کد خبر: 1145858 A

مایکروسافت پروجکت راهکاری مناسب برای مدیریت پروژه و فعالیت‌­هاست که تمامی افراد حرفه‌ای که به دنبال مدیریت پروژه هستند را قادر می‌‌سازد به کلیه­ الزامات مختلف در فعالیت‌های روزمره دست پیدا کنند.

مایکروسافت پروجکت به همان MSP، یکی از بهترین نرم افزار های مدیریت پروژه است و به علت توانایی های بسیار خود، در ایران نیز طرفدار های بیشماری دارد؛ در این مقاله شما را با این نرم افزار آشنا خواهیم کرد.

مایکروسافت پروجکت راهکاری مناسب برای مدیریت پروژه و فعالیت‌­هاست که تمامی افراد حرفه‌ای که به دنبال مدیریت پروژه هستند را قادر می‌‌سازد به کلیه­ الزامات مختلف در فعالیت‌های روزمره دست پیدا کنند.

این سیستم ابزاری را مهیا می­کند که به سادگی قابل استفاده بوده، انعطاف­پذیری زیادی برای تمامی انواع پروژه داشته و علاوه بر افزایش قابلیت ابتکار و نوآوری، شفافیت سازمانی را برای کاربران به ارمغان می ­آورد.

این نرم­ افزار دارای رابط کاربری ساده و زیبایی است که در آن کاربران قادرند از میان شبکه ­ها، نمودارها و گانت چارت­های مختلف برای بررسی و ردیابی میزان پیشرفت دست به انتخاب بزنند.

این سیستم قابل یکپارچه ­سازی با نرم ­افزار مایکروسافت تیمز بوده و بدین ترتیب اعضای تیم ­ها قادر خواهند بود فایل­ های مختلف را به اشتراک گذاشته، با هم مکالمه داشته و جلسات مختلفی را برگزار کنند، و نیز بصورت همزمان با تیم ­های مختلف به فعالیت بپردازند. ضمناً قابلیت برنامه ­ریزی خودکار مبتنی بر میزان پیشرفت، زمان و منابع، باعث هماهنگی بهتر میان تیم ­های مختلف می ­شود.

مایکروسافت پروجکت براساس سیستم پاور پلتفرم طراحی شده و به کاربران امکان مشاهده ­ی بهتر پروژه ­های خود را ارائه می­کند؛ بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود داشبوردهای تعاملی را در Power BI ایجاد کرده و مؤلفه­ های مهم در هر پروژه را به سادگی تجسم و شبیه ­سازی کنند.

همچنین می ­توان نمایی کلی از تمامی پروژه ­های سازمانی را از طریق ویژگی نقشه ­ی راه (Roadmap) بدست آورد.

شروع کار با نرم­ افزار MSP بسیار ساده است؛ برای این کار تنها کافیست در Project Plan1 که خدمات مدیریت پروژه برای تیم ­هایی است که نیازمند مدیریت پروژه­های وظیفه ­محور هستند ثبت نام را انجام داد.

بدین ترتیب امکان برنامه ­ریزی و ردیابی فعالیت ­های مختلف پروژه وجود خواهد داشت؛ کاربرانی هم که همزمان به مرورگر وب و هم سرور دسکتاپ نیاز دارند می­توانند گزینه ­ی Project Plan3 را انتخاب کنند و همچنین کسانی که خواهان ابزارهای مدیریت پورتفوی پروژه هستند گزینه ­ی Project Plan5 را انتخاب خواهند کرد.

آیا نرم افزار MSP در مجموعه آفیس 365 وجود دارد؟

خیر، مایکروسافت پروجکت در مجموعه آفیس 365 قرار ندارد، هرچند که امکان یکپارچه­سازی آسان با ابزارهای آفیس وجود دارد. استفاده از سیستم­های مایکروسافت پروجکت در بستر ابری و با هزینه­ی 10 دلار برای هر کاربر در ماه امکان­پذیر است و قیمت آن برای پروژه های درون سازمانی از 620 دلار آغاز می­شود.

کاربردهای مایکروسافت پروجکت چیست؟

در ابتدا، نرم افزار مایکروسافت پروجکت یک برنامه­ی تحت DOS بود که توسط خود شرکت برای مدیریت چندین پروژه­ی نرم­افزاری مورد استفاده قرار گرفت.

این سیستم برای نخستین بار در سال 1984 معرفی شد و از آن پس با پیشرفت و بهبود عمده­ای که در آن صورت گرفته به یکی از محصولات مهم مایکروسافت در کاربردهای مختلف بدل شده است.

در ادامه برخی از کاربرد های مایکروسفات پروجکت را معرفی خواهیم کرد :

مدیریت پروژه

نرم­افزار مایکروسافت پروجکت دارای ابزارهای برنامه­ریزی و زمان­بندی آشنایی است که به کمک آن کاربران قادرند لیست وظایف را تهیه کرده و تخصیص آنها به اعضای تیم را انجام دهند؛ضمناً امکان تعیین جزییاتی همچون مدت زمان و سررسید هر وظیفه نیز وجود دارد.

نماهای مختلفی همچون نمای شبکه­ای، نمای نموداری و نمای تایم­لاین/گانت چارت برای نظارت بر برنامه­های مختلف از سوی مدیران پروژه وجود دارد. این نرم­افزار مشارکتی امکان همکاری میان تیم­های مختلف پروژه و سایر ذینفعان، به منظور ویرایش و به روز رسانی لیست وظایف، زمان­بندی پروژه، سیستم­های مرتبط و اولویت­های مختلف را بوجود می­آورد. تیم­ها می­توانند از این سیستم برای ارسال تایم­شیت­های خود استفاده کنند چرا که امکان ثبت زمان پروژه و پیوند آن با لیست حقوق و دستمزد یا صورتحساب را برای­شان بوجود می­آورد.

مدیریت پورتفوی

این سیستم برای کاربران امکان مدیریت چندین پروژه و برنامه­ ی مختلف یک شرکت را فراهم کرده و اطلاعات مختلفی را درباره­ی اولویت­ بندی طرح­های مربوطه ارائه می­کند. با کمک قابلیت­های نوینی همانند هوش تجاری می­توان مدلسازی سناریوهای مختلف در سازمان­ها را به انجام رسانده و تعیین بهترین مسیر و بالاترین ارزش ممکن را میسر ساخت.

همچنین ویژگی ­های مختلفی برای ارزیابی و سنجش قابلیت ­های پروژه با بررسی اهداف و محرک ­های کسب و کار وجود دارد. شرکت­ها می­توانند از نرم­ افزار مدیریتی مایکروسافت پروجکت برای مدیریت تقاضا بعنوان ابزاری جهت جمع­آوری ایده­های مختلف و بررسی آنها طی یک فرآیند استاندارد بهره بگیرند.

مدیریت منابع

مایکروسافت پروجکت به تیم­ ها امکان می­دهد منابع مورد نیاز را شناسایی کرده و نسبت به نواقص آتی اطلاع کسب کنند. بدین ترتیب و با مدیریت مناسب منابع از تحویل به موقع پروژه­ها اطمینان حاصل می­شود. کاربران قادرند تیم­های پروژه را تعریف کرده، زمان­بندی درخواست منابع را به انجام رسانده و این منابع را به وظایف مختلف تخصیص دهند. علاوه بر این آنها قادر خواهند بود میزان استفاده از منابع در پروژه­ها را مشاهده کرده و مورد مقایسه قرار دهند. گزارش­های از پیش تهیه شده­ای نیز وجود دارند که به کاربران در بررسی و ردیابی میزان پیشرفت پروژه­ها، برنامه­ها و پورتفوی­ها کمک می­کنند.

image_1cd311c24c9eff62e540227803c7092353348e61

مزایای نرم ­افزار MSP

یکپارچه ­سازی

این نرم­افزار را می­توان با سیستم مایکروسافت آفیس 365 ادغام کرد. همچنین نرم­افزار مایکروسافت پروجکت قابلیت کار در کنار نرم­افزارهای مختلفی همچون مایکروسافت تیمز، اسکایپ، Power BI و Sharepoint را داشته و همچنین به سادگی می­توان آن را با Azure و سایر پلتفرم­های مایکروسافت یکپارچه­سازی کرد. رابط کاربری این نرم­افزار همانند بسیاری دیگر از محصولات مایکروسافت، همانند اکسل است.

قابل اطمینان

نرم­افزار مایکروسافت پروجکت پیشگامی در میان تمامی ابزارهای مدیریت پروژه به شمار می­آید. این نرم­افزار نخستین بار در سال 1984 به شکل تجاری عرضه شد و از آن پس بصورت مداوم برای دستیابی به قابلیت­های بهتر و متناسب­تر با نیازهای کاربران بهبود یافته است.

پشتیبانی از مشتریان

مایکروسافت یکی از معتبرترین شرکت­های نرم­افزاری است که بهترین پشتیبانی را از مشتریان خود به انجام می­رساند. برای این نرم­افزار نیز امکان دسترسی کامل به شرکا، مشاورین و خدمات پشتیبانی شخص ثالث وجود خواهد داشت.

انعطاف­ پذیری

نرم­افزار مدیریتی مایکروسافت پروجکت دارای انعطاف­پذیری بالایی است و از آن می­توان برای اهداف دیگر و بعنوان ابزار تعیین نقشه­ی راه یا مدیریت مالی نیز بهره گرفت. گزینه­های مختلف ارائه شده در این سیستم راهکارهای درون­سازی و مبتنی بر ابر را در اختیار کاربران قرار می­دهد و بدین ترتیب تیم­ها و شرکت­ها گزینه­های بیشتری را برای سازگاری با الزامات خاص کاربری در اختیار خواهند داشت.

image_21a029645ccb0370f895cc0a0746cae321759bc4

معایب نرم افزار MSP

نیازمندی به آموزش

کاربرد این سیستم طی سال­های مختلف ساده­تر شده اما هنوز هم ممکن است موجب سردرگمی کاربران شود. به همین علت یافتن آموزشی که در عین حجم کم، تمامی مطالب ضروری را به شما بیاموزد کاری دشوار به نظر می رسد.

به همین جهت در ساختمون 24 ، دوره ای را تدوین کردیم که در 6 ساعت آموزش MSP را پشت سر بگذارید و پس از آن به مدیریت پروژه های خود مشغول شوید.

مشکل در سازگاری فایل ها

مایکروسافت پروجکت فایل­های خود را در قالب­های اختصاصی ذخیره­سازی می­کند، بنابراین کامپیوترهای شخصی که از برنامه­های مشابهی استفاده نمی­کنند قادر به باز کردن آنها نخواهند بود. زمانی که نیاز به ارسال فایل­هایی از این سیستم به کاربران و سایر ذینفعان وجود داشته باشد، بایستی بررسی کرد که آیا دریافت کنندگان قادرند این فایل­ها را از طریق برنامه­های سازگار باز کرده و یا نیازمند طی یک مرحله­ی اضافی جهت تبدیل فرمت نرم­افزاری خواهند بود.

پایان رپرتاژ آگهی
مدیریت پروژه نرم افزار MSP آموزش MSP
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر