اینکه استکبار جهانی و دشمنان بشریت همواره در مقابل بیداری امت‌ها احساس خطر کردند و هر نهضتی که برای بیداری آنها از بندهای استثمار و استعمار قد علم کرده خاموش کرده‌اند، گفت: استکبار جهانی می‌داند که اگر این بیداری شکل بگیرد مانع منافع نامشروع آنها خواهد شد.

سعیدی تصریح کرد: اکنون ملت‌های آزاده جهان با طوفان الاقصی بیدار شده‌اند؛ ولی برخی از افرادی و جریان‌هایی که برای اخبار موهونی که استکبار جهانی و رسانه‌های غربی منتشر می‌کنند جوسازی می‌کنند در برابر این موج بیداری خفقان گرفته‌اند و ما با شناخت ماهیت پلید این جریان‌ها با فریاد مرگ بر منافق به آنها پاسخ می‌دهیم.

وی در ادامه با اشاره به آغاز دهه کرامت در روز پنجشنبه هفته بعد، ابراز کرد: آستان‌های مقدس این دهه را با برنامه‌های متنوع و هدفمند خود گرامی می‌دارند؛ سرآغاز این دهه گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها است و در میانه این دهه از امین ولایت و عزیز برادر حضرت احمد بن موسی شاه‌چراغ یاد می‌شود و از امام زاده‌های واجب‌التعظیم تکریم خواهد شد و در نهایت از میلاد سراسر نور خورشید امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) تجلیل می‌شود.

سعیدی گفت: باید بدانیم که خروجی دهه کرامت فقط شادی و بزرگداشت نیست؛ بلکه باید بیان فضائل و مناقب اهل بیت (ع) و عمل به دستورات آنان خروجی دهه کرامت باشد؛ خروجی دهه کرامت باید ارتقاء ارادت و محبت مردم به اهل بیت (ع)، بالا رفتن معرفت مردم نسبت به حق اهل بیت (ع) و قوت گرفتن عمل به احکام دینی به ویژه از ناحیه بانوان و دختران باشد که روز میلاد حضرت معصومه (س) به روز دختر مزین است.

وی افزود: دختران و بانوان باید با تأسی به حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، در عین حضور در جامعه و خدمت به مردم با کارهای مناسب شأنشان، حجاب و عفاف خود را حفظ کنند و توطئه دشمن را برای رواج بی‌بندوباری خنثی کنند.

وی تأکید کرد: مرد در این دهه در زبان و عمل از تلاش‌های نیروی انتظامی برای اجرای طرح نور قدردان باشند و جوانان قم برای جوانان ساکن شهرهای دیگر الگو باشند و از رسانه‌های می‌خواهم که در دهه کرامت شادی به سبک اهل بیت (ع) را ترویج کنند.

سعیدی همچنین با اشاره به سفر رئیس‌جمهور در هفته آینده به استان قم گفت: ان‌شاءالله این سفر رئیس‌جمهوری سخت‌کوش، متواضع و انقلابی مانند سفرهای دیگرشان به شهرهای دیگر و سفر اولشان به استان قم برای مردم این استان پر از خیروبرکت باشد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز