کد خبر: 228723 A

انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار و ۷ خرداد‌‌‌ همان سال نیز نخستین جلسه مجلس سوم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات ۷ بار دیگر نیز برگزار شده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی مطابق قانون اساسی انجام می‌شود. این انتخابات برعهده دولت است و باید پیش از پایان دوره پبشین برگزار شود. تعداد نمایندگان مجلس، مطابق قانون انتخابات ۲۹۰ نفر تعیین شده و افزایش این تعداد مطابق اصل ۶۴ قانون اساسی است.
به گزارش ایلنا، از این تعداد، اقلیت‌های زرتشی و کلیمی یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده در مجلس دارند.
نظارت بر انتخابات مجلس هم بر عهده شورای نگهبان است که به صورت استصوابی انجام می‌شود. همچنین مطابق ماده ۵ قانون انتخابات سرپرستان وزارت کشور، استانداری، فرمانداری و بخشداری در برگزاری انتخابات در نقش وزیر کشور، استاندار، فرماندار و بخشدار‌خواهند بود.
انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار و ۷ خرداد‌‌‌ همان سال نیز نخستین جلسه مجلس سوم برگزار شد. از آن تاریخ تا کنون، ‌ این انخابات ۷ بار دیگر نیز برگزار شده است.

نمایندگان مجلس سوم:
غلامحسین آقایی - همدان(همدان)
هدایت الله آقایی غیاثآبادی - فارس(فسا)
علی آقامحمدی - همدان(همدان)
وحید احمدی - کرمانشاه(صحنه / هرسین / کنگاور)
حسین اربابی فرد - مازندران(رامیان)
نعمت الله اسدی - کرمانشاه(اسلام‌آباد غرب)
یدالله اسلامی - کرمان(بافت)
محمد اشرفی اصفهانی - کرمانشاه(کرمانشاه)
محمدابراهیم اصغرزاده - تهران(تهران)
محمد اصغری - تهران(تهران)
محمدحسین افتخاری - گیلان(فومن)
حسن الحسینی - مرکزی(اراک)
مرتضی الویری - تهران(تهران)
محمدکاظم امام موسوی - خوزستان(شوش‌تر)
محمدرضا امامزاده واقفی - اصفهان(اصفهان)
محمد اکبرزاده - خراسان رضوی(نیشابور)
محمدرضا باهنر - تهران(تهران)
علی‌محمد باباخاص - کرمانشاه(اورامانات / پاوه)
حبیب برومند داشقاپو - آذربایجان شرقی(مغان)
یوسف بسنجیده طواق - مازندران(کردکوی)
سیدهاشم بنی‌هاشمی چهارم - خراسان رضوی(مشهد)
محمدرضا بهزادیان - خراسان رضوی(قائنات)
اسدالله بیات - زنجان(زنجان / طارم)
محمدحسین پودینه - سیستان و بلوچستان(زابل)
علی پورمحمدی فلاح - گیلان(آستانه اشرفیه)
حسین پورمیرغفاری(موسوی تبریزی) - آذربایجان شرقی(تبریز)
علی پناهنده - اصفهان(برخوار / می‌مه)
عبدالله تاتلی - کردستان(مریوان)
بهرام تاج گردون - کهکیلویه و بویراحمد(گچساران)
محمدسعید تسلیمی - تهران(تهران)
داود توحیدی - چهار محال بختیاری(بروجن / لردگان)
اسدالله جامی - خراسان رضوی(تایباد / تربت جام)
حسن جعفری - کرمان(شهر بابک)
اسحاق جهانگیری - کرمان(جیرفت)
محمدحسین جهانگیری - کرمانشاه(قصر شیرین)
محمدحسین چهرگانی انزابی - آذربایجان شرقی(تبریز)
حمید چیت‌چیان - آذربایجان شرقی(تبریز)
سیدمحمدحائری - ایلام(دره شهر / دهلران / مهران)
ابوالحسن حائری‌زاده - خراسان رضوی(بیرجند)
داود حاجی ناصری - زنجان(زنجان / طارم)
ابوطالب حبیبی - مازندران(سوادکوه / قائمشهر)
نجف‌قلی حبیبی - تهران(تهران)
فخرالدین حجازی - تهران(تهران)
سجاد حججی - آذربایجان شرقی(میانه)
مرضیه حدیدچی دباغ - تهران(تهران)
عباس حسنی سعدی - کرمان(کرمان)
جواد حسین‌زاده - خراسان رضوی(درگز)
رضی حسینی المدنی - فارس(لامرد)
سیدعبدالله حسینی - هرمزگان(بندرلنگه / بستک / گاوبندی)
سید محمد حسینی - آذربایجان غربی(مهاباد)
عبدالرحمن حسینی برزنجی - آذربایجان غربی(نقده)
احمد حسینی زیدآبادی - کرمان(سیرجان)
رسول حسینی کوهستانی - مازندران(بهشهر)
محمدعلی حقی -(سراب)
غلامرضا حیدری - مرکزی(آشتیان / تفرش)
ماشاءالله حیدری مقدم - لرستان(الش‌تر / دلفان)
حاج ابوالفضل حسن بیکی -(دامغان)
احمد خارستانی - فارس(خرامه / سروستان / کربال)
علیرضا خاک - گیلان(رشت)
عبدالعظیم خزائی - خوزستان(بندر ماهشهر)
رحمت الله خسروی - فارس(آباده)
آتور خنانشو - نمایندگان اقلیت(اقلیت‌های دینی)
عبدالعزیز دادگر - سیستان و بلوچستان(جابهار)
جهانشا دانش - خوزستان(مسجد سلیمان)
گوهرالشریعه دستغیب - تهران(تهران)
عباس دوزدوزانی - تهران(تهران)
نبی الله راجی - اصفهان(نائین)
محمدجواد راستی لاری - فارس(لارستان)
قهرمان رحمانی - زنجان(تاکستان)
رحمت الله رحمتی - اصفهان(شهرضا)
بخش‌علی رحیم‌نژاد باغچه جوقی - آذربایجان غربی(ماکو)
علیرضا رستمی - کرمانشاه(سنقرکلیایی)
حسن رضائی - خوزستان(اندیمشک / شوش)
محمد رضوی یزدی - یزد(یزد)
حسن روحانی - تهران(تهران)
صالح روحانی‌زاده قادیکلائی - مازندران(سوادکوه / قائمشهر)
رمضان روحانی‌نیا - فارس(سپیدان)
احمد رهبری - همدان(رزن)
‌‌حسین سبحانی‌نیا - نیشابور(خراسان رضوی)
محمدجعفر سعیدیان‌فر - اصفهان(خمینی شهر)
علی‌محمد سوری لکی - لرستان(خرم‌آباد)
محمد سلامتی - تهران(تهران)
موسی سلیمی کمینی - آذربایجان شرقی(میانه)
اسماعیل سهمی حصاری - خراسان رضوی(تربت حیدریه)
جلیل سیدزاده - کرمانشاه(کرمانشاه)
کریم شافعی - آذربایجان شرقی(مرند)
سید حسن شجاعی کیاسری - مازندران(ساری)
عبدالمجید شرع پسند - تهران(اشتهارد / کرج)
قادر شریف‌زاده - آذربایجان غربی(سردشت / پیرانشهر)
محسن شفیعی - لرستان(جاپلق / درود)
غلامعلی شهرکی - سیستان و بلوچستان(زابل)
محمدعلی شهیدی - مرکزی(دلیجان / محلات)

مسعود صادقی آزاد - آذربایجان شرقی(کلیبر)
محمدصادق صادقی گیوی(خلخالی) - تهران(قم)
قربانعلی صالح آبادی - خراسان رضوی(مشهد)
محمدعلی صدوقی - تهران(تهران)
عاتقه صدیقی(رجائی) - تهران(تهران)
رسول صدیقی بنایی - آذربایجان شرقی(بناب / ملکان)
ارسلان صفایی‌پور زمانی - کرمانشاه(کرمانشاه)
پرویز صیقلی کومله - گیلان(لنگرود)
حسین‌علی ضیائی - آذربایجان شرقی(می‌اندوآب)
افلاطون ضیافت - نمایندگان اقلیت(اقلیت‌های دینی / زرتشتیان)
خسرو ضیاپور رازلیقی - مازندران
علی‌اکبر طاهایی - مازندران(تنکابن / رامسر)
نادر طاهری - آذربایجان شرقی(مراغه)
مصطفی طاهری‌زاده - اصفهان(فلاورجان)
عبدالصاحب طاهری موسوی - خوزستان(شادگان)
نورالله عابدی - خوزستان(بهبهان)
اسدالله عابدی شهرخفری - فارس(شیراز)
علی عبدالعلی‌زاده - آذربایجان غربی(ارومیه)
علی عبدالکریمی نطنزی - اصفهان(قمصر / نطنز)
یارمحمد عرب عامری - سمنان(گرمسار)
احمد عزیزی - زنجان(قزوین)
محمد عظیمی طرقدری - خراسان رضوی(طرقبه / چناران)
علی عوض‌زاده - خراسان رضوی(شیروان)
علی عنایت - لرستان(خرم‌آباد)
هادی غفاری - تهران(تهران)
مصطفی فارغ - خوزستان(دزفول)
محی‌الدین فاضل هرندی - اصفهان(اصفهان)
غلامرضا فدایی عراقی - مرکزی(اراک)
اسماعیل فردوسی‌پور - خراسان رضوی(مشهد)
علیرضا فرزاد - یزد(تفت)
محمد فرض پورماچیانی - گیلان(آستارا)
حسین فروتن - تهران(تهران)
عطاءالله فضائلی - اصفهان(سمیرم)
فریدون قاسمی - آذربایجان شرقی(ورزقان)
حسین قاضی‌زاده هاشمی - خراسان رضوی(احمد آباد / سرخس / فریمان)
یغمور قلی‌زاده - مازندران(می‌نودشت)
نادر کاووسی - همدان(تویسرکان)
قنبر کبیری - فارس(مرودشت)
مرتضی کتیرایی - تهران(تهران)
منوچهر کلیمی نیکروز - نمایندگان اقلیت(اقلیت‌های دینی / کلیمیان)
مهدی کروبی - تهران(اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
حسین کمالی - تهران(تهران)
مصطفی مؤذن‌زاده - کرمان(کرمان)
علی مثبت(فاضل همدانی) - همدان(بهار / کبودرآهنگ)
علی محقر - خراسان رضوی(بجنورد)
حسین محلوج‌چی - اصفهان(کاشان)
علی‌کرم محمدیان - ایلام(شیروان و چرداول)
احمد محمود رباطی - تهران(رباط کریم / شهریار)
ابوطالب محمودی - اصفهان(خوانسار)
نورمحمد محمودیان - کهکیلویه و بویراحمد(بویراحمد / یاسوج)
علی‌اصغر مرتضوی‌فر(جعفری اصفهانی) - اصفهان(لنجان)
مصطفی مرسلی - زنجان(ابهر)
محمدکریم مروجی - لرستان(بروجرد)
حسین مظفری‌نژاد - تهران(تهران)
محمد معزالدین(معزی) - اصفهان(اصفهان)
مصطفی معین نجف آبادی - تهران(تهران)
محمد مجدآرا - مازندران(فریدونکنار / بابلسر / بندپی)
رسول موسوی - خوزستان(اهواز)
عبدالرسول موسوی - فارس(ممسنی)
عبدالواحد موسوی لاری - تهران(تهران)
خلیل موشح - گیلان(بندر انزلی)
حمیدالدین ملازهی - سیستان و بلوچستان(ایرانشهر)
کریم ملک‌آسا - لرستان(ملاوی)
رسول منتجب‌نیا - فارس(شیراز)
قاسم مهرزاد صدقیانی - آذربایجان غربی(سلماس)
امیر میر - سیستان و بلوچستان(زاهدان)
عباس میرزا ابوطالبی - زنجان(آوج / بوئین زهرا)
مسلم میرزاپور کلشتری - گیلان(رودبار)
ابراهیم می‌رغفاری مریائی - گیلان(تالش)
محمدحسن نبوی - بوشهر(بوشهر / گناوه)
حسین نجفی ثانی رشتخواری - خراسان رضوی(خواف / رشتخوار)
احمدعلی نظری‌پور - فارس(داراب)
محسن نوربخش - تهران(تهران)
اصغر نوروزی - تهران(دماوند)
محمود نیازی - کردستان(بیجار)
احمد نیک فر - فارس(اقلید)
عیسی ولائی - تهران(تهران)
هاشم هاشم‌زاده هریسی - آذربایجان شرقی(تبریز)
مسعود هاشم زهی - سیستان و بلوچستان(خاش)
فخرالدین هاشمی - فارس(جهرم)
علی‌اکبر هاشمی بهرمانی(رفسنجانی) - تهران(تهران)
عبدالله هجرتی قزوینی - زنجان(قزوین)
عباس هدایتی سیچانی - اصفهان(فریدونشهر / فریدن)
حسین هراتی - خراسان رضوی(سبزوار)
علی اکبر همتایی - فارس(استهبان / نی‌ریز)

نمایندگان فهرست مجلس سوم شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر