خبرگزاری کار ایران

| 02:54   
کد خبر : ۱۳۹۵۵۹۶

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در دوران افت شاخص بورس چیست؟

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در دوران افت شاخص بورس چیست؟

چطور در بازار نزولی هم ریسک خود را کاهش دهیم و حتی سود کسب کنیم؟ پاسخ این پرسش ساده است: صندوق زیتون و بهره‌برداری از معاملات آپشن.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، گزینه‌ای بهینه برای وضعیت‌های گوناگونی هستند که ممکن است برای یک بازار پیش بیاید. این واقعیت، صندوق‌های مختلط را تبدیل به راه حلی جذاب برای آن دسته افرادی می‌کند که نگاهی بلند مدت به سرمایه‌گذاری دارند و می‌خواهند با استفاده از دانش تخصصی مدیران صندوق از هر وضعیتی بهره ببرند.

گرچه سودآوری صندوق‌ مختلط در دوران صعودی بازار طبیعی به نظر می‌رسد، این سوال برای همه ممکن است پیش بیاید: صندوق‌های مختلط در دوران افت چرا و چطور کماکان گزینه قابل قبولی هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید تفاوت این نوع از صندوق، با صندوق‌های دیگر را بدانیم.

پس از آن با در نظر گرفتن نمونه صندوق مختلط زیتون عملکرد این صندوق را بررسی خواهیم کرد. در نهایت به روشی جذاب می‌پردازیم که توسط سبدگردان‌های حرفه‌ای مانند مشاور سرمایه‌گذاری ترنج ارائه می‌شود. این روش باعث می‌شود یک صندوق در دوران رکود بازار هم سود کسب کند و در دوران افت، با کاهش ریسک، وضعیت صندوق را کنترل کند.

صندوق مختلط زیتون، یک راه حل مناسب

به طور کل، در بازار مالی سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری داریم: صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت و صندوق مختلط. عمده دارایی‌ صندوق سهامی را سهام بنگاه‌های حاضر در بورس تشکیل می‌دهد و عمده دارایی صندوق‌های درآمد ثابت را عناصری مانند سپرده بانکی و اوراق درآمد ثابت. صندوق مختلط جایی بین این دو صندوق را به خود اختصاص می‌دهد. ترکیب دارایی چنین صندوقی بین 40 تا 60 درصد سهام و باقی به صورت دارایی‌های درآمد ثابت است.

صندوق‌های مختلط در بازار صعودی، عملکرد بهتری از صندوق‌های درآمد ثابت دارند، زیرا با داشتن سهام بیشتر، از بازار بهره مناسبی می‌برند. در بازارهای نزولی و دارای افت هم عملکرد صندوق مختلط بهتر از صندوق سهامی است، زیرا دارایی درآمد ثابت بیشتری دارد. کلید اصلی ارائه بهترین عملکرد، توانایی و تخصص تیم سبدگردان برای جابجایی دارایی‌های صندوق در دوران مختلف است. بهترین نمونه برای بررسی در این زمینه، صندوق مختلط زیتون است که تحت مدیریت گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج قرار دارد.

دارایی صندوق زیتون در حال حاضر، یعنی شهریور ۱۴۰۲ به این سه دسته تقسیم می‌شود: تقریبا 37.2 درصد دارایی با درآمد ثابت، 55.3  درصد سهام و 7.4 درصد دارایی‌های دیگر. برای درک عملکرد صندوق مختلط زیتون در دوران افت، کافی است عملکرد صندوق زیتون در دورانی که شاخص کل بورس بازدهی قابل توجهی نداشته است را بررسی کنید، برای مثال در بازه یکساله منتهی به بهمن 1401 بازدهی صندوق زیتون 41.99 درصد و بازدهی شاخص کل تنها 19.59  درصد بوده است. در حال حاضر نیز بازدهی صندوق زیتون از ابتدای فعالیتش 74.81 و در بازه یکساله منتهی به پایان مرداد 1402 42.83 درصد بوده است، که باز هم بازدهی بالاتر از شاخص (36 درصد) بوده است.

این شکل از بازده تقریبا معادل همان انتظاری است که از ماهیت صندوق‌های مختلف در دوران افت داریم. با این‌حال زمانی که بحث مدیریت دارایی و بهره بردن از امکانات سودآوری گوناگون مطرح می‌شود، چهارچوب معادله تغییر می‌کند. طی همان دوره،  صندوق مختلط زیتون بازده 41.99 درصدی را کسب کرد که از میانگین بازدهی صندوق های سهامی نیز بیشتر بوده است. نکته‌ای که صندوق زیتون را مناسب هر دو شکل بازار می‌کند، بهره بردن تیم تخصصی سبدگردان از گزینه‌های مختلف کسب سود، مانند معاملات آپشن یا همان اختیار حق خرید و فروش است. در ادامه بیشتر با تاثیر معاملات آپشن در شرایط افتی بازار آشنا می‌شویم.

مزایای آپشن در دوران افت

 

معاملات آپشن یا همان قراردادهای اختیار معامله به زبان ساده دو طرف را وارد معامله‌ای می‌کند که با یک قیمت مشخص در یک تاریخ سررسید اعمال می‌شود. برای آشنایی بیشتر با معاملات آپشن یا قراردادهای حق خرید، این مقاله را مطالعه کنید. معاملات آپشن در بازارهای صعودی بازده بالقوه بیشتری را برای معامله‌گران به ارمغان می‌آورند، اما در بازارهای ساکن یا رو به افت هم به دلیل پوشش ریسکی که دارند، ابزار بسیار قدرتمندی به حساب می‌آیند.

مسئله اصلی درباره قراردادهای حق معامله، ایجاد اهرم مالی است. اهرم‌های مالی باعث می‌شوند در بازارهای صعودی، با سرمایه کمتری سود مناسبی داشته باشید. از سوی دیگر اگر یک بازار به هر دلیلی حالت نزولی به خود بگیرد، به دلیل استفاده از سرمایه کمتر در معاملات آپشن، دامنه زیان سرمایه‌گذار هم به شدت کاهش پیدا می‌کند.

مسئله دیگر تنوع استراتژی‌هایی است که می‌توان با استفاده از قراردادهای حق معامله ایجاد کرد. برای مثال اگر بازار حالتی ساکن و خنثی بگیرد، یک معامله‌گر حرفه‌ای می‌تواند با استفاده از نوسان‌های ریز قیمتی و حتی سررسیدیِ آپشن‌ها، بازدهی را کسب کند که در معاملات عادی سهام ممکن نیست. البته تمام این موارد مشروط به مهارت و دانش در معامله می‌شود که در کنار سخت‌افزارهای معاملاتی می‌توانند بازده خوبی را ایجاد کنند.

صندوق‌ مختلط زیتون با بهره بردن از دانش گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج، بهترین صندوق مختلط برای در امان ماندن از آسیب‌های یک بازار نزولی است. کافی است برای سرمایه‌گذاری در این صندوق، واحدهای آن را با نماد «زیتون» در بورس خریداری کنید.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانند به صفحه صندوق زیتون مراجعه کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز