خبرگزاری کار ایران

صفری اعلام کرد:

آمادگی شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های مختلف در کشورهای عضو دی هشت

asdasd
کد خبر : ۱۲۴۷۷۲۴

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آمادگی شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های مختلف در کشورهای عضو دی هشت را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، ایسیاکا عبدالغدیر امام، دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (موسوم به دی هشت) که به تهران سفر کرده است، با مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دیدار کرد. 

در این دیدار، ابتدا دبیرکل دی هشت ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران گزارشی از آخرین وضعیت همکاری‌ها در این سازمان را ارائه کرد. 

وی با اشاره به توافقات اعضا در حوزه‌هایی نظیر تجارت، صنعت، کشاورزی، فناوری، علمی، ارتباطات و هوانوردی، نقش ایران در اجرایی کردن آنها را مهم دانست. 

دبیرکل سازمان دی هشت همچنین به معرفی برخی برنامه‌های در دست انجام در حوزه‌های مرتبط با تجارت از جمله سیستم پرداخت و اتاق تهاتر دی هشت پرداخت. 

وی پیشنهاد کرد کشورهای عضو پروژه‌های مشترک منطقه ای را به اجرا گذارند. 

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی نیز در این دیدار، سازمان‌های اقتصادی چندجانبه همچون دی هشت را در دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و آمادگی ایران برای تحقق اهداف مشترک کشورهای عضو را اعلام کرد. 

وی به توانمندی‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف نظیر نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و سایر تولیدات دانش‌بنیان، کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی پرداخت و آمادگی شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های مختلف در کشورهای عضو دی هشت را اعلام کرد. 

معاون وزیر امور خارجه همچنین پیشنهاد ایران مبنی بر ایجاد کمیته دائم ارتباطات و فناوری اطلاعات در سازمان دی هشت را یادآور شد و از دبیرکل خواست با توجه به اهمیت این فناوری‌ها به عملیاتی شدن این  پیشنهاد کمک کند. 

سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (دی هشت) مرکب از هشت کشور مسلمان در حال توسعه شامل بنگلادش، مصر، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه است که با هدف ارتقای سطح توسعه و رفاه کشورهای عضو و کسب جایگاه والا در نظام اقتصادی جهان در سال ۱۳۷۶ پایه‌گذاری شد و مقر این سازمان در استانبول است. 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز