خبرگزاری کار ایران

رییس کل بانک مرکزی:

ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در منطقه دارد

ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در منطقه دارد
کد خبر : ۱۴۹۷۴۶۶

رییس کل بانک مرکزی گفت: در سال ١۴٠٢ رشد اقتصادی با قیمت بازار معادل ۵ درصد بوده که بالاترین نرخ رشد در منطقه از آن ایران بود و این عدد بسیار قابل توجه است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمدرضا فرزین در نشست خبری سلسله نشست‌های خبری مشترک اعضای دولت سیزدهم با بیان اینکه این نشست فرصتی است که ما به تحلیل متغیرهای اقتصادکلان بپردازیم، اظهار داشت: مهمترین متغیر رشد اقتصادی است و چراکه نشان دهنده وضعیت کشور در مقایسه با رقبا و کشورهای منطقه است. تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ٩۵ در سال‌های ٩٧ و ٩٨ کاهشی بود و در دوران کرونا روند کاهشی داشت اما سال ١۴٠٢ نرخ رشد اقتصادی به ۴.۵ درصد که این نرخ بدون نفت ٣.۶ درصد بوده‌است.

وی ادامه داد: در سال ١۴٠٢ رشد اقتصادی با قیمت بازار معادل ۵ درصد بوده که بالاترین نرخ رشد در منطقه از آن ایران بود و این عدد بسیار قابل توجه است. همچنین نرخ رشد اقتصادی بخش انرژی در سالهای ٩٧ و ٩٨ به شدت کاهش داشت اما در سال ١۴٠٢ این بخش به ١۴.٧ درصد رسید. در این مدت تنها بخشی که نرخ رشد مناسبی نداشت کشاورزی بود که بخشی از آن به دلیل شرایط آب و هوایی بوده‌است اما در حوزه خدمات که سهم ۵٠ درصدی در GDP را دارد شاهد رشد قابل توجهی بودیم.

رییس کل بانک مرکزی افزود: نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال گذشته به ٧.٢ درصد رسید در حالیکه این عدد در سال ٩٧ بیش از منفی ١۵ درصد بود.  همچنین در سال ١۴٠٢ در بخش ساختمان نرخ رشد تشکیل سرمایه ٧.٢ درصد شد در حالی این عدد هم در سال ٩٧ منفی ١١.۶ درصد بوده‌است. نرخ رشد در بخش ماشین آلات هم از منفی ٢١ درصد به ٧.٩ درصد رسید و تمام این اعداد نشان می‌دهد که در آینده نرخ رشد مناسبی خواهیم داشت. 

فرزین با بیان اینکه میانگین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در دولت سیزدهم بالاترین رشد را داشت، گفت: میانگین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سه سال گذشته ۴.۵ درصد بوده که از همه دوران از سال ١٣٧۶ به بعد این میانگین بهتر بوده‌ است.

وی همچنین درباره بهبود شاخص نرخ بیکاری اظهار داشت: متغیر نرخ بیکاری از ١٢.٣ درصد در سال ٩٧ به ٨.١ درصد  در سال ١۴٠٢ رسیده است که این با افزایش نرخ مشارکت همزمان بوده که نشان می‌دهد سرمایه گذاری‌هایی انجام شده‌است و این رشد از محل افزایش سرمایه‌گذاری بوده‌است.

فرزین با اشاره به کاهش نرخ تورم و بهبود متغییر ضریب جینی گفت: هر چند از محل یارانه ٣٠٠ و ۴٠٠ هزار تومانی تورم حاصل شد اما قدرت خرید مردم را افزایش داد و شاخص ضریب جینی هم بهتر شد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه وعده ما کاهش نرخ رشد نقدینگی بوده که این عدد را از ۴٠ درصد ابتدای دولت به ٢۴.١ درصد رساندیم، تاکید کرد: سال گذشته عده‌ای گفتند که پایه پولی افزایش پیدا می‌کند اما اعلام کردیم که این وضعیت ناشی از محل افزایش سپرده قانونی است که نیم درصد افزایش پیدا کرده و نه اضافه برداشت‌ها؛ دیدیم که اعداد برگشتند و امسال هم نرخ رشد نقدینگی را به ٢٣ درصد کاهش می‌دهیم .

وی ا دامه داد: همچنین در این مدت سه سال گذشته نرخ تورم ۴۶.٣ درصد به کمتر از ٣٧ درصد رسید که البته آمار مرکز آمار نشان داد که نرخ تورم در خرداد ماه به ٣۶ درصد کاهش پیدا کرده‌است.  همچنین در این مدت تورم سالیانه تا ١۶ درصد و نقطه به نقطه تا ١٩.٩ درصد کاهش پیدا کرده است و نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه گذشته ٣۴ درصد شد که وعده داده‌ایم نرخ تورم را به کانال  ٢٠ درصد برسانیم.

فرزین با اشاره به میزان واردات خودرو در سال جاری گفت: در سه ماه ابتدای امسال ۶هزار و ٩٢۶ دستگاه خودرو به ارزش ١٣٧ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه به سال گذشته بسیار افزایش داشته است.

رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره میزان ارایه تسهیلات به بخش مسکن اظهار داشت: ۴٩۴ هزار وام ودیعه پرداخت شده و همچنین ٨٣٩ هزار فقره قرارداد وام نهضت ملی مسکن منعقد شده‌است. همچنین در خرداد ماه امسال معاملات مسکن در تهران ١۴.١ درصد افزایش‌ پیدا کرده که میزان متوسط افزایش قیمت‌ها نسبت به خرداد ماه ١۴٠٢ حدود ٩.٧ درصد افزایش پیدا کرده است. در حالی است که نرخ افزایش قیمت مسکن در خرداد ماه سال گذشته نسبت به سال ١۴٠١ بیش از ٩٨ درصد بود .

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز