کد خبر: 644221 A

کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو با ایلنا:

محل تحویل نفت ایران به روسیه با تردید مواجه است/درباره نوع کالاهای دریافتی در قبال نفت باید مذاکره کرد/روسیه بیش از غرب به همکاری با ایران متعهد است

یک کارشناس مسائل روسیه گفت: از نظر تاریخی هیچ تکنولوژی برتر یا صنایع زیربنایی توسط کشورهای غربی به ایران وارد نشده است و صنایعی مانند فولاد، ماشین سازی و تراکتورسازی توسط روسیه یا بلوک شرق وارد ایران شده است.

محل تحویل نفت ایران به روسیه با تردید مواجه است/درباره نوع کالاهای دریافتی در قبال نفت باید مذاکره کرد/روسیه بیش از غرب به همکاری با ایران متعهد است

شعیب بهمن در گفت وگو با ایلنا در مورد تهاتر نفتی ایران و روسیه گفت: بحث تهاتر نفتی ایران با روسیه موضوع چندان جدیدی نیست و در گذشته هم مباحث و توافق هایی صورت گرفته بود که با قرارداد هسته ای کنار گذاشته شد و در شرایط کنونی دوباره مطرح شده است.

وی ادامه داد: در تحریم های پیشین هم که شرایط اقتصادی تقریبا مشابه امروز بود تهاتر نفت در برابر برخی کالاها با برخی کشورها مانند چین صورت می گرفت و این بار هم در مورد روسیه مطرح شده است.

این کارشناس مسایل روسیه در مورد کالاهای مبادله ای گفت: با این وجود، بحث تهاتر با اما و اگرهایی مانند محل تحویل نفت ایران به روسیه، نوع کالاهای دریافتی در قبال نفت همراه است.

وی تاکید کرد: در مورد کالاها هم باید مذاکراتی صورت بگیرد و این بستگی به نیاز ایران و توان روسیه در برطرف کردن آنها دارد و یا اینکه این کالاها شامل کالاهای استراتژیک می‌شود یا متعارف.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تحریم‌های امریکا درصدد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است این تهاتر می‌تواند گامی برای دور زدن تحریم‌ها باشد و با برداشتن موانع بانکی موجب تشکیل تجارت مستقیم بین دو طرف شود.

بهمن با اشاره به نقش روسیه در  صادرات تکنولوژی به ایران گفت: شاید از برخی جهات تکنولوژی غربی برتر باشد اما باید توجه کرد که روسیه هم دارای تکنولوژی پیشرفته است که در برخی حوزه‌ها توانایی قابل ملاحظه‌ای دارد. همچنین  از نظر تاریخی هیچ تکنولوژی برتر یا صنایع زیربنایی توسط کشورهای غربی به ایران وارد نشده است و صنایعی مانند فولاد، ماشین سازی و تراکتورسازی توسط روسیه یا بلوک شرق وارد ایران شده است.

وی ادامه داد: در حالی که تکنولوژی وارداتی از کشورهای غربی از صنایع مونتاژی فراتر نرفته است و در صنعت نفت و گاز هم سرمایه گذاری آنها مداوم نبوده و در صورت بروز مشکلات تحریمی سریع ایران را ترک کرده‌اند که این نشان می‌دهد در این زمینه سابقه روسیه روشن‌تر از غرب است.

این کارشناس مسایل اوراسیا در مورد دیگر توافق‌های اقتصادی ایران و روسیه گفت:علاوه بر بحث نفت وگاز در زمینه تبادل مالی و اقتصادی به واسطه پول‌های ملی توافق‌هایی صورت گرفته و در این مورد زمینه سازی‌هایی شده است اما در مرحله اجرا با چالش‌هایی رو به رو بوده است. البته اگر کشورها وارد این حوزه شوند دو طرف قادر خواهند بود که فشارهای غرب و تحریم‌ها را کاهش دهند.

وی اظهار داشت: همچنین روسیه تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بخش انرژی نشان داده است و در مذاکرات آقای ولایتی و وزیر انرژی روسیه هم مطرح شده بود. به طوری که پوتین اعلام کرد که حاضر به سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در بخش نفت وگاز ایران است.

بهمن افزود: علاوه بر اینکه این رقم بالایی است ، در شرایط کنونی حامل پیام به کشورهای غربی مبنی بر ادامه همکاری با ایران است.

انتهای پیام/
ایران روسیه سرمایه گذاری کشورهای غربی تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر