کد خبر: 1129657 A

​برای افرادی که دائم در سفر هستند، کوله‌پشتی یکی از ضروری‌ترین تجهیزات سفر است. به‌طوری که می‌تواند مستقیما روی کیفیت سفر شما تاثیر بگذارد. فرض کنید قرار است به یک سفر چندروزه در دل طبیعت بروید و بخشی از این سفر، پیمایش در دل جنگل آن هم با پای پیاده است. آیا می‌توانید برای یک روز کامل همه‌ی باروبنه سفر را در دست بگیرید و از مسیر خود لذت هم ببرید؟

بیشتر بخوانید : راهنمای کامل خرید انواع کوله پشتی

طبیعتا چنین سفری وقتی کامل می‌شود که هرآنچه نیاز دارید را در یک کوله سفری استاندارد قرار داده و بر پشت خود حمل کنید؛ بدون آنکه حتی احساس کنید چیزی بر دوش شما سنگینی می‌کند. البته منظور ما این نیست که شما هرگز وزن کوله سفر خود را احساس نخواهید کرد، بلکه منظور ما این است که تجربه سفر شما با یک کوله‌پشتی خوب، به‌مراتب لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

انواع کوله‌پشتی

کوله‌پشتی‌ بر حسب نوع و برنامه سفر در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود که در هنگام خرید باید آن را مورد توجه قرار دهید.

کوله طبیعت گردی

کوله‌ای که برای یک برنامه طبیعت گردی طراحی شده است معمولا جیب‌های زیادی دارد تا بتوانید لوازم مورد نیاز خود را بدون بازکردن زیپ کوله استفاده کنید. مثلا جیب‌های توری برای بطری آب یا ظرف میوه، در کناره‌های کوله در نظر گرفته می‌شود.

کوله‌پشتی کوهنوردی

اطلاعات بیشتر : همه آنچه باید برای خرید ست لباس باشگاه مردانه بدانید + معرفی ۴ برند مشهور دنیا

کوله کوهنوردی برای حمل بار در مسافت و زمان طولانی طراحی می‌شود. این کوله ها ظاهر کشیده‌تر و جیب‌های کمتری دارد. گاهی یک جیب اضافه و مجزا از بدنه اصلی کوله در قسمت بالای کوله‌های کوهنوردی طراحی می‌شود که برای تنقلات، بادگیر یا حتی کیت بقا مناسب است. بندهایی روی بدنه این کوله‌ها طراحی شده که مخصوص حمل چوب اسکی، تبر یخ، باتوم و کرامپون‌ها است.

کوله سفری

این نوع کوله‌ها معمولا یک زیپ سرتاسری دارند که مانند چمدان دورتادور کوله را باز می‌کند. در این حالت می‌توانید کوله خود را مانند چمدان باز کنید و بدون به‌هم زدن نظم و چیدمان داخل آن، چیزی که نیاز دارید را بردارید یا داخل کوله قرار دهید. این نوع کوله برخلاف کوله‌های کوهنوردی چندان مناسب پیاده‌روی طولانی‌مدت نیستند چون مطابق با استخوان‌بندی افراد طراحی نمی‌شوند.

کوله سنگ نوردی

کوله سنگ نوردی بدنه باریکی دارد. در واقع باید از عرض بالاتنه سنگ نورد باریک‌تر باشد تا دست‌های وی در هنگام سنگ‌نوردی آزادی عمل داشته باشد.

کوله غارنوردی و دره نوردی

کوله مخصوص غارنوردی و دره‌نوردی باید از جنسی مقاوم در برابر ساییدگی، برش، پاره‌شدن و خیس‌شدن باشد. همچنین در بدنه آن تعدادی سوراخ تعبیه می‌شود که برای خروج آب از داخل کوله در نظر گرفته شده است.

کوله دوچرخه‌سواری

کوله‌پشتی مخصوص دوچرخه‌سواری باید کاملا روی بدن دوچرخه سوار قرار بگیرد و دامنه حرکات وی را محدود نکند. این نوع کوله باید کانال‌هایی برای تهویه و خروج هوا داشته باشد چون بدن دوچرخه‌سوار حین ورزش، تعریق بالایی دارد. همچنین باید ضدآب بوده و دسترسی به جیب‌های آن راحت باشد.

هنگام خرید کوله‌پشتی به چه نکاتی توجه کنیم؟

یک کوله‌پشتی مناسب برای سفر باید بادوام، کاربردی، متناسب با نوع سفر و ساختار بدن باشد؛ اما به‌طورکلی رعایت موارد زیر در انتخاب یک کوله سفری مناسب ضرورت دارد.

کوله‌پشتی مقاوم در برابر آب بخرید

زمانی که وسایل موردنیاز برای سفر را بسته‌بندی می‌کنید، لازم نیست کوله‌پشتی شما ۱۰۰ درصد ضدآب باشد. تنها کافی است مطمئن باشید که کوله‌ شما از موادی ساخته شده که در برابر آب مقاوم است و به‌هنگام بارندگی وسایل شما را از خیس شدن محافظت می‌کند؛ اگرچه تقریبا برای همه انواع کوله، کاورهای ضدآب با رنگهای مختلف و قیمت ارزان در بازار به‌فراوانی یافت می‌شود.

استفاده از این کاورها، علاوه بر ضدآب بودن مزیت دیگری هم دارد و آن هم انتخاب رنگ بر اساس نوع سفر است؛ برای مثال، اگر سفر شما به‌مناطق برف‌خیز است، بهتر است کاور خود را از بین رنگ‌های گرم انتخاب کنید تا در صورت دور شدن از گروه یا گم شدن، برای سایر اعضای تیم یا همسفران خود قابل شناسایی باشید. اگر سفر شما به مناطق بازدید از حیات‌وحش است، بهتر است رنگ کاور سازگار با طبیعت باشد تا حیوانات را تحریک نکند یا در آن‌ها احساس ترس و وحشت ایجاد نکند.

برای اطمینان از ضد آب بودن کوله می‌توانید مقداری آب روی آن بریزید، مدتی صبر کنید و ببینید که آیا آب به داخل کوله شما نفوذ می‌کند یا نه.

کوله‌پشتی با زیپ قفل‌دار انتخاب کنید

مطمئن شوید که هریک از محفظه‌های کوله‌پشتی دارای دو زیپ باشد تا بتوانید آن‌ها را به‌هم قفل کنید. قفل‌کردن کوله‌پشتی از این جهت خیال شما را راحت می‌کند که کسی در قسمت کنترل چمدان در فرودگاه وسایل شما را وارسی نمی‌کند.

کوله‌پشتی جیب‌دار بخرید

یک کوله‌پشتی خوب باید جیب‌ها و محفظه‌های مختلفی داشته باشد. حتی بعضی کوله‌ها جیب‌های مخفی هم دارند. به این ترتیب می‌توان وسایل را به بخش‌های کوچکی تقسیم کرد و در جیب‌ها و محفظه‌های مختلف قرار داد؛ مثلا لباس‌های تمیز را در بخش مجزایی قرار دهید. لباس‌ها و کفش‌های کثیف را جداگانه و در داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و در محفظه دیگری بگذارید. لوازم بهداشتی و آرایشی را در محفظه دیگری قرار دهید و برای کارت شناسایی، کارت‌های اعتباری و پول هم همین طور. این کار باعث می‌شود تا در هنگام نیاز به یک وسیله، کل محتوای کوله خود را بیرون نریزید.

برای مطالعه در مورد کیف و کوله پشتی در منابع انگلیسی زبان اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/
کوله پشتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر