کد خبر: 661985 A

وزیر نیرو در دیدار اعضای خانه کارگر مطرح کرد؛

وزیر نیرو به مناسبت هفته دولت با اعضای تشکیلات مرکزی خانه کارگر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، در این دیدار علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر که به همراه مسئولان ارشد این تشکیلات به‌منظور ابراز قدرشناسی از دست‌اندرکاران و کارکنان شریف صنعت آب و برق در وزارت نیرو حضور یافته بودند با تبریک هفته دولت اظهار داشت: امسال کشور شرایط دشواری را برای تامین آب و برق تابستان تجربه کرد و از جانب 2 میلیون و 200 هزار عضو این نهاد کارگری، از تلاش‌های مجموعه آب و برق برای خدمات‌رسانی به مردم قدردانی می‌کنم.

همچنین در این دیدار رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز با تاکید بر اینکه در تابستان سال جاری با شرایط بسیار متفاوتی در صنعت آب و برق روبه‌رو بوده‌ایم، عنوان کرد: کاهش بی‌سابقه بارندگی‌های سال آبی جاری، بخش برق کشور را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است؛ به طوری که 9300 مگاوات انرژی دریافتی سال گذشته از نیروگاه‌های برق‌آبی‌ها در تابستان سال جاری به 4500 مگاوات رسیده است که بر این اساس با کاهش حدود پنج هزار مگاواتی تولید برق در این بخش مواجه بوده‌ایم.

وی افت بارندگی‌های سال آبی جاری را در نیم قرن اخیر بی‌سابقه دانست و افزود: استمرار افزایش دمای در تابستان سال جاری نیز بر روی روند تولید برق اثرگذار بوده است چرا که که هر یک درجه افزایش دما تا هزار و پانصد مگاوات رشد مصرف انرژی را در پی خواهد داشت.

وزیر نیرو تاکید کرد: در شرایط سیاسی خاص امسال دشمنان کشور و گروه‌های معاند تدارک ویژه‌ای دیده بودند تا با استفاده از اختلال در روند ارائه خدمات آب و برق بتوانند به التهابات کشور بیفزایند ولی با توجه به این رویکرد دشمنان تمامی مجموعه مدیران کشور و کارگزاران نظام و به ویژه مردم هوشیاری خوبی به خرج داده و توانستیم با موفقیت دوران پیک تابستان امسال را سپری کنیم.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: هر ساله دولت بخشنامه‌ای را به دستگا‌ه‌های دولتی ابلاغ می‌کند تا این مراکز به میزان کمتری از دستگاه‌های سرمایشی خود استفاده کنند. تا پیش از این، عملا با ابلاغ این بخشنامه‌ها اثراث محسوسی را شاهد نبودیم ولی در سال جاری با همکاری موثر تمامی بخش‌های مربوطه توانسته‌ایم حدود دو هزار مگاوات صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشیم.

وزیر نیرو یادآور شد: در تهران نیز با تغییر ساعات کار ادارات و همراهی جدی مردم توانسته‌ایم در ساعت اوج بار تا 300 مگاوات کاهش مصرف برق داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در پیک تابستان سال جاری حتی یک شب هم خاموشی برق نداشته‌ایم، ادامه داد: در این بین با بخش صنایع نیز همکاری مناسبی به وجود آمد و با قراردادهای تنظیم شده بین دو طرف توانسته‌ایم در ساعات اوج بار مصرف برق از کمک بخش صنایع برای کاهش پیک مصرف استفاده کنیم.

نیاز مصرف سال آینده 61 هزار مگاوات است/ کمبود 8 هزار مگاواتی تولید برق برای سال 97

اردکانیان با تاکید بر اینکه برنامه پیک تابستان سال 98 آماده شده است، بیان کرد: براساس برآورد صورت گرفته نیاز مصرف سال آینده 61 هزار مگاوات خواهد بود که با تولید کنونی حدود 8 هزار مگاوات برای سال آینده کمبود تولید خواهیم داشت.

وزیر نیرو ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده حدود 4 هزار مگاوات از این کمبود باید توسط نیروگاه‌های جدیدی که به مدار می‌آید جبران شود، ولی از طرفی برای تابستان سال آینده درصددیم تا با مدیریت مصرف و همکاری مردم هم 3 هزار مگاوات صرفه‌جویی در مصرف و به تعبیری نیروگاه مجازی احداث کنیم.

بهره‌برداری از 600 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پیک تابستان سال آینده/ تعویض 15 میلیون لامپ در بخش مختلف‌های کشور

وی با بیان اینکه تا پیک تابستان سال آینده حدود 600 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر وارد مدار خواهد شد، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا با انجام طرح‌های مختلف همچون تعویض 15 میلیون لامپ در بخش مختلف‌های کشور، استفاده از مولدهای خود تامین مشترکان، بهره‌مندی از 500 فیدر خاص برای مشترکان بزرگ همچون بخش کشاورزی و... بتوانیم کمبود تولید برق سال آینده را جبران کنیم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه با اصلاح تعرفه‌ها درصدد تامین منابع مالی جدید نخواهیم بود، ادامه داد: با اجرای چنین رویه‌ای درصددیم تا تعرفه‌ پرمصرف‌ها را به گونه‌ای اصلاح کنیم که این افراد نیز ترجیح بدهند به سمت خوش مصرفی روی بیاورند.

انرژی برق خدمات رسانی به مردم دولت صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر