خبرگزاری کار ایران

| 01:45   
کد خبر : ۶۱۷۷۷۳
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

بیش از ۹ میلیون و۸۰۰ هزار تن گندم خریداری شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه تا صبح امروز، ۹ میلیون و ۸۷۰ هزار تُن گندم از کشاورزان ۳۱ استان خریداری شده و یک قدم تا ۱۰ میلیون تُن فاصله داریم، تاکید کرد: ۴۶ درصد این میزان خرید در چهار استان خوزستان، کردستان، فارس و کرمانشاه اتفاق افتاده است.

بیش از ۹ میلیون و۸۰۰ هزار تن گندم خریداری شد

به گزارش ایلنا، سید سعید راد با اشاره به رشد ۴۲ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته و رشد ۱۱۶ درصدی آن نسبت به سال ۱۴۰۰، گفت: استان‌های خوزستان، کردستان، فارس، کرمانشاه، آذربایجان غربی، گلستان، لرستان، همدان، خراسان رضوی و زنجان از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین میزان خرید گندم را در سال جاری داشته‌اند.

وی با اشاره به رشد خرید تضمینی گندم در استان‌های مختلف، اظهار داشت: استان‌ بوشهر با ۴۷۵، یزد با ۴۶۳‌، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۴۰، اصفهان با ۱۱۴، البرز با ۱۱۲، فارس با ۱۰۴، چهارمحال و بختیاری با ۸۹، ایلام با ۸۳، لرستان با ۸۰ و سیستان و بلوچستان با ۷۹ درصد از بالاترین رشد خرید تضمینی این محصول در سال جاری، نسبت به سال گذشته برخوردار بوده‌اند.

راد با بیان اینکه تاکنون ۶۲ هزار میلیارد تومان و به عبارتی ۴۲ درصد از پول گندم‌های خریداری شده به کشاورزان پرداخت شده است، تصریح کرد: با دستور رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت، باقی‌مانده پول گندمکاران از محل تبصره ۱۴ به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به رشد سه برابری قیمت خرید تضمینی گندم در ۳ سال اخیر، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰، میزان پول گندم‌های خریداری شده ۲۲ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۱ با رشدی مطلوب به ۸۳ هزار میلیارد تومان رسید اما در سال جاری، این مبلغ از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نیز فراتر خواهد رفت.

راد با بیان این که ۸ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران از محل منابع تسهیلات بانکی، تأمین و به‌ زودی پرداخت می‌شود، تصریح کرد: تأخیر در پرداخت پول گندمکاران در تمامی سال‌ها وجود داشته است اما کشاورزان با اطمینانی که به دولت دارند، گندم خود را به مراکز خرید تحویل داده‌اند و ما نیز به صورت تمام‌وقت، پیگیر تأمین مابقی طلب گندمکاران هستیم تا باقی‌مانده پول آنان را پرداخت کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی دستور مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده بهینه از منابع دیم، به همکاری با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، اشاره و خاطرنشان کرد: لطف خداوند در بارندگی‌های خوب امسال، منابع تغذیه‌ای مناسب از جمله ارائه مناسب کود فسفاته و پتاسه و آموزش‌های ترویجی زراعت در استان‌ها از جمله علل افزایش میزان تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری بوده که افزایش قابل توجه برداشت گندم در هر هکتار را سبب شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز