خبرگزاری کار ایران

معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع خبر داد:

روزانه حدود ۷ هزار تن زباله در جنگل های شمال کشور دفن می‌شود/ آغاز پویش «همین یک زمین» برای صیانت از منابع طبیعی

asdasd
کد خبر : ۴۶۸۵۸۷

نوبخت چرای بی‌رویه دام را از دیگر مشکلات تخریب جنگل‌ها برشمرد و افزود: 2 میلیون و 954 هزار واحد دامی در این حوزه داریم که از مجموع 26 میلیون و 500 هزار اصله نهال که در سال قابل برداشت است 19 میلیون مورد آن توسط این دامها از بین رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، نوبخت-معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع- در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، گفت: روزانه حدود ۷ هزار تن زباله در سه استان شمالی کشور در جنگل دفن می‌شود که ۷۵۳ هزار تن شیرابه مضر به حال درختان تولید می‌شود.

او افزود: وضعیت جنگل‌ها در حال حاضر خوب نیست و مسائلی همچون تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها و عدم تنفس جنگل به این موضوع دامن زده است.

نوبخت با اشاره به اینکه مشکل تخریب جنگل‌ها فقط مختص به جنگل‌های شمال نیست، خاطرنشان کرد: باید به جنگل‌های زاگرس نیز نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، چرا که طی 2 سال اخیر آفت شمشاد و 2 آفت دیگر در این حوزه سبب تخریب این جنگل‌ها شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها و مراتع در توضیح بیشتر این موضوع گفت: آفت شب‌پره شمشاد و زنگ شمشاد، جنگل‌های زاگرس را تهدید می‌کند، چرا که این آفت از سال 2004 از کشور آلمان شروع شده، کشورهای اروپایی را در بر گرفته و اکنون وارد ایران شده است که تاکنون اقدام موثری با آن صورت نگرفته است.

او تاکید کرد: 67 آفت جنگل‌های کشور را تهدید می‌کند که سازمان جنگل‌ها به تنهایی قادر به حفاظت از آن نیست و سایر نهادهای اجتماعی باید به کمک سازمان جنگل‌ها بیایند.

نوبخت گفت: سالانه 3 میلیارد متر مکعب آب از طریق جنگل‌های شمال ذخیره می‌شود و با بحرانی که در بحث آب داریم، این موضوع می‌تواند یکی از منابع غنی سفره‌های آب زیرزمینی باشد.

او همچنین در مورد تأثیر مخرب دفن زباله در عرصه‌های جنگلی نیز خاطرنشان کرد: روزانه 3 هزار و 150 تن زباله در استان مازندران، 2 هزار تن در استان گیلان و 1100 تن در استان گلستان تولید می‌شود که این رقم در ایام تعطیل به 3 برابر افزایش می‌یابد و در همین راستا 51 منطقه برای دپوی زباله‌ استان‌های شمالی در نظر گرفته شده که 39 مورد آن مربوط به عرصه‌های جنگلی و بقیه در عرصه‌های منابع طبیعی است.

به گفته نوبخت، 471 هکتار از اراضی جنگل‌های شمال در تخریب ناشی از دپوی زباله قرار دارند و دیگر آنکه روزانه 753 هزار لیتر شیرآبه از این زباله‌ها تولید می‌شود که آب‌های پایین‌دستی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فعالیت معادن در عرصه‌های جنگلی شمال کشور نکته دیگری بود که معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع به آن اشاره کرد و افزود: از مجموع 542 واحد معدنی در شمال کشور 259 مورد آن فعال است که 3 هزار و 518 هکتار از عرصه‌های جنگلی به واسطه همین معادن در حال بهره‌برداری و تخریب است.

نوبخت چرای بی‌رویه دام را از دیگر مشکلات تخریب جنگل‌ها برشمرد و افزود: 2 میلیون و 954 هزار واحد دامی در این حوزه داریم که از مجموع 26 میلیون و 500 هزار اصله نهال که در سال قابل برداشت است 19 میلیون مورد آن توسط این دامها از بین رفته است.

او در مورد قاچاق چوب از جنگل‌ها نیز گفت: بهره‌برداری غیرمجاز از جنگل‌ها 30 درصد کاهش یافته و در عین حال از مجموع سالانه 10 میلیون متر مکعب نیاز به چوب در کشور 5.5 میلیون متر مکعب آن از طریق واردات تأمین می‌شود و مابقی باید از ذخیره داخلی استفاده گردد.

گفتنی است که طی این مراسم پویش مردمی «همین یک زمین» با پیام «زباله پاداش جنگل نیست» به همت سازمان جنگل ها و همکاری بانک ایران زمین با هدف حمایت از زیست محیطی و منابع طبیعی نیز آغاز به کار کرد.

این بنگاه اقتصادی در نظر دارد در ارایه تسهیلات بانکی خود به فعالان بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، رعایت مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی را از شاخص های ارزیابی خود قرار دهد.

در این آیین که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، فریبا کوثری بازیگر و حسین عامری کارگردان فیلم «بازگشت» که در حمایت از منابع طبیعی و یگان حفاظت از این عرصه ها ساخته شده است، از پوستر پویش «همین یک زمین» رونمایی کردند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز