کد خبر: 643350 A

ایلنا گزارش می دهد؛

روزانه 300 تا 400 تن در روز لجن تولید می‌شود که فعلا در قسمت جنوبی سایت انباشته می‌شوند اما طرح شرکت فاضلاب استفاده برای کود، سوخت و یا کمپوست آن است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران که حدود 4 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت را تحت پوشش خود دارد و  در سه فاز اجرایی یک تا 4،  5 و 6، و 7و 8 احداث شده و ظرفیت تصفیه روزانه 900 هزار متر مکعب از فاضلاب شهر تهران را دارد.

4

این تصفیه خانه برای 8 مدول طراحی شده که اکنون 6 مدول آن در حال بهره برداری و واحدهای 7 و 8 نیز در مرحله مناقصه است.

فرایند تصفیه فاضلاب به این صورت است که ورودی فاضلاب از قطر 1200 میلیمتر شروع و با قطر 2000 میلیمتر به تصفیه خانه می رسد.

9

فاضلاب بعد از ورود به تصفیه خانه وارد مرحله آشغال گیری می‌شود، ابتدا آشغال‌های 50 میلیمتری و سپس آشغال‌های با قطر 15 میلیمتر که قابل تصفیه نیستند، گرفته می‌شوند. پس از آن وارد کانتینر شده و تحویل شهرداری می‌شود.

 بعد از مرحله آشغال‌گیری واحد دانه گیری است که دانه‌ها شامل شن و ماسه و برخی مواد سنگین که قابل تصفیه نیستند، گرفته شده و به بیرون از سایت هدایت می‌شوند.  

3

بعد از دانه گیری وارد مرحله ته نشینی اولیه می‌شوند، در تانکرهای ته نشینی اولیه بخشی از فرانید تصفیه شکل می‌گیرد، مثلا BOD و درصدهایی از TSS حذف می‌شود، تا این مرحله تصفیه فیزیکی است و هنوز کاری روی آن انجام نشده است، بعد از ته نشینی اولیه فاضلاب وارد تانکر هوادهی می‌شود که قسمت بیولوژیک تصفیه انجام می‌شود، مکانیسم آن به صورت هوادهی از عمق 6 متر  است و هوای مورد نیاز میکروارگانیسم‌ها تامین شده و فرایند تصفیه شکل می‌گیرد، بعد از آن وارد ته نشینی ثانویه می‌شویم، در این مرحله فرایند تصفیه تکمیل می‌شود و پساب به مرحله کلرزنی و آبیاری کشاورزی می‌رسد.

این تصفیه خانه 450 هزار متر مکعب در روز و5.2 در ثانیه ظرفیت دارد.

در بخش لجن 3 درصد مواد جامد و 97 درصد آن آب است، در مراحل انجام تصفیه یک لجن ثانویه عمده برگشت می‌کند و به عنوان خوراک وارد تانکر هوادهی می‌شود و در ساختمان آبگیری مواد پلیمری و کاتیون به لجن مازاد اضافه می‌شود تا به غلظت 5 درصد برسد، دو لجن با هم میکس می‌شوند و در نهایت 6 هاضم فرایند تثبیت لجن را انجام می‌دهند، این هاضم‌ها هر کدام 9 هزار متر مکعب ظرفیت دارند، 6 تا 9 هزار متر مکعب لجن طی مدت  20 روز در دمای 37 درجه در آنها می‌چرخد و نهایتا مواد آلی گرفته و تصفیه می‌شود، بالای هاضم‌ها که  30 متر ارتفاع دارند و با توجه به اینکه فرایند بی هوازی است گاز تجمع پیدا می‌کند که 65 درصد آن متان است.  35 هزار متر مکعب در روز گاز متان تولید می‌شود و برای 4 واحد موتور گازسوز و تولید 5 مگاوات برق از آن استفاده می‌شود، در حال حاضر 80 درصد برق تصفیه خانه از آن تامین شده و در مواقعی مازاد آن نیز به شبکه برق سراسری وصل می‌شود.

بعد از تثبیت؛ لجن وارد ساختمان آبگیری شده و با رطوبت 75 درصد آبگیری می‌شود و اصطلاحا کیک لجن آماده می‌شود، از قسمت تصفیه خانه خارج شده و برای فرآوری آماده می‌شود.

واحدهایی مثل لجن و دانه گیر نیز که بو دارد 6 تا 10 بار در ساعت مکش می‌شود و به صورت بیولوژیکی تصفیه می‌شود.

روزانه 300 تا 400 تن در روز لجن تولید می‌شود که فعلا در قسمت جنوبی سایت انباشته می‌شوند اما طرح شرکت فاضلاب استفاده برای کود،  سوخت و یا کمپوست آن است.

 

انتهای پیام/
خوراک شهر تهران کشاورزی کود متان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر