کد خبر: 233862 A

مطهری در پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه یزد:

متخصص رفع حصر شده‌ام! ادامه حصر به نفع نظام نیست / توافق هسته‌ای زود‌تر از ۷ماه انجام خواهد شد

امیدوارم شورای نگهبان روش‌های قبلی را کنار بگذارد / شورای نگهبان٬ تشکیل یک مجلس اصلاح طلب را ترسناک نداند / دولت فعلی را بیشتر قبول داریم و آن را قانون‌گرا‌تر از دولت قبل می‌دانیم / فتنه واژه خوبی برای آن جریانات است چون تشخیص حق از باطل مشکل شده بود

متخصص رفع حصر شده‌ام! ادامه حصر به نفع نظام نیست / توافق هسته‌ای زود‌تر از ۷ماه انجام خواهد شد

دکتر علی مطهری که شامگاه ۲۴ آذرماه در دانشگاه یزد حضور یافته بود، پس از ارائه سخنانش درخصوص وحدت حوزه و دانشگاه، پاسخگوی سوالات دانشجویان در حوزه‌های مختلف بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش مجلس در مبارزه با فساد اداری گفت: مبارزه با فساد نیازمند اراده کل نظام و در این رابطه باید همه دستگاه‌ها دست در دست هم بدهند.

وی افزود: ریشه فساد در اقتصاد دولتی است و مشکل دیگر ما نهادهای اقتصادی غیر رسمی است که از امتیازاتی برخوردارند که موجب اختلال در نظم اقتصادی کشور می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا از دولت روحانی انتقاد نمی‌کنید، گفت: اینگونه نیست! من در صحن علنی از وزیر کشور بخاطر عدم اجرای قانون عفاف و حجاب سوال کردم و وزیر کشور کارت زرد گرفت. البته که دولت فعلی را بیشتر قبول داریم و آن را قانون گرا‌تر از دولت قبل می‌دانیم.

نماینده مردم تهران همچنین در پاسخ به سوالی درباره افق مذاکرات ایران با غرب گفت: پیش‌بینی من این است که توافق هسته‌ای زود‌تر از ۷ ماه انجام خواهد شد، البته ایران سود خود را از مذاکرات برده است چون ایران از انزوا خارج شده و ایران‌هراسی نیز به شدت قبل نیست.

وی همچنین متذکر شد، اگر کار به گزینه نظامی کشید، ایرانیان بهتر از قبل مقاومت می‌کنند، چراکه دیدند غرب زیاده‌خواه است.

این نماینده اصولگرا تصریح کرد: آمریکا در خاورمیانه و در ارتباط با کشورهای همسایه به ایران نیازمند است، همچنانکه ایران نیز به لغو تحریم‌ها نیاز دارد. اوباما به مسلمانان گرایش دارد و مایل است تا این مسئله را حل کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس دهم که اسفندماه ۹۴ برگزار خواهد شد، گفت: نمی‌توان از الان رفتار شورای نگهبان را پیش‌بینی کرد. اگرچه که امیدوارم شورای نگهبان روش‌های قبلی را کنار بگذارد.

وی گفت: اکثر اصلاح‌طلبان علاقه‌مند به نظام و شخص رهبرانقلاب هستند و امیدواریم سختگیری‌ها کم شود تا موجبات تقویت نظام فراهم شود و حضور پرشور مردم را در انتخابات شاهد باشیم.

مطهری همچنین به شورای نگهبان توصیه کرد، تشکیل یک مجلس اصلاح طلب را ترسناک نداند!

در ادامه جلسه، بنابر اعلام مجری، بیشتر سوالات حول مسائل سال ۸۸ بود که علی مطهری در واکنش به آن گفت: از بس از بنده در این مورد سوال شده، متخصص حوادث۸۸، حصر و رفع حصر شده‌ام!

وی گفت: من طراحی ۱۰-۲۰ ساله خوانده حوادثسال ۸۸ را قبول ندارم. فتنه واژه خوبی برای آن جریانات است چون تشخیص حق از باطل مشکل شده بود و باید صبر کرد تا گرد و غبار‌ها بنشیند.

مطهری افزود: عوامل مختلفی در شکل گیری فتنه نقش داشتند، خود آقای موسوی و کروبی هم در این نقش داشتند که اعتراض را استمرار بخشیدند و باید زود‌تر مسئله را جمع می‌کردند. آقای احمدی‌نژاد هم مقصر بود و برخی نهاد‌ها هم موثر بودند.

وی تاکید کرد: دوام این وضع به نفع هیچکس در نظام ما نیست. ما دلمان برای انقلاب و نظام می‌سوزد، باید تلاش کنیم این شکاف و تفرقه را حل کنیم و نباید بر طبل تفرقه کوبید.

فرزند شهید مطهری تاکید کرد: تداوم این موضوع، غده چرکینی برای نظام است. وی گفت: اگر یکی از این آقایان که به سالمندی رسیده‌اند، در این شرایط از دنیا بروند، غده چرکینی در جامعه ایجاد می‌شود.

مطهری تصریح کرد: حل این موضوع با گفتگو می‌سر است و ما پشت صحنه مشغولیم!

وی در این خصوص که برخی می‌گویند این‌ها باید توبه و اظهار پشیمانی کنند، گفت: وقتی اجازه نمی‌دهیم آنان حرف بزنند، چگونه بیایند توبه کنند؟!

این پاسخ با تشویق دانشجویان همراه بود و در پایان مراسم شعارهایی در حمایت از حصر و رفع حصر از سوی موافقان و مخالفان سر داده شد.

لازم به ذکر است این مراسم باحضور حدود ۴۰۰ دانشجو در دانشگاه یزد برگزار شد و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی یزدی نیز در این مراسم حضور داشتند. دبیر تشکل توسعه و اعتدال دانشگاه یزد هم در ابتدای مراسم پیشنهاد تشکیل دفتر تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح کرد.

علی مطهری یزد دانشگاه یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر