کد خبر: 1126572 A

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان گفت: در پی انهدام یک باند حفار غیرمجاز در شهرستان رامهرمز، 495 عدد شیء تاریخی از این باند کشف و ضبط شد و دو زن نیز دستگیر شدند.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، احمدرضا حسینی‌بروجنی یکشنبه 14 شهریورماه ۱۴۰۰ با اعلام این خبر، اظهار داشت: حسب گزارش منابع و مخبران محلی مبنی بر قاچاق اشیای تاریخی توسط چند فرد، موضوع با قید فوریت در دستور کار عوامل پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی رامهرمز قرار گرفت و این نیروها ضمن هماهنگی با فرماندهی انتظامی شهرستان، با همراهی نیروهای انتظامی به محل اختفای این افراد رفته و طی عملیاتی موفق به دستگیری دو زن می‌شوند.

وی با بیان این‌که طی این عملیات، یک مرد نیز از محل متواری شد، افزود: در ابتدا 499 شیء مشکوک به تاریخی و یک خودرو از این باند توقیف و ضبط شد که بر اساس نظر کارشناس اموال فرهنگی - تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان تعداد ۴۹۵ شیء از اشیاءِ ضبط‌شده دارای اصالت تاریخی و چهار قطعه بدل و تازه ساخت تشخیص داده شدند.

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان در این‌باره تصریح کرد: اشیاء تاریخی کشف‌شده از این باند شامل سکه‌های دوره تاریخی و اسلامی و همچنین دست‌آفریده‌های ارزشمندی از جمله دشنه، شمشیر، تندیس مهر، پیکرک جام سرمه‌دان و ... از جنس سنگ، فلز، سیمین، زرین، مفرغ، آهن، قلع و مس هستند که به‌صورت عمده مربوط به دوره‌های ایلامی، هخامنشی، سلوکی، اشکانی، صدر اسلام، سلجوقی و قاجاریه هستند.

وی با اشاره به اینکه اشیاء مکشوف پس از صدور دستور مقام قضایی به امین اموال فرهنگی و تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان تحویل شد، گفت: قرار است این اموال فرهنگی - تاریخی ارزشمند، با یاری مدیر موزه‌ها و اموال فرهنگی‌تاریخی استان، برای نخستین‌بار در سریع‌ترین زمان ممکن و طی هفته آتی، تدقیق، ساماندهی، مستندنگاری و آسیب‌شناسی و در سامانه جامع اموال فرهنگی‌تاریخی کشور ثبت شوند.

حسینی‌بروجنی همچنین خبر داد: قرار است پس از بررسی، تدقیق و آسیب‌شناسی این دست‌آفریده‌های ارزشمند، به‌زودی تعدادی از آن‌ها برای مرمت به کارگاه و آزمایشگاه مرمت اشیاءِ تاریخی سپرده شوند و تعدادی نیز که از در زمره نفایس فرهنگی تاریخ و تمدن سترگ ایران تشخیص داده شده‌اند، در سیاهه آثار منقول قرار گیرد و پرونده فنی تخصصی‌شده آن تکمیل شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پرونده سوداگران پیش‌گفته نیز با توجه به متواری شدن یکی از افراد، از راه مراجع قضایی در حال پیگیری است.

IMG-20210905-WA0003

IMG-20210905-WA0002

IMG-20210905-WA0005

IMG-20210905-WA0004

IMG-20210905-WA0006

 

انتهای پیام/
میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر