خبرگزاری کار ایران

اعظمی در تشریح نشست کمیسیون کشاورزی:

طرح اصلاح قانون صید ترال در کمیته‌‌ای ویژه بررسی می‌شود

asdasd
کد خبر : ۱۲۸۳۲۸۱

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع با تصمیم رئیس کمیسیون مقرر شد پیش‌طرح اصلاح قانون صید ترال در کمیته‌‌ای با حضور سمیه رفیعی، رحمت‌الله نوروزی، معین‌الدین سعیدی، منصورعلی زارعی کیاپی، حسین رئیسی و ابراهیم نجفی اسپیلی بررسی شود.

به گزارش ایلنا، ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی در تشریح نشست امروز کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: اولین دستورکار نشست امروز کمیسیون درخصوص بررسی قابلیت‌های پژوهشگاه فضایی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی بود که در این جلسه توانایی کشور در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره خصوصا ماهواره خیام که اخیرا پرتاب شد در حوزه کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، تشخیص آفات، سمپاشی مورد نیاز، برآورد سطح زیرکشت، تخمین میزان تولید محصولات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه توانایی‌های ماهواره‌های ایرانی و پژوهشگاه فضایی کشور در حوزه کشاورزی به صورت آزمایشی در برخی از استان‌های کشور مورد ارزیابی قرار گرفته شده است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت آمار و اطلاعات در بخش کشاورزی الزام وزارتخانه‌های مربوطه به استفاده از داده‌های این پژوهشگاه در زمینه بررسی سطح زیرکشت، آمایش سرزمینی، پیش‌بینی سیلاب‌ها و برآورد خسارات سیلاب‌ها با استفاده از تصاویر هوایی می‌تواند برای کشور بسیار تاثیرگذار باشد.

به گفته نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس، مقرر شد در صورت اقناع کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی منابع مورد نیاز پژوهشگاه فضایی در بودجه سال آینده و برنامه هفتم تامین شود.

اعظمی ساردوئی ادامه داد: دستورکار بعدی نشست امروز بررسی لایحه پروتکل ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریای خزر بود که به پیشنهاد سازمان حفاظت از محیط زیست در نشست بهمن ماه سال ۹۸ هیات وزیران به تصویب رسیده است، بود که برای بررسی و طی تشریفات قانونی به کمیسیون کشاورزی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع داده شده است.

وی با اشاره به اینکه اهمیت لایحه مذکور در زمینه دسترسی به اطلاعات دریای خزر مابین کل کشورهای ذی‌نفع و مشارکت عمومی در تصمیم‌گیری‌ها است، تصریح کرد: با موافقت اعضای کمیسیون کشاورزی پس از بررسی لایحه پروتکل ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر بخش‌های حوزه محیط زیست آن به تصویب رسید و بخش‌های حقوقی این لایحه در سایر کمیسیون‌های فرعی بررسی می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دستورکار سوم کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست بررسی پیش‌طرح اصلاح موادی از قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران بود، خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به اینکه صید ترال تمامی جانداران کف دریا را در تور گرفتار می‌کند، طی سال‌های اخیر شاهد خسارات بسیار زیادی بودیم.

اعظمی ساردوئی افزود: مقرر شده بود در روش صید ترال ماهیان خوراکی مورد مصرف انسانی قرار بگیرد و غیرخواکی‌ها نیز به پودر ماهی تبدیل شود اما متاسفانه تمامی صیادان داخلی و خارجی ترال ماهیان صید شده را بر روی کشتی صادر می‌کرده‌اند و کشور از این صید و صادرات عایدی نداشت و صیادان بومی و محلی در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس به مشاغل کاذب روی آورده‌اند.

وی با بیان اینکه با ورود مجلس و کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست با دستور رئیس‌جمهور صید ترال متوقف شده است، ابراز داشت: هدف از طرح اصلاح موادی از قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از خسارات وارد شده است و بر اساس آن صید ترال ممنوع و صید میگو در بازه زمانی ۴۵ روزه اعلامی از سوی دولت باقی است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قانون صید ترال باید اصلاح شود، بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع با تصمیم رئیس کمیسیون مقرر شد پیش‌طرح اصلاح قانون صید ترال در کمیته‌‌ای با حضور سمیه رفیعی، رحمت‌الله نوروزی، معین‌الدین سعیدی، منصورعلی زارعی کیاپی، حسین رئیسی و ابراهیم نجفی اسپیلی بررسی شود.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز