کد خبر: 969219 A

راهنمای کاشت و نگهداری گل رز

راهنمای کاشت و نگهداری گل رز

گل رز یک گیاه گل‌دار چند ساله است که دارای بیش از 300 گونه است و انواع مختلفی دارد. گل‌های رز می‌توانند بوته‌ای،  دنباله‌دار و یا ایستاده باشند و اغلب خارهایی تیز دارند. اندازه و شکل گل‌ها متفاوت است ولی معمولا گل‌های رز بزرگ هستند و در رنگبندی سفید، زرد و قرمز گل باز می‌کنند. اکثر گونه‌های گل رز بومی آسیا هستند ولی این گل‌ها در اروپا و آمریکا نیز کاشت می‌شوند. گل‌های رز به دلیل زیبایی و بوی معطر به طور گسترده پرورش می‌یابند و در بسیاری از جوامع دارای اهمیت فرهنگی هستند. گل‌های رز در اندازه‌های مختلفی رشد می‌کنند ازگل رز مینیاتوری گرفته تا گل های کوهی که ارتفاع آن‌ها می‌تواند تا 7 متر هم برسد. این گل‌ها قابلیت ترکیب خوبی دارند و به همین دلیل روز به روز پرورش و نگهداری آنها در تمام جهان گسترش پیدا می‌کند. 

 

نماد گل رز:

یونانیان و رومیان باستان گل رز را نماد عشق و علاقه می‌دانستند و این گل را با الهه عشق پیوند می‌دادند. گل رز همچنین برای آن‌ها نمادی از محرمانه بودن است و به معنای چیزی است که مخفی نگه داشته ‌شده‌ است. در روم باستان روی درب اتاق‌هایی که جلسات محرمانه در آن برگزار می‌شد یک گل رز وحشی قرار می دادند.

گل‌های رز در رنگ‌های مختلف دارای نماد و معنای متفاوتی هستند. رز قرمز نشان دهنده عشق پایدار، رز سفید نشانه فروتنی و معصومیت، رز زرد نشانه ابراز شادی، رز صورتی نشانه قدردانی و تشکر، رز نارنجی نشانه شور و اشتیاق و رز بنفش و سفید نشانه افسون و عشق هستند.

 

مراحل کاشت گل رز:

گل رز یکی از زیباترین و معطرترین گل‌ها است که در تمام جهان طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از کشورها بصورت خودرو رشد می‌کند. گل‌های رز دارای انواع و گونه‌های متفاوتی هستند و می‌توان آن‌ها را برای زیباتر شدن محوطه خانه‌تان در باغچه بکارید و یا در یک گلدان در خانه از آن‌ها مراقبت کنید. برخلاف تصور عموم مردم کاشت و نگهداری از گل رز کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید این گل‌های زیبا و خوش عطر را پرورش دهید. کافی است هنگام کاشت آن از کیفیت خاک اطمینان حاصل کنید و برای کاشت گل رز از خاک زهکشی شده و حاصلخیز استفاده کنید. گل‌های رز برای بارور شدن احتیاج به نور کافی خورشید دارند تا بتوانند شکوفه بدهند. خاک مرغوب و نور خورشید دو عامل بسیار مهم در پرورش و نگهداری از گل رز هستند اما شرایط دیگری هم وجود دارد که باعث می‌شوند بتوانید به بهترین شکل از گل‌های خود نگهداری کنید. برای کاشت و پرورش گل رز نکاتی وجود دارد که رعایت آنها برای پرورش گل رز ضروری است. مراحل کاشت و پرورش گل رز عبارتند از :

  1. نوع گل رزی که می‌خواهید بکارید را انتخاب کنید: بدون شک کاشتن انواع مختلف گل رز زیبایی بی‌نظیری به باغچه شما می‌بخشد اما تمام انواع گل ها ‌در شرایط مشابه رشد نمی‌کنند. قبل از اقدام به کاشت گل رز بررسی کنید و ببینید کدام نوع آن در منطقه شما به خوبی می تواند رشد کند. گل‌ها در مناطق جغرافیایی مختلف رشد یکسانی ندارند پس اطمینان حاصل کنید نوع گلی که انتخاب کرده‌اید با شرایط آب و هوایی منطقه شما همخوانی داشته‌باشد تا بتواند بارور شود. گل رز دارای تنوع زیای است از گل‌های مینیاتوری گرفته تا گل رز هیبریدی. اگر می‌خواهید نوعی از گل رز را بکارید که مراقبت از آن آسان‌تر باشد بهتر است سراغ گل‌های بوته‌ای بروید.

 

   2 . نوع کاشت گل رز را در نظر بگیرید: معمولا گل‌های رز یا در خاک باغچه کاشته می‌شوند و یا در گلدان نگهداری می‌شوند. بسته به اینکه بخواهید برای کاشتن گل رز کدام روش را به کار ببرید نوع کاشت متفاوت است. برای کاشتن گل رز در گلدان از قلمه‌زنی استفاده می‌شود و بهتر است برای کاشت این نوع گل‌ها از گلدان‌های چوبی استفاده کنید. گلدان‌های پلاستیکی رطوبت را در خود نگه می‌دارند و مناسب کاشتن گل رز نیستند. گلدان‌های سفالی هم به دلیل جذب آب، خاک را بیش از حد خشک می‌کنند. بهترین گلدان برای کاشتن گل رز گلدان چوبی است.

 

    3. مکان مناسب برای کاشت گل رز خود را انتخاب کنید: مهم نیست گل‌هایی که خریداری کرده‌اید چقدر زیبا هستند، مکانی که گل‌ها را در آن می‌کارید سرنوشت گل‌های شما را تعیین می‌کنند. بهترین مکان برای کاشت گل رز منطقه‌ای است که نور کافی خورشید را دریافت کند زیرا گل رز به روزی 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد تا بتواند گل باز کند. بهترین مکان برای کاشت گل جایی است که صبح‌ها از نور خورشید بهره ببرند و بعد از ظهر سایه ایجاد کند. بهتر است گل‌های رز را در کنار دیوارها و حصارها بکارید تا در مواقع سرما و گرمای زیاد از گل‌ها محافظت شود. اطمینان حاصل کنید که خاک شما کیفیت خوبی داشته‌باشد و سبک و زهکشی شده باشد. برای اطمینان می‌توانید قبل از کاشت یه حفره در خاک ایجاد کنید و کمی آب داخل آن بریزید. بعد از چند ساعت باید خاک ، آب را جذب کرده باشد. اگر بعد از چند ساعت خاک همچنان رطوبت زیادی داشت یعنی آن خاک سنگین است و به دلیل رطوبت بالا ممکن است باعث پوسیدن ریشه گل‌های رز بشود. بعد از پیدا کردن خاک مناسب می‌توانید به آن کود و مواد تقویتی عالی اضافی کنید تا رشد گل‌ها سریع‌تر شود. از کاشتن گل رز زیر درختان و بوته‌های بلند خودداری کنید زیرا سایه درختان مانع رسیدن نور کافی به گل‌های رز می‌شود.

 

    4. تمام آنچه برای کاشت گل رز نیاز دارید را فراهم کنید. بیل، کود، دستکش باغبانی، قیچی و آب پاش از وسایل اولیه برای کاشت گل هستند که بهتر است هنگام کاشتن گل همراهتان باشد تا کارهایتان طبق روال پیش برود.

 

    5. حالا نوبت کاشت گل رز است: بسته به نوع گلی که دارید کاشت آن متفاوت است. اگر گل رز گلدانی خریداری کرده‌اید نگران نباشید زیرا کاشت آن‌ها آسان است و هر زمان که بخواهید می‌توانید آنها را از گلدان به مکان جدید انتقال دهید. اما در صورتی که گل‌های بدون ریشه تهیه کرده‌اید بهتر است فورا نسبت به کاشت آن اقدام کنید. گل‌های بدون ریشه بلافاصله بعد از خریداری باید کاشته شوند. گل‌های رز بدون ریشه یک شب قبل از کاشت باید در آب بمانند و سپس در خاک کاشته شوند.

 

    6. گل رز را در زمان مناسب بکارید: بهترین فصل سال برای کاشتن گل‌های رز بهار و پائیز است. گل‌ها را باید یا قبل از شروع سرما و یخبندان در فصل پاییز بکارید، یا بعد از فروکش کردن سرما یعنی بهار. زیرا این گل‌ها به سرما و باد حساس هستند و نباید در معرض باد و سرما قرار بگیرند. کاشتن گل‌های رز در پاییز به گل امکان می‌دهد قبل از فرارسیدن خواب زمستانی بتواند بارور شود. گل‌های رز بدون ریشه فقط در اوایل بهار در دسترس هستند و بلافاصله بعد از خریداری باید در مکان مناسب کاشته شوند. اما گل‌های خریداری شده در گلدان می‌توانند در زمان مناسب کاشته شوند و تا رسیدن شرایط مساعد در گلدان باقی بمانند.

 

    7. گل‌های رز را به درستی بکارید: در صورتی که در کاشتن گل‌های رز به درستی عمل کنید می‌توانید با خیال راحت منتظر رشد و شکوفایی آنها باشید. هنگام کاشت گل‌ها حفره‌ای عمیق و گسترده ایجاد کنید تا ریشه گیاه به راحتی جاگیر شود. از زهکشی مناسب خاک اطمینان حاصل کنید تا هنگام آبیاری خاک رطوبت بیش از حد نداشته‌باشد زیرا گل‌های رز رطوبت زیاد را دوست ندارند. رطوبت زیاد ممکن است موجب پوسیده شدن ریشه گل‌ها بشود. مقداری از کود کمپوست و مواد آلی را با خاک مخلوط کنید و مقداری از این مخلوط را در انتهای حفره قرار دهید و سپس بوته گل رز را روی آن قرار دهید. سپس اطراف گل را با خاک پر کنید و روی آن را مقدار مناسبی کود بریزید. حالا پای گل را آبیاری کنید تا خاک بخوابد و در صورت کم بودن خاک دوباره خاک اضافه کنید و آبیاری کنید. اگر چندین بوته رز را باهم می‌کارید بین آنها فاصله مناسب قرار دهید تا برای رشد کردن فضای مناسب داشته باشند و مانع رشد هم نشوند.

 

    8. مرتبا گل‌های رز را کوددهی کنید: برای رشد بهتر و زیباتر شدن بوته گل رز باید مرتبا بارور شود. برای اینکه این نوع گل‌ها رشد خوبی داشته‌باشند به کود و مواد مغذی آلی نیاز دارند. برای تغذیه بهتر گل‌ها می‌توانید از کمپوست‌ها و کودهای دارای فسفر و پتاسیم استفاده کنید تا شاهد بارورشدن و شکوفایی گل‌های رز خود باشید.

 

    9. حالا نوبت آبیاری است: برای رشد مناسب گل‌های رز ، خاک باید در تمام طول رشد بطور مساوی مرطوب نگه داشته‌شود. مقدار و دفعات آبیاری به نوع خاک و آب و هوا بستگی دارد. برای مثال گل سرخ که نوعی از گل‌های رز به شمار می‌رود به آب زیادی نیاز دارد. بسته به نوع خاک میزان آبیاری متفاوت است. برای مثال خاک‌های سبک و شنی نسبت به خاک‌های رس و سنگین به آبیاری بیشتری احتیاج دارند. شرایط آب و هوایی مختلف نیز در میزان آبیاری تاثیرگذار هستند. قطعا در آب و هوای گرم و خشک گل‌ها به آبیاری بیشتری نیاز دارند. نحوه آبیاری نیز مهم است. برای سالم ماندن گل رز از ریختن آب مستقیم روی گلبرگ‌ها خودداری کنید و آب را فقط بطور مستقیم روی خاک بریزید. برای آبیاری بهتر می‌تواند از آبپاش‌های مخصوص آبیاری گل استفاده کنید.

 

    10.  قسمت‌های مرده گل‌ها را هرس کنید: انواع جدید گل‌های رز نیاز زیادی به هرس کردن ندارند. اما در صورتی که در کنار گل‌ها علف‌های هرز رشد کنند یا شاخه و گلبرگ‌های آن‌ها آسیب دیده باشند باید آنها را هرس کنید تا مانع رشد گل نشوند. هرس کردن گل رز عمدتا باید در فصل بهار انجام شود. برای هرس کردن این گل‌ها با بریدن قسمت‌های مرده و آسیب دیده شروع کنید. شاخه و برگ‌های پوسیده را قطع کنید تا بجای آنها شاخه‌ها و گل‌های جدید رشد کنند. هرس کردن گل‌ها علاوه بر اهمیتی که در سالم ماندن و رشد بهتر آنها دارد باعث آراسته و مرتب شدن گل‌ها می‌شود و زیبایی آنها را دو چندان می‌کند.

02

مراقبت از گل رز

 

 مراقبت از گل‌های رز:

  • آبیاری منظم: سه تا چهار هفته پس از کاشت گل رز آنها را بصورت منظم آبیاری کنید. برای اینکه گل‌های رز سالم بمانند و بتوانند گل باز کنند احتیاج به آب و کود دارند.

 

  • اضافه کردن مالچ: برای کنترل رطوبت و دما و جلوگیری از رشد علف‌های هرز از مالچ استفاده کنید. مالچ همچنین مواد مغذی مورد نیاز برای گل را تامین می‌کند و به سالم ماندن گل کمک زیادی می‌کند.

 

  • هرس کردن گل رز: هرس کردن گل‌های رز را فراموش نکنید: هرس کردن گل‌ها باعث جلوگیری از شلوغ شدن آنها می‌شود و رشد و سلامت گل‌ها را تضمین می‌کند. کافی است با استفاده از یک قیچی باغبانی شاخ و برگ‌های اضافه را قطع کنید. برای هرس کردن گل‌ها باید شاخه‌های نازک ، علف‌های هرز و هر چیزی را که مانع رشط طبیعی گل‌ها می‌شوند را قطع کنید.

 

  • محافظت از سرما: گل‌های رز برای رشد و تکثیر احتیاج به دوری از وزش باد دارند. بنابراین در فصول سرد سال مثل زمستان برای جلوگیری از برخورد باد و سرما با گل‌ها باید از آنها محافظت کنید. برای اینکار می‌توانید روی گل‌ها را بپوشانید تا از باد و سرما در امان بمانند.

انواع گل رز :

 

گلهای رز Floribunda : این نوع از گل‌های رز ترکیبی از گل رز هیبرید و گل رز چای هستند که هر ساقه آنها دارای دسته‌ای از شکوفه‌های بزرگ است. گل رز فلوریبوندا رنگ‌بندی مختلفی دارد و رایج‌ترین رنگ‌های آن شامل : زرد، نارنجی، صورتی، بنفش و سفید است. گل‌های رز فلوریبوندا در برابر آفت‌ها بسیار مقاوم هستند و به همین دلیل مراقبت و نگهداری از آن‌ها آسان است. این نوع از گل‌های رز به دلیل شکل درختچه‌ای و گل‌های انبوه شهرت زیادی دارند و اغلب برای طراحی و زیباسازی محوطه پارک‌ها و فضاهای عمومی از این نوع گل استفاده می‌شود.

03

گل رز فلوریبوندا

 

گل‌های رز بزرگ یا Grandiflora : این نوع گل‌ها دارای گل های بزرگ هستند که روی ساقه‌های بلند بصورت تکی یا خوشه‌ای رشد می‌کنند. بوته‌های گل‌های رز بزرگ معمولا بزرگ‌تر از گل چای و هیبرید هستند اما از محبوبیت کمتری نسبت به آن‌ها برخوردارند.

04

گل رز بزرگ

 

 

گل رز رونده: این نوع از گل‌ها رشد طولی و عرضی خوبی دارند و بلندترین نوع گل‌های رز به شمار می‌روند. از این نوع گل‌ها معمولا برای طراحی و دیزاین حصارها و دیوارها استفاده می‌شود. بهترین زمان برای کاشت این گل، بهار تا پاییز است . گل رز رونده در برابر آفت‌ها مقاوم است و نگهداری آسانی دارد.

05

گل رز رونده

 

گل رز هیبریدی: این نوع گل رز طرفداران زیادی در دنیای مدرن دارد و دارای طیف رنگی بسیار متنوعی است. این نوع گل‌ها شکوفه‌های بزرگ و خوش فرمی دارند و ساقه‌های آن بلند و کشیده است.

06

 

گل رز مینیاتوری: کوچکترین نوع گل‌های رز هستند که دارای ساقه و برگ و گل‌های ریز هستند. گل‌های رز مینیاتوری در رنگ‌های صورتی، نارنجی، سفید و زرد شکوفه می‌دهند و به عنوان گل‌های آپارتمانی بسیار مناسب هستند زیرا در گلدان به خوبی رشد کرده و گل باز می‌کنند. این نوع گل‌ها بیشتر زینتی هستند و در طراحی فضای سبز از آنها استفاده می‌شود.

07

گل رز مینیاتوری

 

گل رز Polyantha : این نوع گل‌ها به عنوان پربارترین گل‌های رز شناخته شده‌اند و از بهار تا پاییز گل باز می‌کنند. این نوع گل‌ها خوشه‌های بزرگی از گل‌های کوچک دارند و به رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز گل باز می‌کنند. گل‌های رز پولیانتا به دلیل نگهداری آسان و مقاومت در بابر آفت‌ها شهرت و محبوبیت زیادی دارند. این گل‌ها برای کاشت در گلدان و باغچه‌های کوچک بسیار مناسب هستند.

08

گل رز پولایانتا

 

 

گل سرخ یا محمدی: گل سرخ جزو گل‌های رز محسوب می‌شود و دارای خوشه‌های متعدد با شکوفه‌هایی در اندازه‌های مختلف است. گل‌های سرخ به دلیل عطر و بویی که دارند در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از این گل‌ها برای گلاب‌گیری در کاشان و فارس استفاده می‌شود. این گل‌ها نسبت به سرما مقاوم هستند و به دلیل رشد خوبی که دارند هر چیزی که سر راهشان باشد را پوشش می‌دهند.

09

گل محمدی

 

گل رز درختچه‌ای: یکی از مقاوم‌ترین گل‌های رز ، گل‌های درختچه‌ای هستند که به راحتی تکثیر می‌شوند و دارای عطر و بوی متفاوتی هستند و نگهداری از آنها آسان است.

10

 

گل رز درختچه ای

 

گل رز قدیمی: این نوع گل‌ها گاهی گل رز تاریخی نیز نامیده می‌شوند. گل‌های رز قدیمی به دلیل عطر و رایحه قوی، تعداد گلبرگ‌های زیاد، شکل شکوفه‌ها و مقاومت در برابر آفت‌ها شناخته‌شده هستند و مقاومت خوبی در برابر سرما دارند. گل رز قدیمی فقط سالی یکبار در تابستان گل باز می‌کنند.

11

گل رز قدیمی

 

گل رز آلبا: از قدیمی‌ترین گل‌های رز هستند که دارای بوته‌هایی بلند و زیبا با شاخ و برگ‌های سبزآبی و شکوفه‌های سفید و صورتی کمرنگ هستند. گل رز آلبا یک بار در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفا می‌‌شود و از جمله مقاوم‌ترین و سرسخت‌ترین گل‌ها به شمار می‌آید.

12

گل رز آلبا

 

گل رز چینی: این نوع گل‌ها معمولا معطر هستند و در مقایسه با سایر گل‌ها شکوفه‌های کوچکتری دارند. گل‌های رز چینی دارای چند رنگ هستند و و در تابستان و اواخر پاییز به طور مکرر شکوفا می‌شوند. این نوع گل‌ها تا حدودی لطیف هستند و در برابر سرما نیاز به محافظت دارند.

13

گل رز چینی

 

گل‌های رز گالیکا: از قدیمی‌ترین نوع گل‌های رز هستند که به دلیل خواص دارویی و رایحه عالی مورد توجه قرار گرفته‌اند. این نوع گل‌ها در رنگ‌های صورتی، قرمز و بنفش شکوفه می‌دهند و به شدت معطر هستند. این گل‌ها در طول تابستان یکبار شکوفه می‌دهند و در برابر سرما مقاوم هستند.

14

گل رز گالیکا

 

گل رز چای: این نوع گل‌ها به دلیل عطر و بویی که یادآور چای سیاه چینی است به این اسم نامگذاری شده‌اند. گل رز چای در انواع رنگ‌های سفید، صورتی و زرد شکوفه باز می‌کنند و ظرافت و زیبایی خاصی دارند. گلبرگ‌های آن تمایل دارند به لبه‌ها برگردند و گلبرگ‌های میانی تولید کنند که دارای نوک تیز هستند. گل رز چای نیز مانند بسیاری از انواع گل رز در برابر سرما مقاومت خوبی دارد.

15

گل رز چای

 

معرفی گل فروشی آنلاین برای خرید گل های رز با کیفیت و گارانتی دار

شما عزیزان میتوانید برای خرید گل رز در رنگ ها و انواع متنوع با زیباترین دیزاین ها در  باکس گل ها ، دسته گل ها ، رز جاودان و ....  به سایت Gandomvip.com  مراجعه کنید مطمئنا با مشاهده دیزاین های زیبا و متنوع سوپرایز خواهید شد در زیر دو نمونه از صدها نمونه باکس گل رز ، رز جاودان را مشاهده میکنید برای خرید باکس گل ها ، رزهای جاودان  و ... به سایت مراجعه کنید.

16

 

17

 

انتهای پیام/
گل کاشت گل رز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر