خبرگزاری کار ایران

جواد لاریجانی در گفت وگو با ایلنا:

افراد صرف بهایی بودن محاکمه یا از تحصیل منع نمی‌شوند

افراد صرف بهایی بودن محاکمه یا از تحصیل منع نمی‌شوند
کد خبر : ۱۵۷۳۳۰

مسئولان هیچگاه به صرف بهایی بودن با پیروان این آیین برخورد نکرده‌اند چراکه طبق قانون اساسی معتقدند هر شهروند ایرانی از حقوقی برخوردار است و نمی‌توان او را از حقوق مصرح در قانون اساسی منع کرد.

دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه هرگونه محاکمه و یا منع از تحصیل افراد به صرف بهایی بودن را تکذیب کرد و گفت: مسئولان جمهوری اسلامی طبق قانون اساسی حقوق شهروندان ایرانی را به رسمیت شناخته و از آن حمایت می‌کنند.

محمد جواد لاریجانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، هرگونه تبعیض و تضییع حقوق افراد به خاطر بهایی بودن را رد کرد و گفت: گزارش‌های حقوق بشری علیه ایران در مورد اینکه حقوق اقلیت‌ها تامین نمی‌شود یک دروغ آشکار است و این چنین اظهاراتی‌ نژاد‌پرستانه، فرقه‌ای و خلاف موازین حقوق بشر است.

دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه با تاکید براینکه هیچ فردی به صرف بهایی بودن محاکمه یا از تحصیل منع نمی‌شود، ‌اظهار کرد: بازداشت و منع تحصیل افراد به خاطر رنگ، ‌‌نژاد و دین ممنوع است. در کشور ما افراد بسیاری دستگیر می‌شوند و شاید هم شیعه اثنی عشری باشند، اما هیچ یک از آن‌ها که به خاطر شیعه بودن دستگیر نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه بهاییت دین رسمی نیست، ادامه داد: مسئولان هیچ‌گاه به صرف بهایی بودن با پیروان این آیین برخورد نکرده‌اند، چراکه طبق قانون اساسی معتقدند هر شهروند ایرانی از حقوقی برخوردار است و نمی‌توان او را از حقوق مصرح در قانون اساسی منع کرد.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که آیا افرادی که مدعی محرومیت از تحصیل به صرف بهایی بودن هستند می‌توانند مدارک خود را به ستاد حقوق بشر برای پیگیری تحویل دهند، ‌گفت: گزارشاتی که به ستاد حقوق بشر واصل شود حتما پیگیری و بررسی خواهد شد و در صورتی که حقی به ناحق از شهروندان ایرانی تضییع شده باشد، ‌حتما مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز