کد خبر: 830291 A

برای اولین بار محقق شد؛

ایمن سازی و تعمیر تاج چاه اهواز-269 با استفاده از پکر/ پلاگ قابل بازیافت ساخت داخل

مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: ایمن سازی و تعمیر تاج یک حلقه چاه نفتی با استفاده از پکر/پلاگ قابل بازیافت ساخت داخل برای نخستین بار در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شد.

ایمن سازی و تعمیر تاج چاه اهواز-269 با استفاده از پکر/ پلاگ قابل بازیافت ساخت داخل

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، صبح امروز دوشنبه ۱۳ آبان ماه، صادق فتح الهی در گفتگو با ایلنا با اعلام این خبر، اظهار کرد: با این اقدام ابتکاری، از تعمیر چاه با دکل و هرزروی سیال درون سازند و نهایتاً از تحمیل زمان و هزینه های اضافی به شرکت جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود: در این عملیات علاوه بر صرفه جویی حدود 10 میلیارد تومان در هزینه تعمیر چاه، زمان تعمیر و راه اندازی چاه از حدود 6 ماه به 10 روز کاهش یافت.

فتح الهی درباره این عملیات توضیح داد: چاه اهواز-269 به دلیل نشت داخلی شیرآلات سرچاهی در برنامه تعمیر قرار گرفت که کارشناسان این مدیریت با هدف کاهش زمان و هزینه های تعمیر چاه با دکل، استفاده از تجهیزات و قطعات جدید برای نصب بر روی تاج چاه را در دستور کار قرار دادند.

وی عنوان کرد: پس از ساخت و تامین تجهیزات، قطعات و اتصالات تکمیلی مورد نیاز، با انجام تغییرات و اصلاحاتی در توپک قابل بازیافت موجود که از سوی دانشگاه صنعتی شریف ساخته شد و همچنین متعلقات (BHA) مربوطه، برای نخستین بار در مناطق نفت خیز جنوب توپک قابل بازیافت به عنوان توپک/پلاگ موقت جهت ایمن سازی و تعمیر تاج چاه با موفقیت مورد استفاده واقع شد و مجدداً چاه با دبی 1400 بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیان کرد: طراحی و ساخت ابزار درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت با همکاری و نظارت مستمر کارشناسان اداره مهندسی بهره برداری ستاد برای اولین بار در کشور توسط دانشگاه صنعتی شریف و تحت عنوان طرح پژوهشی "طراحی و ساخت ابزار درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت" اداره ساخت کالا انجام و اجرا شده است.

وی یادآور شد: ابزارهای درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت ساخت داخل تاکنون با نظارت کارشناسان اداره مهندسی بهره برداری ستاد و ناحیه در 6 عملیات اسیدکاری انتخابی در چاه های میادین اهواز، مارون و آغاجاری با موفقیت استفاده و موجب افزایش دبی 3 هزار بشکه در روز گردیده و برای اولین بار به عنوان پکر/پلاگ در چاه اهواز 269 مورد استفاده قرار گرفته است.

فتح الهی با بیان اینکه از این روش می توان برای تعمیر تاج چاه و شیرآلات چاه های مشابه نیز استفاده کرد از تلاش کارشناسان ذیربط در اداره های مهندسی بهره برداری ستاد و مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های مناطق نفت خیز جنوب و مهندسی بهره برداری شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون تقدیر و تشکر کرد.

 

انتهای پیام/
اهواز شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر