کد خبر: 684515 A

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد:

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تشریح حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم گفت: این بیماری باعث ایجاد علائم مشابه با بیماری سلیاک می‌شود ولی برای تشخیص قطعی آن نمی‌توان از اندوسکوپی و تست‌های آزمایشگاهی استفاده کرد.

به گزارش ایلنا، دکتر آزیتا گنجی، فوق ‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره گوارش و کبد، در ارتباط با بیماری‌های وابسته به گندم اظهار داشت: این بیماری‌ها طیف وسیعی را تشکیل می‌دهند که با مکانیسم‌های ایمنولوژیک و غیر ایمنولوژیک باعث ایجاد علائم و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شوند و به طور کلی سلیاک و نان ‌سلیاک (حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گلوتن) دو دسته عمده این بیماری‌ها هستند.

وی افزود: سلیاک بیماری ایمونولوژیک وابسته به گلوتن موجود در گندم و غلات بوده ولی در مورد حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم مکانیسم ایجاد علائم وابسته به سیستم ایمنی و با ایجاد آنتی بادی و ایجاد خاطره این واکنش در بدن نیست .

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: شاید به دنبال ابتلا به عفونت‌های باکتریال و یا ویرال و یا تغییر در میکروبیون‌های روده گیرنده های سطح سلول نحریک شده ومنجر به افزایش نفوذ پذیری غشا سلول گردد که منعاقبا باعث تحریک ماکروفاژها و سایر سلولهای موجود در زیر مخاط در مواجهه با ترکیبات موجود در دانه گندم شده و باعث ایجاد علائم گوارشی و خارج گوارشی در بیمار شود که این علائم شبیه به سلیاک است.

 فوق‌ تخصص بیماری‌های گوارش و کبد ادامه داد: علایم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم  همچون کم‌خونی، درد استخوانی و عضلانی گیجی و منگی و علایم گوارشی شامل درد شکم، تهوع و نفخ است.

عضو هیأت علمی علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: برای تشخیص این بیماری بعد از قطعی کردن عدم وجود سلیاک رژیم بدون گلوتن را برای بیمار آغاز می‌کنیم. اگر طی چند روز وضعیت رو به بهبود رفت و یا حداقل بیش از 50 درصد کاهش علائم مختلف را نشان داد و در صورت مصرف مجدد گلوتن، عود مجدد علائم دیده شد و تقریبا از تشخیص بیماری مطمئن می شدیم ولی مشکل بعدی ما تعیین طول درمان و یا زمان نیازمند به رعایت رژیم غذایی است که تاکنون مشخص و ثابت نشده است.  

وی گفت: برخی از غذاها و میوه جات و سبزیهایی که محتوی  Foodmap است نیز به علت عدم هضم و جذب می توانند علائم مشابهی بخصوص نفخ و درد شکم را ایجاد می کنند ولی در این بیماران علائم خارج گوارشی بروز نمی‌کند که باید برای تشخیص افتراقی مد نظر قرار گیرد .

هجدهمین کنگره بین المللی بیماریهای گوارش و کبد توسط انجمن متخصصین گوارش و کبد با همکاری پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد 9 الی 11 آبان ماه در مرکز بین المللی همایش های رازی برگزار می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی سیستم ایمنی مد مشهد گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر