کد خبر: 372168 A

وزیر سابق کشاورزی درواکنش به مواضع اخیر نسبت به تولیدمحصولات تراریخته در کشور:

وزیرسابق کشاورزی گفت:90 درصد محصولات وارداتی به کشور تراریخته هستند که ما آنها را استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عیسی کلانتری در نشستی خبری درباره تولید محصولات تراریخته در کشور، اظهارداشت: کشورهای بزرگ صادر کننده مواد غذایی از جمله آرژانتین، برزیل و آمریکا، تولید کننده مواد تراریخته هستند؛ همچنین کشورهایی که مصرف کنندگان بزرگ مواد غذایی هستند، مانند چین و هند، به تولید این محصولات روی آورده اند.

دبیر کل خانه کشاورز افزود:عادت داریم با اطلاعات کم، تصمیمات کلان بگیریم،چرا ما باید از پیشرفت و از فناوری‌های مدرن بترسیم؟ مدل‌های قدیمی تحقیقات کشاورزی امروزه پاسخگوی نیاز جوامع نیستند و کشوری مثل ایران که با بی آبی مفرط روبرو است، مجبور به استفاده از فناوری‌های نوین است.

کلانتری در ادامه گفت: دلیل اصلی تولید محصولات تراریخته، افزایش تولید نیست بلکه حفظ محیطزیست است.

او افزود: استفاده از تکنولوژی‌های نوین در راستای حفظ منافع ملی، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست انجام می‌شود وایجاد هراس در جامعه و نگران کردن مردم هیچ دستاوردی برای کشور نخواهد داشت و ما را روز به روز به بیگانگان وابسته تر می کند.

کلانتری در ادامه گفت:در حال منابع آب به کمتر از 88 میلیارد متر مکعب رسیده است، یعنی ما حداقل 40 درصد منابع آبهای تجدید پذیر خود را از دست داده ایم، طی 5 سال آینده منابع آبهای تجدید پذیر ما به کمتر از 80 میلیارد متر مکعب خواهد رسید؛ اما متاسفانه هنوز سیاست‌های کلی و تحقیقاتی ما براساس همان 132میلیارد متر مکعب منابع آب تجدید پذیر انجام می شود و گویا هنوز به این باور نرسیده ایم که این منابع کاهش یافته است.

وزیر سابق کشاورزی گفت:چرا هیچکس نمی‌ گوید90درصد از محصولات وارداتی به کشور از جمله روغن، سویا و گوشت تراریخته هستند و حداقل سالانه 3 تا 4میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود و ما آنها را مصرف می کنیم. چرا این اقدام ایرادی ندارد اما تولید آنها مشکل ایجاد می‌‌کند؟

 

انتهای پیام/
جامعه فناوری کشاورزی حفظ محیط زیست وزیر سابق کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر