خبرگزاری کار ایران

هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا:

دایره ترورهای موساد صرفاً به رهبران حماس محدود نمی‌شود/ حفر «کانال آبی بن گوریون» توسط اسرائیل به معنای بحران‌سازی برای مصر است/ ۵ هدف تل‌آویو در قبال غزه

asdasd
کد خبر : ۱۴۲۳۸۳۹

کارشناس مسائل منطقه گفت: دست به کار شدن موساد برای ترور رهبران حماس و به طور کلی رهبران مقاومت صرفاً بخشی از سناریوی رژیم صهیونیستی در قبال تحولات اخیر غزه به شمار می‌رود.

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل منطقه در تشریح ابعاد و دلایل قصد موساد برای ترور رهبران حماس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: از چندی پیش تاکنون مقام‌های اسرائیل بارها اعلام کردند که ترور شخصیت‌های مهم حماس و سایر محور مقاومت در دستور کار قرار دارد اما در این میان باید توجه داشته باشیم که دست به کار شدن موساد برای ترور این اشخاص صرفاً بخشی از سناریوی رژیم صهیونیستی در قبال تحولات اخیر غزه به شمار می‌رود. اولین گام آنها حتی قبل از شروع عملیات طوفان الاقصی، نابود کردن کل زیرساخت‌های غزه و به نوعی غیر قابل سکونت کردن این منطقه است و باید توجه شود که غرب اعم از ایالات متحده، اروپا و حتی اسرائیل به دنبال آن هستند که بحران را به یک ضد بحران تبدیل کنند که نمونه آنرا می‌توانیم در پرونده ۱۱ سپتامبر مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: بر همین اساس تشدید بمباران‌ها توسط اسرائیل و علیه غزه را باید برای خالی از سکنه کردن این منطقه و فشار بر مردم و هدایت آنها به سمت کوچ اجباری و انتقال به گذرگاه رفح بدانیم. اسرائیل به دنبال آن است که این اقدامات در نهایت منجر به آن شود که غزه خالی از سکنه شده و تمامی ساکنان آن به مصر و کرانه غربی رود اردن کوچ کنند. دومین هدف اسرائیل تخریب تونل‌های زیرزمینی حماس در غزه است. اگر این تونل‌ها توسط ارتش اسرائیل منفجر شود بخشی از غزه تخریب خواهد شد و از بین می‌رود که این موضوع را هم باید یکی از اهداف تل‌آویو بدانیم. سومین راهبرد اسرائیل هم خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی است و چهارمین هدف و سناریوی آنها، حذف رهبران تاثیرگذار حماس و جهاد اسلامی خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: سرویس اطلاعاتی موساد به دنبال آن است که شخصیت‌های مهم این جریان‌ها در داخل و خارج از اراضی اشغالی را حذف فیزیکی کند تا به زعم خود بتواند روند عملیات طوفان الاقصی را مختل نماید. اما پنجمین هدف و راهبرد رژیم صهیونیستی از تشدید حملات به غزه را باید حفر «کانال آبی بن گوریون» دانست. حفر این کانال برای پیوند دریای سرخ و دریای مدیترانه به بندر ایلات اسرائیل خواهد بود تا در نهایت رژیم صهیونیستی بتواند اهمیت راهبردی کانال سوئز را به ضرر مصر و به نفع خود کاهش دهد که گفته می‌شود سرمایه‌گذاران یهودی از اقصی نقاط آمریکا و اروپا به دنبال تامین سرمایه برای ساخت و راه‌اندازی این پروژه اسرائیلی هستند. باید توجه داشت که در آینده و در صورت احداث و راه‌اندازی این کانال آبی مصر با چالش‌های زیادی از حیث تامین منابع آب و حتی راهبردهای کلان روبرو خواهد شد؛ به عبارت دیگر باید گفت که این طرح برای تشدید فشار بر قاهره در دستور کار تل‌آویو قرار گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توجه داشته باشید که اسرائیل در مورد ترور رهبران مقاومت صرفاً تمرکز خود را بر روی حذف فیزیکی سران حماس و جهاد اسلامی معطوف نخواهد کرد بلکه دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به دنبال آن است تا تمام رهبران مقاومت را از بین ببرد. باید گفت که موساد به دنبال ایجاد رعب و وحشت و تسویه حساب در چهارچوب مذکور است و در این میان حتی پروژه ایجاد منطقه حائل در غزه هم در دستور کار اسرائیل قرار گرفته که بطن آنرا باید کوچاندن فلسطینی‌ها از غزه قلمداد کرد. به همین دلیل بحث منطقه حائل را هم برای خالی کردن غزه به عنوان یک سناریو مکمل در کنار موارد مذکور قرار خواهند داد تا بتوانند از ورود تسلیحات به این نقطه و ضربه زدن به امنیت رژیم صهیونیستی جلوگیری کنند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز