خبرگزاری کار ایران

| 14:22   
کد خبر : ۱۳۷۸۳۲۶
جوکار در گفت‌وگو با ایلنا:

حذف یا برگزاری انتخابات تناسبی در تهران در جلسه بعدازظهر کمیسیون شوراها بررسی می‌شود

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی مجدد برگزاری یا حذف انتخابات تناسبی در تهران در این کمیسیون خبر داد.

حذف یا برگزاری انتخابات تناسبی در تهران در جلسه بعدازظهر کمیسیون شوراها بررسی می‌شود

محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره مخالفت نمایندگان با پیشنهاد حذف برگزاری انتخابات تناسبی در تهران و ارجاع آن برای بررسی بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات با ۶۰ ماده که همه مواد آن قبلا در صحن مجلس به تصویب رسیده است، چندین نوبت به شورای نگهبان ارجاع شد و ابهاماتی که شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت داشتند، رفع شد. 

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به این‌که در این طرح یک موضوع ماده ۵۳ که بحث الگوی نظام انتخاباتی بود به صورت تناسبی برای تهران در نظر گرفته شد و قرار شد در مابقی کشور همان الگوی نظام انتخاباتی حداکثری پا برجا باشد، یادآور شد: در موضوع ماده ۵۳ هیات عالی نظارت بر سیاست کلی اشکال گرفت و اشکالش این بود که مطابق بر سیاست‌های کلی نیست لذا در برگشت کمیسیون این ماده را حذف کرد.

وی ادامه داد: حذف ماده ۵۳ روز گذشته در کمیسیون انجام و امروز در صحن مطرح شد که رأی نیاورد. مجدداً امروز عصر در کمیسیون این را با حضور دستگاه‌های مرتبط مختلف در دستور کار بررسی داریم تا راهکاری پیدا کنیم که ان‌شاالله بتوانیم این قانون را برای انتخابات امسال عملیاتی و اجرایی کنیم.

جوکار درباره این‌که چه زمانی تکلیف این قانون روشن خواهد شد، بیان کرد: این منوط به تصویب صحن و آرای نمایندگان است که آیا نمایندگان رأی می‌دهند یا نمی‌دهند، اگر رأی داده نشد، نهایتا به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود و در آنجا فقط ماده ۵۳ که در مورد الگوی نظام انتخاباتی است، بررسی شود زیرا مابقی موارد تصویب شده است و مورد تائید شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت بر سیاست های کلی قرار گرفته است.

وی در خصوص ایرادات هیأت عالی نظارت مجلس گفت: تا دیروز اصرار داشتیم که باشد اما امروز اصرار بر حذفش داریم، زیرا هیأت عالی نظارت اشکال گرفته و آن را خلاف سیاست‌های کلی تشخیص داده است و چون ما نتوانسته‌ایم تایید نظرشان را بگیریم نهایتا حذفش کنیم که اصل قانون اجرایی شود چراکه این طرح ۵۹ ماده دیگر هم دارد. از سوی دیگر حذف انتخابات تناسبی در تهران در صحن مجلس رأی نیاورده و هنوز پابرجاست و در جلسه کمیسیون درباره‌اش تصمیم گرفته می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز