کد خبر: 384545 A

لحظاتی قبل در بورس کالای ایران رقم خورد؛

ایلنا: در پی استقبال سرمایه گذاران، اوراق سلف موازی اوره گرانول شرکت پتروشیمی شیراز که به ارزش 2 هزار میلیارد ریال در بورس کالا و به منظور تامین سرمایه در گردش این شرکت منتشر شده بود، در همان ثانیه نخست به فروش رفت.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد اوره گرانول شرکت پتروشیمی شیراز (نوبت اول) امروز یکشنبه ۶ تیر ماه سال جاری توسط کارگزاران بورس کالای ایران منتشر شد. بر اساس این گزارش، هدف از عرضه اوراق سلف استاندارد اوره گرانول شرکت پتروشیمی شیراز، تامین سرمایه در گردش این مجتمع پتروشیمی است.

 این اوراق به روش "عرضه گسترده با قیمت ثابت" تا سقف ۲۸۵,۱۶۷ تن و با قیمت ۷,۰۱۳,۴۴۰ ریال به ازای هر تن (۷,۰۱۳,۴۴۰ ریال به ازای هر قرارداد)، از طریق بورس کالای ایران منتشر و در ثانیه اول به فروش رفت. لازم به ذکر است نوع این اوراق با نام، قابل معامله در بورس کالا و معاف از مالیات است.

گفتنی است؛ قیمت خرید هر اوراق سلف اوره بر مبنای قیمت پایه در عرضه اولیه بر مبنای آخرین قیمت اوره گرانول صادراتی ایران طبق ارقام مندرج در گزارش هفتگی FMB با در نظر گرفتن میانگین نرخ ارز بازار بر اساس استعلام از سه شرکت صرافی معتبر صورت گرفت. ضمن آنکه مهلت سررسید این اوراق ۱۲ ماه پس از تاریخ عرضه اولیه هر نوبت انتشار خواهد شد و تاریخ ارائه در خواست تحویل فیزیکی نیز ۱۰ روز پیش از سر رسید صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی ۱۲۳درصد ضرب در قیمت پایه اولیه اوراق سلف و قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی ۱۲۴ درصد ضرب در قیمت پایه اولیه اوراق سلف در نظر گرفته شده است. این در شرایطی است که قیمت خرید بازگردان در معاملات ثانویه نیز برای عرضه اولیه به علاوه ۲۳ درصد سود سالیانه روز شمار در نظر گرفته شده است. همچنین این اوراق سود میان دوره ندارد و مدت قرارداد ۱۲ ماه پس از انتشار اوراق است.

گفتنی است ؛ حداقل اوراق جهت تسویه فیزیکی ۵۰۰ قرار داد معادل ۵۰۰ تن در نظر گرفته شده که خریداران می توانند محصول را یک ماه پس از سررسید از درب کارخانه تحویل بگیرند.

 

 

ایران بورس کالا پتروشیمی سرمایه سرمایه گذاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر