خبرگزاری کار ایران

برای اولین بار محقق شد؛

ایمن سازی و تعمیر تاج چاه اهواز-269 با استفاده از پکر/ پلاگ قابل بازیافت ساخت داخل

asdasd
کد خبر : ۸۳۰۲۹۱

مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: ایمن سازی و تعمیر تاج یک حلقه چاه نفتی با استفاده از پکر/پلاگ قابل بازیافت ساخت داخل برای نخستین بار در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، صبح امروز دوشنبه ۱۳ آبان ماه، صادق فتح الهی در گفتگو با ایلنا با اعلام این خبر، اظهار کرد: با این اقدام ابتکاری، از تعمیر چاه با دکل و هرزروی سیال درون سازند و نهایتاً از تحمیل زمان و هزینه های اضافی به شرکت جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود: در این عملیات علاوه بر صرفه جویی حدود 10 میلیارد تومان در هزینه تعمیر چاه، زمان تعمیر و راه اندازی چاه از حدود 6 ماه به 10 روز کاهش یافت.

فتح الهی درباره این عملیات توضیح داد: چاه اهواز-269 به دلیل نشت داخلی شیرآلات سرچاهی در برنامه تعمیر قرار گرفت که کارشناسان این مدیریت با هدف کاهش زمان و هزینه های تعمیر چاه با دکل، استفاده از تجهیزات و قطعات جدید برای نصب بر روی تاج چاه را در دستور کار قرار دادند.

وی عنوان کرد: پس از ساخت و تامین تجهیزات، قطعات و اتصالات تکمیلی مورد نیاز، با انجام تغییرات و اصلاحاتی در توپک قابل بازیافت موجود که از سوی دانشگاه صنعتی شریف ساخته شد و همچنین متعلقات (BHA) مربوطه، برای نخستین بار در مناطق نفت خیز جنوب توپک قابل بازیافت به عنوان توپک/پلاگ موقت جهت ایمن سازی و تعمیر تاج چاه با موفقیت مورد استفاده واقع شد و مجدداً چاه با دبی 1400 بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیان کرد: طراحی و ساخت ابزار درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت با همکاری و نظارت مستمر کارشناسان اداره مهندسی بهره برداری ستاد برای اولین بار در کشور توسط دانشگاه صنعتی شریف و تحت عنوان طرح پژوهشی "طراحی و ساخت ابزار درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت" اداره ساخت کالا انجام و اجرا شده است.

وی یادآور شد: ابزارهای درون چاهی توپک قابل نصب/برداشت ساخت داخل تاکنون با نظارت کارشناسان اداره مهندسی بهره برداری ستاد و ناحیه در 6 عملیات اسیدکاری انتخابی در چاه های میادین اهواز، مارون و آغاجاری با موفقیت استفاده و موجب افزایش دبی 3 هزار بشکه در روز گردیده و برای اولین بار به عنوان پکر/پلاگ در چاه اهواز 269 مورد استفاده قرار گرفته است.

فتح الهی با بیان اینکه از این روش می توان برای تعمیر تاج چاه و شیرآلات چاه های مشابه نیز استفاده کرد از تلاش کارشناسان ذیربط در اداره های مهندسی بهره برداری ستاد و مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های مناطق نفت خیز جنوب و مهندسی بهره برداری شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون تقدیر و تشکر کرد.

 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز