خبرگزاری کار ایران

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایلنا:

توافقات شهرداری برای خانه‌سازی چینی‌ها به دولت ربطی ندارد

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۰۷۲۲

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث همکاری با چینی‌ها برای ساخت مسکن توافقات شهرداری تهران با چینی‌ها هیچ ارتباطی به وزارت راه و شهرسازی ندارد و توافقات شهرداری تهران با چینی‌ها برای ساخت مسکن به خود شهرداری مرتبط است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هادی عباسی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایلنا درباره نحوه همکاری چینی‌ها در ایران در بخش مسکن اظهار داشت: در بحث همکاری با چینی‌ها برای ساخت مسکن توافقات شهرداری تهران با چینی‌ها هیچ ارتباطی به وزارت راه و شهرسازی ندارد و توافقات شهرداری تهران با چینی‌ها برای ساخت مسکن به خود شهرداری مرتبط است.

وی ادامه داد: نحوه همکاری با چینی‌ها برای ساخت مسکن می‌تواند به دو شکل سرمایه‌گذاری و پیمانکاری باشد که موضوع مطلوب ما سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بخش مسکن ایران است چراکه به اندازه کافی پیمانکار در ایران داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث مسکن دو نگاه وجود دارد که آیا کالای سرمایه‌ای است یا یک کالای مصرفی و با دوام که دولت اعتقاد دارد که مسکن مصرفی است و تولیدی را حمایت می‌کند که به عرضه می‌رسد. 

عباسی تاکید کرد: نگهداری زمین برای افزایش قیمت آن از مصادیق احتکار است و در سیاست‌های مالیاتی برای جلوگیری از این موضوع مالیات سنگین در نظر می‌گیریم تا از این اراضی برای تولید مسکن استفاده شود. در قانون جدید حتی تغییر کاربری این اراضی را در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه در بحث ساخت باید هزینه ها را کاهش دهیم ، اظهار داشت : رویکرد ما تامین اراضی برای مردم است و این فرایند زمانبر است و ساخت باید توسط افراد ذی صلاح انجام شود. بودجه عمومی برای مسکن نداریم از این رو موضوع تسهیلات بانکی مطرح می‌شود که مردم در بخش منابع و آورده اولیه از بانک‌ها جلوتر بودند و تاکنون منابع مردمی از وام‌های بانکی بیشتر است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی ریالی از مسکن سازی منفعت نمی‌برد و قیمت‌های تمام شده در بخش نهضت ملی مسکن بر اساس تورم مشخص می‌شود اما پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی برای کاهش قیمت تمام شده‌ است و تعهد ما به ارزان‌ترین حالت ممکن ساخت است و زمین را با هزینه صفر در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: وام را تا سقف ۵۵٠ میلیون تومان افزایش دادیم و نرخ سود آن را از ٢٣ درصد به ١٨ درصد کاهش دادیم و پرداخت آن پلکانی شد.

عباسی درباره آخرین وضعیت ساخت نهضت ملی مسکن گفت: طبق آخرین آمار، جمع کل پروژه های نهضت ملی مسکن ٢ میلیون و ٢۴۴ هزار واحد مسکونی است که ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۴٠٠ هزار واحد به مردم تحویل داده شده که ١١٧ هزار واحد آن مسکن مهر است.

این مقام مسئول افزود : ۶٧ هزار قطعه برای طرح جمعیت جوانی اختصاص دادیم و ۶۶۴ هزار واحد مسکونی توسط انبوه سازان ساخته می‌شود.

۵٠٠ هزار واحد مسکونی مربوط به نیروهای مسلح است و سهم واحد‌های خود مالکی ١٨٣ هزار واحد مسکونی است.

وی تاکید کرد: مسکن مهر ١٠ سال یتیم بود و ما سرپرستی آنها را قبول کنیم و ١١٧ هزار واحد از آن را تحویل دادیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز